Skocz do zawartości

Miłe Zaskoczenie


Jasiek_M

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Właśnie dziś miałem pierwsze laboratorium z podstaw programowania na Politechnice Świętokrzyskiej, włączamy komputery a tu na wszystkich kompach loga Fedory, niestety musieliśmy włączyć Windowsa XP bo potrzebowaliśmy kompilatorów do Turbo Pascala ale i tak zaskoczenie miłe... oby coraz częściej dało się widzieć kompy z zainstalowaną Fedorą.

Pozdrawiam

Jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo Pascala
:blink:

Naprawdę nie rozumiem czemu ten język jeszcze pokutuje na uczelniach.

 

[EDIT]

A linuchy na politechnice jako podstawowy system do wszystkiego to żadna rzadkość. U mnie pamiętam ze dwa lata temu już odcięli w ogóle sieć na windowsach, bo chyba admin stwierdził, że ma dość dbania o nie a i tak nikt tego nie używa :)

 

ps. Po dziś dzień pamiętam jak na pierwszym roku kliknąłem coś w google i zasypało mnie popup'ami z gołymi d*pami. To dopiero miłe zaskoczenie szczególnie jak prowadzący patrzy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Polecam zainstalowac Free Pascal Compiler, jest nawet rpm do fedory. Konsolowe polecenie "fp" uruchomi "ide" takie jak windowsowe. Jezeli chodzi o odpowiednik Delphi to mozna sie zainteresowac czyms co nosi miano Lazarus Project.

 

@borzole: Pokutuje bo jest idealnym jezykiem do nauki podstaw programowania.

 

Pozdrawiam,

Esail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też mocno zaskakują na uczelni tzn. uruchamia się grub a tam do wyboru windowsy, albo... fedora core 5 i nie jest to miła niespodzianka. Oni chyba myślą, że skoro WinXp ma 8 lat i jest ich zdaniem dobrym systemem to podobnie jest z linuksem, im starszy tym lepszy. Z tym Turbo Pascalem to mnie też dziwi, że jeszcze tego gdzieś uczą poza szkołami średnimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek na Politechnice Warszawskiej w Wydziale Elektroniki coraz częściej spotyka się Windowsy postawione na Virtualboxie działajacym pod ubuntu. Takie przyjemne rozwiązanie, bo w trakcie laboratorium studenciaki nie namieszają na maszynie i kolejna grupa może zacząć od razu zajęcia z przygotowanego wcześniej snapshota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokutuje bo jest idealnym jezykiem do nauki podstaw programowania.
a potem i tak wszystko przypomina C, więc pytam się: poco? Nie wiem jak wygląda delphi, ale poza tym chyba już nic nie dziedziczy po pascalu.

Jeśli w C pominie się wskaźniki, to będzie równie przyjemny do nauki programowania. A jeśli koniecznie potrzebujemy właściwości wskaźników w prostych zadaniach, to można zacząć naukę od c++ by używać referencji, pominąć klasy i nazwać to tajemniczą technologią :) Zostają nam bardzo przejrzyste podstawy, no chyba że ktoś nie potrafi pojąć, że zamiast BEGIN i END są nawiasy. Ja miałem takie odczucie kiedy po raz pierwszy się zetknąłem z pascalem a potem c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że nie będę kontynuował wątku Pascal vs. C/C++ bo Pascala miałem w gimnazjum, C++ uczyłem się sam w LO ale jakoś tak w połowie się zaciąłem(Oba języki mam zamiar nauczyć się w najbliższej przyszłości).

Mam taki dylemat, do tej pory byłem biernym użytkownikiem tego systemu(tzn. Od FC 6 instalowałem go, jak miałem problemy to przychodziłem na forum i się pytałem i tyle go znałem co nic- bo jak już postawiłem to się nie psuł), teraz mam zamiar to zmienić- gorzej dla was bo będę za pewne miał ciągle jakieś problemy. ;)

Teraz mam takie "szybkie" pytanie a właściwie dwa, pierwsze to kiedy wychodzi Fedora 12- na studia kupiłem sobie laptopa więc i Fedora na nim musi być- nie wiem czy czekać na wyjście F12 czy wgrywać F11. :)

I tu dochodzimy do drugiego pytania, jaka wersja Fedory powinienem wybrać pod laptopa z dwurdzeniowym procesorem T4200(z racji że ciągle mylę "Core 2 duo" i "dual core"? sprawdziłem- mowa o wersji dual core). Tu pisze że można na nich uruchamiać systemy 64-bitowe więc zapewne x86_64 -tylko co to mi da? I czy nie ma wersji Fedory pod laptopa(bo widzę jeszcze jedną kategorie plików do pobrania "PPC" Ale niezbyt się orientuje do czego to.

