Skocz do zawartości

5 Lat Z Fedorą :)


Amos

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ty widzisz różnicę między kodem na wolnej licencji i produktem firmy X.

Dla mnie różnica między jednym a drugim jest taka że program który jest na GPL-u każdy może modyfikować i tworzyć jego własną wersję, bez pytania o zgodę innych .

Tyle że ta wielość wersji niekoniecznie przekłada się na ich jakość .

Taki przykład ; na windows jest 1 wersja programu AVERTV do karty telewizyjnej .

Program ten obsługuje analogową tv , analogowe radio i DVB-T .

Można w nim również aprogramować nagrywanie programów które są późno w nocy z opcją wyłączenia komputera po zakończeniu nagrywania .

A na linuksie ; mamy 4 letni program TVTIME wiele nakładek graficznych na mplayer-a .

I nierozwijany już program KDETV i "umarły" już program do nagrywania XDTV.

Tylko że u mnie mplayer z graficznymi nakładkami i tak nie współpracuje z kartą telewizyjną bez tekstowego pliku konfiguracyjnego channels.conf

Po więc mi linuks ?

Niedawno miałem na windows taki numer ; karta WI FI pracowała non stop

a polecenie NETSTAT dawało rezultat w formie dłuuuuuugiej listy .

Najwidoczniej więc na mego kompa przedostał się jakiś wirus a darmowy avast

był wówczas zablokowany , nie dawał sie uruchomić.

Nie znalazłem innego wyjścia niż format , reinstalka windy 7.

Na linuksach nigdy takiego czegoś nie miałem .

Czyli linuks daje mi większe bezpieczeństwo podczas korzystania z neta .

Ja mówię tak ; po co kilka rpm-owych dystrybucji zawioerających to samo oprogramowanie?

Czy nie lepsza byłaby 1 dystrybucja ale z większą ilością softu .

A większa ilość softu brałaby się stąd że developerzy układający te same programy dla różnych dystrybucji spożytkowali by lepiej swoje umiejętności ;

ułożyli by nowe - brakujące teraz programy dla 1 dystrybucji np Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? Ja widzę tylko pakiety z KDE, nikt też nie każe Ci instalować wszystkich dostępnych pakietów. Ja mam tylko KDE i niczego więcej nie potrzebuję. Hasłem jest tu: _S_W_O_B_O_D_A_ _I_ _W_O_L_N_O_Ś_Ć_ _W_Y_B_O_R_U_. Na twoim ukochanym Windowsie nie masz takiego (nie do końca prawda, trzeba się nakombinować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie zaintrygowal mnie ten topic. W zasadzie wczesniej nie zastanawialem sie jak dlugo juz uzywam Linuksa, ale teraz jak sie czyta wypowiedzi i samemu próbuje sie przypomniec poczatki to az sie wierzyc nie chce jak ten czas leci i jak wiele sie w tym czasie zmienilo. Jestem zarejestrowany na tym forum od ponad 5 lat (a zwiazany z Linuksem jeszcze dluzej), niestety ostatnimi czasy nie bralem tu aktywnego udzialu, ale nadal z mila checia odwiedzam to miejsce. Pamietam wiele sytuacji, wiele spotkan i wiele osób, z którymi mialem przyjemnosc sie spotkac i porozmawiac. Najbardziej jednak cieszy swiadomosc, ze po tych latach idea Open Source nadal sie trzyma, a nawet ma sie znacznie lepiej niz kilka lat temu. Pozostaje sobie chyba tylko zyczyc, aby jeszcze wiecej osób uswiadomilo sobie korzysci korzystania z wolnych rozwiazan na czym na pewno wszyscy skorzystaja:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh a ja od FC6(ehhh czasy wersji core i extras, kiedy to było :rolleyes: ) do F14 ciągle na Fedorze(Wcześniej przed FC6 był Aurox), XP jako drugi system używam raz na miesiąc do obróbki zdjęć(choć trzeba przyznać że za czasów FC6 z obróbką zdjęć(głównie RAWów) na Linuxie było fatalnie, teraz jest RAThrerapy,showfoto i kilka innych zacnych programów że Windows leży odłogiem). Cały czas niestety tyle co zainstalowałem,skonfigurowałem i nic nie ruszałem. Od miesiąca mam zamiar to zmienić, coś się nauczyć bardziej zaawansowanej obsługi tego systemu. Tak czy siak z kapeluszem jestem straaasznie związany, tym bardziej że miałem to niesamowite szczęście że moja uczelnia również- 80% F(niestety jeszcze FC6 reszta Ubuntu)+XP/2000 jako zapasowy system.

