Skocz do zawartości

Problem Python


droicyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam próbuję napisać program w pythonie ale już na samym początku mam problem, a mianowicie chodzi o to, że tworzę w jakimś tam edytorze tektsy plik pierwszy.py. I mam problem z odpaleniem tego programu. Robię to co piszą we wszystkich kursach, ale wyskakują błędy typu:

python: can't open file 'pierwszy.py': [Errno 2] No such file or directory

Jak mam uruchomić ten program?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź w konsoli do katalogu w którym zapisałeś plik albo podaj pełną ścieżkę do tego pliku. Możesz też wyeksportować odpowiednią ścieżkę dopisując w pliku .bash_profile (Alt+F2 i gedit ~/.bash_profile), np:

export PATH=$PATH:/TU_ŚCIEŻKA

Jeśli zamiast TU_ŚCIEŻKA wstawisz np. /home/droicyn/moj_python (zakładam, że droicyn to nazwa użytkownika) to każdy plik zapisany w katalogu moj_python będzie zawsze widoczny w konsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytory tekstu to są dobre robienia notatek, a nie programowania (nawet nauki). Najlepiej będzie jak od razu zaczniesz korzystać z jakiegoś IDE i przy okazji takie problemy znikną. Przykładowo PyDev, czyli dodatek Eclipse lub plugin do Netbeans, czy cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek fajnym IDE będzie Wing IDE 101. Darmowa wersja i podstawowe bajery ma - kolorowanie, breakpoint, no i ma swój terminal, gdzie szybko podejrzysz jak program działa.

 

Ważne jest to, że instalujesz i działa, nie trzeba niczego konfigurować. Eclipse i PyDev jednak wymagają trochę dłubania, żeby wygodnie w tym pisać. Ponadto OpenJDK i Eclipse z repo Fedory to nie do końca dobry pomysł, zdarzają się zwiechy. Lepiej zainstalować javę od Suna, ściągnąć Eclipse ze stronki eclipse.org i uruchamiać tak:

export GDK_NATIVE_WINDOWS=1
cd /opt/eclipse/
./eclipse -vm /usr/java/default/bin/java

No i potem dochodzi instalacja PyDev, konfiguracja pythona, dodawanie modułów, których kreatorek nie wykrył (bo na przykład PyGame nie wykrywa)... Tak więc na początek nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, gość ma najwyraźniej problem na poziomie zerowej znajomości linuksa, a Wy mu podsuwacie eclipse :lammer: to tak jak uczyć się pływać na środku oceanu.

 

@droicyn

jesteś albo w złym katalogu,

cd /folder/ze//skryptem

albo skrypt nie ma ustawionych praw wykonywania

chmod +x /folder/ze//skryptem

 

zacznij od podstaw:

* http://wiki.fedora.pl/wiki/Podstawy_Linuksa

* http://wiki.fedora.pl/wiki/Uprawnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź w konsoli do katalogu w którym zapisałeś plik albo podaj pełną ścieżkę do tego pliku. Możesz też wyeksportować odpowiednią ścieżkę dopisując w pliku .bash_profile (Alt+F2 i gedit ~/.bash_profile), np:
export PATH=$PATH:/TU_ŚCIEŻKA

Jeśli zamiast TU_ŚCIEŻKA wstawisz np. /home/droicyn/moj_python (zakładam, że droicyn to nazwa użytkownika) to każdy plik zapisany w katalogu moj_python będzie zawsze widoczny w konsoli.

o to mi chodzi jak mam nazwać ten plik i gdzie go zapisać, bo nie wiem jak to zrobić. A w uprawnieniach chyba tego nie ma? Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jak zaczynasz dopiero poznawać Linuksa to na razie daj sobie spokój z dodawaniem ścieżek do $PATH. Zacznij od tego co napisał Ci borzole. Tak na przyszłość, pliki zaczynające się od kropki są ukryte i jak włączysz w ustawieniach nautilusa wyświetlanie ukrytych plików to zobaczysz ile ich jest w katalogu domowym (.bash_profile też tam jest). Pamiętaj tylko, że zapisane są tam ustawienia programów i jak nie jesteś pewien co robisz to lepiej to zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam taki sam problem z Django nie mogę go zainstalować. Może mam jakoś źle skonfigurowaną fedorę? Cały czas jest ten sam problem robię wszystko tak jak piszą a dalej nic. Tzn pewnie gdzieś robię błąd. Ale nie wiem jak to zrobić. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ściągam Django z oficjalnej strony w wersji Django-1.2.1.tar.gz(ściągam firefoxem)

2.Potem robię tar xzvf Django-1.2.1.tar.gz

i wyskakują mi takie błędy:

 

tar: Django-1.2.1.tar.gz: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu

tar: Błąd nie do naprawienia: koniec

tar: Child returned status 2

tar: Zakończenie w stanie błędu z powodu uprzednich błędów

 

Tam jest napisana, że ta wersja deweloperska jest lepsza,ale tego też nie mogę zainstalować ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...