Skocz do zawartości

Powolne Działanie Gier


aretofe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnimi czasy postanowiłem całkowicie uniezależnić się od "jedynie słusznego systemu",już prawie wszystko dostosowałem w Fedorze do swoich potrzeb,oprócz jednej rzeczy: gier. Otóż problem z grami jest taki,że uruchomić to się uruchomią przez wine,ale jak już są uruchomione to chodzą bardzo wolno i się po prostu nie da grać,dodam,że wczoraj wgrałem PlayOnLinux ale to nic nie zmieniło. Mógłbym prosić o rady co trzeba zrobić,żeby gry chodziły płynnie i bez zarzutów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie miało znaczenia na Windowsie,bo nawet jak karta nie spełniała minimalnych wymagań gry to gra często działała i to płynnie,nawet na średnich,czy chociażby - tu w przypadku Obliviona: Średnio-wysokich. Ale jeśli to ma jakieś znaczenie to podaję kartę: Nvidia GeForce 6600 Nie wiem,jakich sterowników do niej używam a jak nie wiem,to zapewne nie instalowałem żadnych sterowników,albo nie pamiętam,żebym instalował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie instalowałeś żadnych to akceleracja pewnie nie działa...
Akceleracja jest na domyślnym sterowniku nouveau, ale wydajność tego sterownika w stosunku do własnościowego nvidii jest bardzo mała. Dlatego jeśli ktoś myśli o grach czy nawet efektach pulpitu to musi instalować te z rpmfusion.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie instalowałeś żadnych to akceleracja pewnie nie działa, możesz to sprawdzić:
glxinfo | grep render

Sterowniki wgrałem bo ich nie było,po wgraniu sterowników gdy wpiszę tą komendę w terminalu pokazuje się to:

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: unknown board/AGP/SSE2/3DNOW!
    GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

 

Dodam,że po wgraniu sterowników trochę "popróbowałem" i powiem tak: ani działa,ani nie działa... włączyłem Hearts of Iron 2 - jest to jedna ze starszych gier i w miarę działała,jednak kursor myszy dziwnie się momentami zachowywał i nie było muzyki a była ustawiona w opcjach gry tak jak było trzeba(ale dźwięk był normalnie,bo słyszałem efekty dźwiękowe po klikaniu w przyciski). Potem włączyłem TES IV: Oblivion i gra już przy pokazywaniu filmików początkowych zaczęła się strasznie ciąć,więc ją wyłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz może efekty pulpitu, zobacz też jak będzie działać jak dasz "Composite" "Disable" w xorg.conf

 

Efekty pulpitu? Ech...przywiązałem się już do nich :/ A gdzie ten plik jest o którym mówisz?

 

Edit: ok...zrobiłem obydwie te rzeczy,zmiana w tym pliku na "Disable" nic nie zmieniła,ale gdy wyłączyłem efekty pulpitu gry zaczęły działać płynnie,jednak nie odnajdują swojej konfiguracji,muzyka dalej nie działa,ale dźwięk o dziwo działa,Oblivion kompletnie zgłupiał i jest na wpół polski i na wpół angielski,w ogóle chyba żadnych pluginów mi nie wczytał a w launcherze nie mogę kliknąć żadnej opcji oprócz: wyjście i elderscrolls.com. Mam Oblivion Mod Manager,ale on się nie uruchamia :/

 

P.S.Cha! Zauważyłem to dopiero jak uruchomiłem ponownie kompa: Po edycji tego pliku xorg.conf skrzaczył mi się cały system,nie było m.in. pasków tytułów w oknach,czy np.był tylko jeden obszar roboczy,po wpisaniu z powrotem "Composite" "Enable" i przelogowaniu się wszystko już było w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.Cha! Zauważyłem to dopiero jak uruchomiłem ponownie kompa: Po edycji tego pliku xorg.conf skrzaczył mi się cały system[...]
Stało się tak ponieważ ta opcja wyłącza rozszerzenie odpowiedzialne za efekty. Jeśli używasz compiz-fusion wystarczyło zmienić menagera okien na np. metacity.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się tak ponieważ ta opcja wyłącza rozszerzenie odpowiedzialne za efekty. Jeśli używasz compiz-fusion wystarczyło zmienić menagera okien na np. metacity.

