Skocz do zawartości

Zagubiona Partycja


Gość sebekk161

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sebekk161

Witam, wlasnie zaczelem przygode z Fedorą. Zainstalowalem dzis wersje "7". Przed instalacją usunelem partycje z windowsem, zostawilem natomiast partycje z danymi takimi jak muzyka, filmy. Po instalacji Fedory system nie widzi jej :( W jaki sposób moge miec do niej dostęp w Fedorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: Dlaczego F7??

Jeśli nie straciłeś za dużo czasu na konfigurację to proponuję przesiąść się na F10 albo F11. Te wydania są wspierane i to je należy obecnie instalować o ile nie ma jakiś ważnych powodów żeby tego nie robić.

 

Wklej co wypluje:

su -c 'fdisk -l'

Generalnie to partycję z systemem plików NTFS będziesz musiał dopisać do swojego pliku /etc/fstab. Jak już to będziesz miał zrobione wtedy Fedora sama zamount'uje tą partycję i będziesz miał do niej dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci ta komenda moze nie dzialac? przekleiles ja w terminal czy probowales przepisywac? apostrofy masz dobre ? moze to kwestia kodowania na stronie czy cos... co do f11 jakie problemy miales podczas instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

partycje mam w fat32.
O, matko... A to dlaczego? Zastosuj ext3. Nic dziwnego, że miałeś problemy z instalacja F11, jeśli na niej też próbowałeś z FAT32. Teoretycznie powinno działać, ale partycja /boot na tym raczej nie pójdzie.

 

Jak już koledzy wcześniej radzili - zainstaluj Fedorę 10 lub 11, bo Fedora 7 nie jest wspierana, nie znajdziesz nowszych wersji programów, będziesz miał problemy, na które trudno będzie znaleźć radę, bo niemal nikt już z tego nie korzysta.

Jeśli masz problemy z instalacją F11, to napisz co jest nie tak. Chyba wszystkie problemy udało się już rozpracować do tej pory, więc i na Twoje ktoś zapewne znajdzie rozwiązanie.

 

Co do polecenia su - 'fdisk -l', to po jego wpisaniu należy podać hasło roota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sebekk161
A może popełniłeś dość częsty błąd. Tam jest literka L, tyle że mała ;)

Spróbujmy raz jeszcze :)

su -c '/sbin/fdisk -l'

 

Zdaje sie ze tak :P Spróbuje powalczyć jeszcze z tą F7, jak nie wyjdzie to jeszcze raz będę próbował instalacji wersji 11 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego topica zeby się nie robił duzy bałagan, wiec dopisze tu.

 

Sory ze post pod postem,niestety jeszcze nie mam założonego konta na forum i nie mogę edytować postów:P

 

Wiec tak, dałem sobie spokój z F7, próbując instalacji F11 czy to bez jakiejkolwiek partycji czy z partycjami, za każdym razem jak dochodzę do momentu partycjonowania mam ten sam błąd tj. "Podczas ustawiania urządzenia /dev/sda wystąpił błąd: cannot commit to disk after 5 attemps", wyskakuje okienko z komunikatem : " Nie można zamontować 24 GB Filesystem DBus error org.gtk.Private.RemoteVolumeMonitor.NotFound: The given volume was not found." Próbowałem każdej z możliwych opcji partycjonowania w instalatorze Fedory, dodam ze instaluje ją z wersji live cd, pobranej z oficjalnego źródła. Korzystając z livecd nie napotkałem się z żadnymi błędami wiec płytka jest chyba spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tego typu błąd wydanie F11 było dwa razy przesuwane, ale niestety nie został on do końca poprawiony. Ja to obszedłem (live KDE) tworząc wcześniej partycję pod F11 (musisz mieć osobną partycję /boot i dać ext3, partycja / na ext4 - urok livecd).

Przy instalacji F11 nic nie zmieniałem już w układzie partycji, tylko format na odpowiedni system plików. Do tych nieciekawych czynności użyłem wcześniejszej wersji livecd+gparted.

/Edycja. Do partycjonowania możesz też użyć np. partedmagic. Instalacja z DVD nie powoduje tego typu problemów (chyba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/boot na 100% musisz mieć na ext3 inaczej GRUB nie będzie działał.

Co do reszty partycji ( /, /home ) to ext3/ext4 wedle uznania. Chociaż, podobno na ext4 Fedora super szybko się uruchamia :)

Najlepiej stwórz te 3 partycje a później wybierz opcję instalowania na istniejącym układzie partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Guest_sebekk161_*

Udalo mi sie zainstalowac F11, ale nadal mam problem z tą partycją.

Mianowicie, program palimpsest disk wyswietla mi ze jest problem z ta partycja informacje z programu o niej: 36 GB LVM2 Physycal Volume, jej typ wyswietla mi sie jako Linux LVM (0x8e).

 

Informacje z komendy:

 

Disk /dev/sda: 40.0 GB, 40007761920 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 4864 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0xe326522f

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 1 497 3991679+ 83 Linux

Partition 1 does not end on cylinder boundary.

/dev/sda2 * 497 523 204800 83 Linux

Partition 2 does not end on cylinder boundary.

/dev/sda3 523 4864 34873569 8e Linux LVM

Partition 3 does not end on cylinder boundary.

 

Disk /dev/dm-0: 34.6 GB, 34636562432 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 4210 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x00000000

 

Disk /dev/dm-0 doesn't contain a valid partition table

 

Disk /dev/dm-1: 1073 MB, 1073741824 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 130 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x00000000

 

Disk /dev/dm-1 doesn't contain a valid partition table

 

 

W jaki sposób moge ja dopisac ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...