Skocz do zawartości

Brak Yum I Rpm


korrus666

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niezłego kolopsa. Pozbyłem się pakietu yum i rpm. Nic nie moge teraz zainstalować. Próbowałem z liveCD instalować sobie yum-a i rpm-a ale niestety nie da sią. Wyskakują jakieś błedy w Pythonie i klops.

Czy ma ktoś jakiś pomysła jak sobie wrócić yum-a i rmp-a bez instalacji systemu na nowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wiem jak Ci się to udało skoro wraz z zależnościami powinno wywalić się wszystko. Twoja fedora nie ma prawa istnieć :)

Po drugie napisz jak pozbyłeś się tych programów, to może mieć znaczenie.

 

Ponowna instalacja jest mocno zalecana

 

...ale :)

YUM i RPM odpowiada za poprawną instalację, ale ta instalacja to zwykłe pliki są, więc jedyne co Ci pozostaje to ściągnąć te paczki ręcznie (bez yum) i rozpakować na miejsce gdzie powinny być. Skoro nie masz rpm to i nie masz bazy co już jest w systemie. Zależności dla yum+rpm są dosyć spore i jest tego ze 100MB w paczkach. Najprościej wydłubiesz to z innej fedory przy pomocy paczki febootstrap (to zwykły skrypt odpowiednio ustawiający yum) najlepiej na jakimś wirtualnym systemie. Musisz po prostu zrobić wszystko to co się robi stawiając Fedorę w chroot. Możesz się podeprzeć tym co sam kiedyś dłubałem http://wiki.fedora.pl/wiki/U%C5%BCytkownik:Borzole/chroot ale nawet lista paczek nie jest pewna, bo to było z pół roku temu, a paczki czasem się rozdrabnia. Na początek spróbuj uruchomić bazę rpm, dopiero potem yum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fedora już nie wystartowała po tej akcji. A jak usunąłem. Od kilku dni strasznie długo uruchamiał mi się komputer i zauważyłem że sendmail się tak długo uruchamia. Postanowiłem zatem się go pozbyć a wraz z nim 40 innych pakietów których dokładnie nie przejrzałem.I tak pozbyłem się Fedory.

Czy da się tak zainstalować Fedorę na nowo żeby nie stracić plików które mam w moim katalogu domowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zatem się go pozbyć a wraz z nim 40 innych pakietów których dokładnie nie przejrzałem.
Widzisz, a wystarczyło wejść System -> Administracja -> Usługi i tam odhaczyć sendmail.

Czy da się tak zainstalować Fedorę na nowo żeby nie stracić plików które mam w moim katalogu domowym?
Dlatego powinno się instalować na co najmniej dwóch partycjach / i /home. Jeśli tak masz to wystarczy, że zainstalujesz na / i wybierzesz /home, ale nie pozwolisz anacondzie sformatować tej partycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra poradziłem sobie bez ponownej instalacji. Całe szczęście pod ręką był taki sam komputer z fedorą i dało się to i owo przekopiować.

Temat można zamknąć.

 

Być może na przyszłość warto byłoby się zainteresować używaniem płyty DVD Fedory w trybie Rescue Mode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolega ma tu problem a mi np yum odmówił posłuszenstwa , źródła repozytoriów są a mimo to wyskakuje mi cos takiego po wydaniu komendy

"yum upgrade"

 

[root@localhost ~]# yum clean all
Loaded plugins: fastestmirror
Cleaning up Everything
Cleaning up list of fastest mirrors
[root@localhost ~]# yum upgrade
Loaded plugins: fastestmirror
Determining fastest mirrors
* addons: sunsite.icm.edu.pl
* base: sunsite.icm.edu.pl
* c5-media: 
* centosplus: sunsite.icm.edu.pl
* contrib: sunsite.icm.edu.pl
* extras: sunsite.icm.edu.pl
* updates: sunsite.icm.edu.pl
addons                                                   |  951 B     00:00     
addons/primary                                           |  201 B     00:00     
base                                                     | 2.1 kB     00:00     
base/primary_db                                          | 1.6 MB     00:27     
file:///media/CentOS/repodata/repomd.xml: [Errno 5] OSError: [Errno 2] Nie ma takiego pliku ani katalogu: '/media/CentOS/repodata/repomd.xml'
Trying other mirror.
file:///media/cdrecorder/repodata/repomd.xml: [Errno 5] OSError: [Errno 2] Nie ma takiego pliku ani katalogu: '/media/cdrecorder/repodata/repomd.xml'
Trying other mirror.
file:///media/cdrom/repodata/repomd.xml: [Errno 5] OSError: [Errno 2] Nie ma takiego pliku ani katalogu: '/media/cdrom/repodata/repomd.xml'
Trying other mirror.
Error: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: c5-media. Please verify its path and try again
[root@localhost ~]# 

 

Na początku jest wszystko dobrze a później cos wywala co jest to nie mam pojęcia.

OS: CENTOS 5

I jądro 2.6.18-164.el5xen

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dobrze,bo masz poinstalowane jakieś dziwne repozytoria. W folderze /etc/yum.repos.d wyłącz niestandardowe repozytoria (enabled na 0) lub po prostu pousuwaj niepotrzebne pliki.

EDIT: edytowałeś swój post. Przyjrzyj się zawartości plików w /etc/yum.repos.d i zwróć szczególnie uwagę na mirrorlist i baseurl, bo masz ustawione jakieś lokalne ścieżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale ten temat to ja zamykam

@killzone masz jakieś problemy z założeniem własnego wątku czy ze zrozumieniem problemów omawianych w tym? Usunąłeś sobie yum i rpm tak, jak to zrobił korrus666? Chyba nie... Pomyśl zanim podłączysz się do jakiegoś wątku proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...