Skocz do zawartości

Partycja Fedory 11 W Win Xp


kk7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

od kilku dni jestem użytkownikiem Fedory 11. Zainstalowałem system jako drugi - obok Win XP - według ustawień domyślnych.

Wszystko działa prawidłowo i płynnie.

 

W zainstalowanym wcześniej Win XP były dwie partycje, po instalacji Fedory "pojawiła" się kolejna, dla użytkownika XP - bezużyteczna (tzn. nie można zmienić nazwy, zawartości itp.)

 

Co zrobić aby w/w linuxowa partycja Fedory nie była widoczna dla XP - tak jak w opensuse 11.1 z której wcześniej korzystałem.

 

Proszę o instrukcję - gdzie, jak i co zmienić w konfiguracji Fedory.

 

 

dziękuję

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zmienisz. przeciez windows wykryje Ci ze masz partycje niezgodna z "jedynym slusznym systemem plikow". mozesz tylko ograniczyc uzytkownikow co maja dostep do pcta zeby Ci jej przypadkiem nie usuneli. przeciez kazdy system operacyjny ma narzedzia do partycjonowania dyskow, wiec z kazdego mozna dowolna partycje dodac/usunac etc. jedyne wyjscie ktore mi przychodzi do glowy to dodanie wpisu do gruba przy wpisie startujacym windowsa hide (hdX,Y) dla wszystkich partycji linuksowych, gdzie X to numer dysku, Y numer partycji (numerowanie od zera). odsylam do manuala gruba, albo na stronie albo dokumentacja. jest jeden maly problem - jesli ukryjesz partycje potem trzeba ja spowrotem odkryc unhide, co moze byc problemem jak omylkowo ukryjesz partycje z grubem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zmienisz. przeciez windows wykryje Ci ze masz partycje niezgodna z "jedynym slusznym systemem plikow". mozesz tylko ograniczyc uzytkownikow co maja dostep do pcta zeby Ci jej przypadkiem nie usuneli. przeciez kazdy system operacyjny ma narzedzia do partycjonowania dyskow, wiec z kazdego mozna dowolna partycje dodac/usunac etc. jedyne wyjscie ktore mi przychodzi do glowy to dodanie wpisu do gruba przy wpisie startujacym windowsa hide (hdX,Y) dla wszystkich partycji windowsowych, gdzie X to numer dysku, Y numer partycji (numerowanie od zera). odsylam do manuala gruba, albo na stronie albo dokumentacja.

 

dziękuję

jeśli dobrze zrozumiałem to "specyfika" Fedory ;)

z opensuse 11.1 nie miałem z tym problemu. Win Xp widział tylko swoje partycje ntfs.

bez zbędnych konfiguarcji i przeszukiwania dokumentacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że gdzieś w windowsie jest opcja ukrywania partycji (wyłączania), ale to najlepiej zapytaj na forum windowsowym. W sumie to też trochę dziwne, bo jak kiedyś miałem windowsa to partycje ext3 nie były pod nim w ogóle widoczne. Może coś z ext4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko wskazuje na to, że przyczyną wyświetlania dodatkowej partycji - jest jej system plików - ext4 ...

to coś zupełnie nowego dla systemu win xp <_<

 

nie. windows zawsze bedzie widzial partycje w menedzerze dyskow logiczych jako nierozpoznane. jedyne co mozna zrobic to stworzyc uzytkownika goscia i ograniczyc mu dostep do narzedzia do partycjonowania dyskow. jest taki sterownik do systemow ext2/3 (ext2is chyba) dzieki ktoremu mozna miec widoczne partycje linuksowe jako napedy. nie wiem czy dziala z ext4 - nie sprawdzalem...oczywiscie jest tez zapis, ale nie polecam ze wzgledu na journaling..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja tweakui odpada - nie chcę zaśmiecać win xp
To jest jeden plik i w dodatku bardzo przydatny (polecany w swoim czasie). Robi większość tego co komercyjne programy do "optymalizacji", a zajmuje ~20 razy mniej miejsca. Sam nim ukrywałem linuksowe partycje. Niczego nie zaśmiecisz tą aplikacją.

 

...a link to tak rzuciłem :P, bo oknami to się dawno temu przestałem bawić.

 

To może już zakończymy ten Windowsowy wątek? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...