Skocz do zawartości

Usuwanie Systemu (f10)


siwy

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem usunąć Fedorę i zainstalować na jej miejsce XP, oczywiście coś poszło nie tak, teraz pojawia mi się tylko linia poleceń grub-a. Nie mogę odpalić ani dosowej konsoli odzyskiwania, ani w Linuksie (albo nie wiem jak to zrobić). Próbowałem nawet podłączyć dysk z laptopa do stacjonarnego i w ten sposób go sformatować, ale niestety system nie widział tego dysku. Co mogę zrobić, żeby zaisntalować tego XP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie startuje Ci instalka XP (miałem kiedyś taką sytuację) to trzeba wyzerować tablicę partycji (MBR). Robi się to przy pomocy darmowego programu (MBR Tool lub MBR Work), który trzeba skopiować na dyskietkę. Po wyzerowaniu partycji (kompa uruchamiasz z dyskietki) dysk będzie "czysty" i instalka XP pójdzie bez problemu. Oczywiście w takim przypadku tracisz wszelkie dane na dysku. Tworzenie partycji rozpoczynasz podczas instalacji od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grub jest nadal zainstalowany w pierwszym sektorze dysku, ale, odkąd usunąłeś Fedorę, nie ma już swoich plików konfiguracyjnych. To normalne i zawsze tak działa.

 

Skoro nie możesz uruchomić Windows, to ściągnij Fedorę Live, albo Ubuntu, albo System Rescue CD (polecam to ostatnie). Uruchomisz klikalny pulpit i będziesz mógł wyczyścić dysk do zera za pomocą GParted (kilka zrzutek ekranu). Daj znać w razie problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy tracisz wszystkie dane na dysku, nie wiem czy autor dysku jest przygotowany na takie poświęcenie :)

 

Zastanawiam się kto powiedział większą głupotę.

 

MBR to nie tablica partycji tylko Master Boot Record i zerowanie go nie usuwa partycji.

 

Można go wyczyścić dosowym fdisk /mbr

Albo z konsoli odzyskiwania XP z płyty CD - fixmbr o ile dobrze pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MBR to nie tablica partycji tylko Master Boot Record i zerowanie go nie usuwa partycji.
Przecież MBR zawiera gruba+tablicę partycji, więc wyczyszczenie MBR wiąże się z wyczyszczeniem tablicy partycji. Jasne, że samych partycji nie ruszy, ale jak potem przywróci ich układ, jeśli nie ma nawet kopii tablicy partycji. Poza tym ten windowsowy fixmbr czyści tylko pierwsze 446 bajtów, czyli miejsce, gdzie znajduje się bootloader (a cały MBR ma 512 bajtów).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchomienie testdisk?
Tylko w teorii, w praktyce jakiś czas temu przekonałem się, że nie jest tak łatwo. Sam testdisk nie dał rady, dużo mnie to nerwów kosztowało, dlatego zawsze lepiej zrobić pełną kopię mbra zanim zacznie się kombinować:

dd if=/dev/hda of=mbr bs=512 count=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...