Nie zmienia to faktu,że to jednak nie to było odpowiedzialne za powolne działanie gier,a tak przy okazji to używam Nautilusa.Wciąż czekam na odpowiedź na drugą część mojego posta.

 

Edit:Buszując po necie znalazłem taką stronkę: http://appdb.winehq.org/ Jednak nie znam na tyle dobrze angielskiego,żeby zrozumieć co tam piszą,ale z tego,co zauważyłem,to tam jest podane pełno gier i są tam chyba porady jak je uruchomić przez Wine - mógłby to ktoś przetłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby to ktoś przetłumaczyć?
:D za ile? :D

 

Tak bardziej serio: klikasz na stronie na nazwę gry, która Cię interesuje.

  • W kolumnie "Distribution" masz nazwę dystrybucji, na której była testowana.
  • Kolumna "Wine version" mówi o... ;) wersji Wine - chyba łatwo się domyślić.
  • "Runs?" - "Yes" - tak uruchomiła się, "No" - nie, nie dało się uruchomić.
  • "Rating" - ocena (w kruszcach) :P "Platinum" (platyna) - ocena max, "Gold" (złoto) - jest dobrze lub bardzo dobrze, "Silver" (srebro) - da się wytrzymać. Pozostałe oceny - nie ma co próbować, ze szczególnym uwzględnieniem "Garbage" (śmieć) - nawet nie próbuj.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Miłego weekendu :)

 

[EDIT]

Słowa angielskie możesz sobie nieźle przetłumaczyć w → http://megaslownik.pl/home (kliknij tylko po prawej na ikonkę "GB"), Tłumacz Google → http://translate.google.pl tłumaczy zabawnie, ale w sumie można się domyślić o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej jeszcze wyjście takich poleceń: hal-device | grep driver oraz lsmod i wynik glxgears

Po wpisaniu pierwszej komendy wyskakuje to:

 input.x11_driver = 'evdev'  (string)
  input.x11_driver = 'evdev'  (string)
  input.x11_driver = 'evdev'  (string)
  input.x11_driver = 'evdev'  (string)
  input.x11_driver = 'evdev'  (string)
  info.linux.driver = 'system'  (string)
  info.linux.driver = 'system'  (string)
  info.linux.driver = 'serial'  (string)
  info.linux.driver = 'i8042 aux'  (string)
  info.linux.driver = 'i8042 kbd'  (string)
  info.linux.driver = 'system'  (string)
  info.linux.driver = 'system'  (string)
  info.linux.driver = 'ns558'  (string)
  info.linux.driver = 'parport_pc'  (string)
  info.linux.driver = 'rtc_cmos'  (string)
  info.linux.driver = 'serial8250'  (string)
  info.linux.driver = 'pcspkr'  (string)
  info.linux.driver = 'psmouse'  (string)
  info.linux.driver = 'atkbd'  (string)
  info.linux.driver = 'i8042'  (string)
  info.linux.driver = 'k8temp'  (string)
  info.linux.driver = 'rt61pci'  (string)
  info.linux.driver = 'nvidia'  (string)
  info.linux.driver = 'sata_nv'  (string)
  info.linux.driver = 'sr'  (string)
  info.linux.driver = 'sd'  (string)
  info.linux.driver = 'sd'  (string)
  info.linux.driver = 'pata_amd'  (string)
  info.linux.driver = 'Intel ICH'  (string)
  info.linux.driver = 'forcedeth'  (string)
  info.linux.driver = 'rt73usb'  (string)
  info.linux.driver = 'usb'  (string)
  info.linux.driver = 'hub'  (string)
  info.linux.driver = 'usb'  (string)
  info.linux.driver = 'ehci_hcd'  (string)
  info.linux.driver = 'pac207'  (string)
  info.linux.driver = 'usb'  (string)
  info.linux.driver = 'hub'  (string)
  info.linux.driver = 'usb'  (string)
  info.linux.driver = 'ohci_hcd'  (string)
  info.linux.driver = 'hub'  (string)
  info.linux.driver = 'usb'  (string)
  info.linux.driver = 'ohci_hcd'  (string)
  info.linux.driver = 'nForce2_smbus'  (string)