Z góry dziękuje za pomoc :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jasiek_M - za moich czasów mawiało się "tu nie politechnika - tu trzeba myśleć". Google wciąż się trzymają, Fedora Project ma swoja stronę, na której wszystko jest opisane dokładnie :)https://fedoraproject.org/wiki/Releases/12/Schedule

A na temat plusów i minusów wersji 32 i 64 bitowych poczytaj sobie na forum, bo to też do znudzenia wałkowane niczym tematy "co lepsze? Ubuntu czy Fedora?". Polecam metody wyszukiwania widoczne w mojej sygnaturce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś z nami tak długo, to wiesz że F12 będzie bardzo problematyczna przez pierwszy miesiąc po wydaniu, bo tak jest za każdym razem. :) Więc licząc z poślizgami to system będzie w miarę stabilny pod choinkę. W moim odczuciu do gwiadki powinieneś zostać przy F11, choćby z tego względu, że przy przeprowadzce będą zapewne problemy i przydało by się parę dni na ich spokojne rozwiązanie.

 

*PPC to chyba procki z konsoli do gier ? :ph34r:

*64bit mam od F8 i w chwili obecnej nie są mi znane problemy nie do obejścia/rozwiązania. Ale skoro się obawiasz to zostań na 32bit, przecież na pierwszym roku ten laptop będzie miał zastosowanie niemalże "birowe". Z tego również względu chyba nie ma sensu szaleć z jego wydajnością, bo za 2-3 lata będzie gruchotem na wymianę nadającym się już tylko do pisania maili. No chyba, że bedziesz jednym z tych wyjadaczy, którzy potrafią zrobić z Vim'a IDE do wszystkiego :lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, o problemach na początku wiem ale prawie nigdy się z nimi nie spotykam-jedynie grafika ATI, ale niech dziady mają za swoje w tym laptopie celowo kupiłem Nidvie... :D Ok już widzę kiedy następne wydanie-zostaje na F11.

 

A co do wymagań sprzętowym to ten mail piszę z komputera na którym siedzę już od 6.5 roku, 2.4 GHZ 80giga(dysk wykorzystałem maks 40giga) dysk twardy, 756 ramu-spokojnie mi starcza tylko teraz już dysk twardy się sypie. Więc w lapku 2x2GHz, 320 Giga twardziel 3Giga RAM na pewno mi długo starczy, tym bardziej że ma piękny design- metalowa obudowa w częsci z klawiaturą a na zewnątrz matowe tworzywa sztuczne-tak jakby "pokarbowane"... normalnie kocham ten sprzęt... Ale stary komp zostaje nadal tylko w domu :D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w lapku 2x2GHz, 320 Giga twardziel 3Giga RAM na pewno mi długo starczy...
Nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy producenci nie parują kości ram tylko wsadzają 2+1. Przecież 2GB jest wydajniejsze niż 3GB (fakt, że dla zwykłego użytkownika różnica niezauważalna), albo dołożenie 1GB, czyli 2+2 to minimalny koszt. Chyba, że takie są ograniczenia platformy, jak np. w moim starym lapku na chipsecie intela lub starszych toshibach. A i tak btw. to linux ma problemy z obsługą 3GB (trzeba coś dopisywać do opcji kernela), ale może już poprawili. Na laptopie raczej nie podziałasz komfortowo dłużej niż 4 lata.

EDIT:

teraz mam zamiar to zmienić- gorzej dla was bo będę za pewne miał ciągle jakieś problemy. ;)
Na 80% swoich pytań dotyczących fedory odpowiedzi znajdziesz na naszym forum. Kolejne 15% to google. Na 5% nie znajdziesz odpowiedzi i tylko wtedy pytaj. Czyli zacznij od wyszukiwarki zanim zadasz takie pytanie jak te z wydaniem f12 i kolejne jeszcze gorsze (te procenty to szacowanie :) ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też mocno zaskakują na uczelni tzn. uruchamia się grub a tam do wyboru windowsy, albo... fedora core 5 i nie jest to miła niespodzianka.

 

Ha, to u mnie na uczelni jest FC6. W sumie nie rozumiem dlaczego tak jest, pewnie do nauku podstaw systemu wystarcza, ale czy to taki problem rzucic instalke z lanu i podniesc wersje na wszystkich kompach?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...