Po wpisaniu lsmod pokazuje się:

Module                  Size  Used by
fuse                   49436  8 
bridge                 43796  0 
stp                     6148  1 bridge
bnep                   14848  2 
sco                    12932  2 
l2cap                  21504  3 bnep
bluetooth              48736  5 bnep,sco,l2cap
sunrpc                156436  3 
ip6t_REJECT             7296  2 
nf_conntrack_ipv6      15864  2 
ip6table_filter         6400  1 
ip6_tables             14736  1 ip6table_filter
ipv6                  230516  22 ip6t_REJECT,nf_conntrack_ipv6
dm_multipath           17292  0 
uinput                 10624  0 
snd_intel8x0           30620  3 
snd_ac97_codec         95268  1 snd_intel8x0
ac97_bus                5504  1 snd_ac97_codec
rt2500usb              21376  0 
arc4                    5760  4 
snd_seq_dummy           6660  0 
ecb                     6528  4 
crypto_blkcipher       18052  1 ecb
snd_seq_oss            30364  0 
snd_seq_midi_event      9600  1 snd_seq_oss
snd_seq                48576  5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi_event
snd_seq_device         10124  3 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq
snd_pcm_oss            42624  0 
snd_mixer_oss          16896  1 snd_pcm_oss
snd_pcm                65924  3 snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss
i2c_nforce2            10372  0 
snd_timer              22024  2 snd_seq,snd_pcm
rt73usb                23680  0 
snd                    50616  16 snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq,snd_seq_device,snd
_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_timer
forcedeth              51344  0 
k8temp                  7936  0 
rt2x00usb              12160  2 rt2500usb,rt73usb
rt61pci                21504  0 
crc_itu_t               5760  2 rt73usb,rt61pci
rt2x00pci               9728  1 rt61pci
eeprom_93cx6            5888  1 rt61pci
soundcore               9416  1 snd
snd_page_alloc         11016  2 snd_intel8x0,snd_pcm
nvidia               7225208  36 
rt2x00lib              33536  5 rt2500usb,rt73usb,rt2x00usb,rt61pci,rt2x00pci
rfkill                 11160  1 rt2x00lib
mac80211              174180  3 rt2x00usb,rt2x00pci,rt2x00lib
pcspkr                  6272  0 
sata_nv                23944  0 
hwmon                   6300  1 k8temp
ns558                   8320  0 
ppdev                  10372  0 
i2c_core               21396  2 i2c_nforce2,nvidia
gspca_pac207            9856  0 
gameport               13452  2 ns558
cfg80211               24072  2 rt2x00lib,mac80211
parport_pc             25620  0 
parport                32084  2 ppdev,parport_pc
gspca_main             21504  1 gspca_pac207
videodev               32000  1 gspca_main
v4l1_compat            15876  1 videodev
ata_generic             8452  0 
pata_acpi               7680  0 
pata_amd               13316  5

No i wynik ostataniej komendy glxgears:

6378 frames in 5.0 seconds = 1275.327 FPS
6899 frames in 5.0 seconds = 1379.758 FPS
6624 frames in 5.0 seconds = 1324.745 FPS
6849 frames in 5.0 seconds = 1369.762 FPS
6898 frames in 5.0 seconds = 1379.528 FPS
6853 frames in 5.0 seconds = 1370.544 FPS
6886 frames in 5.0 seconds = 1377.070 FPS
5631 frames in 5.0 seconds = 1126.157 FPS -tutaj przeniosłem okno,może dlatego tak spadły FPS
6251 frames in 5.0 seconds = 1250.127 FPS

Wychodzi na to,że średnio jest ok.7000 frames in 5.0 seconds co wychodzi w sumie średnio ok. 1400 FPS

 

P.S. A z tym tłumaczeniem to chodziło mi raczej o to,iż Polacy nie gęsi i swoją społeczność Fedory mają :) - czyli w skrócie: pasowałoby mieć to u siebie po polsku,chociażby na wiki :P

A tak w ogóle to moja wersja wine: 1.1.23 To jest chyba najnowsza wersja. A tam większość gier o które mi chodzi było testowane nie dość,że na Fedorze 7 albo 8 to jeszcze na bardzo starej wersji wine :/

 

Edit:

:D za ile? :D

 

hehe :D A gdzie społecznościowa bezinteresowność? ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to wyniki są w miarę ok. Mało tych fpsów, ale nic dziwnego, bo przecież to jest stara karta. Pokaż jeszcze rpm -qa | grep nvidia* . W sumie to dziwne, bo z tych gier, które udało mi się odpalić pod wine to we wszystkich mam zadowalającą wydajność. W sumie to niedawno kupiłem Unreal Tournament III i pod wine działa bez problemów, ale niestety wydajność nie jest taka jak to sobie wyobrażałem (zalecana karta to 7800GT, a ja mam lepszą), dlatego będę próbował pod windowsem jeszcze odpalić i wtedy napiszę czy jest faktycznie różnica w wydajności. Inna sprawa, że windowsa kończę instalować już pół roku i nie wiem czy dam radę teraz to zrobić :) Uruchamianie jakiejś gry pod linuksem zawsze należy zacząć od sprawdzenia tytułu na http://appdb.winehq.org/ , bo można tam znaleźć różne łatki. Przykładowo w Unrealu występuje ten bug z myszką, o którym wspominałeś i bardzo łatwo można go naprawić. Btw. najnowsza wersja wine to 1.1.31, ale nie wiem czy jest już w repo.

EDIT: A co do angielskiego to ucz się, na pewno nie będzie to czas stracony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to wyniki są w miarę ok. Mało tych fpsów, ale nic dziwnego, bo przecież to jest stara karta. Pokaż jeszcze rpm -qa | grep nvidia* . W sumie to dziwne, bo z tych gier, które udało mi się odpalić pod wine to we wszystkich mam zadowalającą wydajność. W sumie to niedawno kupiłem Unreal Tournament III i pod wine działa bez problemów, ale niestety wydajność nie jest taka jak to sobie wyobrażałem (zalecana karta to 7800GT, a ja mam lepszą), dlatego będę próbował pod windowsem jeszcze odpalić i wtedy napiszę czy jest faktycznie różnica w wydajności. Inna sprawa, że windowsa kończę instalować już pół roku i nie wiem czy dam radę teraz to zrobić :) Uruchamianie jakiejś gry pod linuksem zawsze należy zacząć od sprawdzenia tytułu na http://appdb.winehq.org/ , bo można tam znaleźć różne łatki. Przykładowo w Unrealu występuje ten bug z myszką, o którym wspominałeś i bardzo łatwo można go naprawić. Btw. najnowsza wersja wine to 1.1.31, ale nie wiem czy jest już w repo.

EDIT: A co do angielskiego to ucz się, na pewno nie będzie to czas stracony.

Ok wynik komendy:

xorg-x11-drv-nvidia-180.60-1.fc10.i386
kmod-nvidia-2.6.27.29-170.2.78.fc10.i686-180.60-1.fc10.1.i686
kmod-nvidia-2.6.27.35-170.2.94.fc10.i686-180.60-1.fc10.5.i686
xorg-x11-drv-nvidia-libs-180.60-1.fc10.i386
kmod-nvidia-180.60-1.fc10.5.i686

Co do wine to chyba nie ma tej wersji w repo bo parę dni temu wpisałem w yumie żeby mi zaktualizował wine i mi pokazał,że mam najnowszą wersję,chyba że jeszcze nie zaktualizowali repo do yuma. A angielski umiem tak średnio,ale jak mam dużo skomplikowanych informacji po angielsku to się gubię ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...