I jak miło jako jedyny z grupy(no teraz trochę osób się przyuczyło ale na początku byłem jedyny) na takich przedmiotach jak C/C2 umieć obsługiwać system a nie tylko kompilować programy nie umiejąc nic włączyć :)

 

Człowiek wspominając te lata się rozkleił, tak czy siak wielkie dzięki panowie(szczególne wyrazy uznania do WalDo) za pomoc w pierwszych dniach z Linuxem, dzięki wam się ostałem w tym systemie. Przyszedłem nic nie umiejąc teraz przynajmniej umiem sobie sam poradzić i zainstalować/skonfigurować/naprawić comniejsze awarie. A i może to wpłynęło na to że poszedłem na informatykę?

 

Tak czy siak wielkie dzięki za tyle lat pomocy, i teraz mam nadzieje wrócić już na stałe na forum.

 

Pozdrawiam

Jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja z Fedorą jestem od wydania Fedora Core 4 , jeszcze mam gdzieś na kompie fotkę z instalacji tak byłem wówczas ,,podjarany" tematem , a pierwszy linuks to gdzieś w 2003 roku jakaś mandriva , później aurox? ubuntu itd. Ehh jak ten czas leci a jest mi bardzo miło , że przez ten czas Fedora osiągnęła taki ,,kształt" jak ostatnie wydanie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dla mnie róznica miedzy jednym a drugim jest taka ze program który jest na GPL-u kazdy moze modyfikowac i tworzyc jego wlasna wersje, bez pytania o zgode innych .

Tak...i nie...

Moga byc takie projekty, iz owszem kazdy moze modyfikowac, ale np. nie kazde zmiany wejda w glówne drzewko, przykladowo:

Sciagniesz kod zródlowy MPlayer'a i dorobisz mu...powiedzmy obsluge list odtwarzania z Winampa, Ty stwierdzasz "swietna sprawa" a koderzy zajmujacy sie drzewkiem stwierdza "to jest niepotrzebne, to odtwarzacz filmów a nie Winamp" i Ty masz zmiany owszem, mozesz tak zmodyfikowanego MPlayer'a uzywac i nikt Ci za to glowy nie urwie, ale do glównego drzewka to nie wejdzie i juz

 

Oto przyklad - 1 z wielu - do czego prowadzi tworzenie zbyt wielu srodowisk graficznych dla 1 systemu operacyjnego ;

Nie rozumiem pojecia zbyt wielu, jesli Gnome i KDE (bo to sa dwa glówne) to dla Ciebie zbyt wiele...FluxBox czy inne leciutkie srodowiska nie pociagna raczej za soba takiej listy jesli juz na pokladzie sa jakiekolwiek X'y (i jakies inne srodowisko graficzne), zreszta ok sprawdzimy to, spróbuje zainstalowac XFCE4, zobaczymy jaka bedzie lista pakietów (dam wyciag z konsoli w postaci CodeBox na wszelki wypadek, zeby to wielkie nie wyszlo):

[root@Ura-Server iSubaru]# yum install xfce4-session
Wczytane wtyczki: langpacks, presto, refresh-packagekit
Adding pl_PL to language list
Ustawianie procesu instalacji
Rozwiazywanie zaleznosci
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet xfce4-session.x86_64 0:4.6.2-2.fc14 zostanie zainstalowany
--> Przetwarzanie zaleznosci: libxfcegui4 >= 4.6.2 dla pakietu: xfce4-session-4.6.2-2.fc14.x86_64
--> Przetwarzanie zaleznosci: fortune-mod dla pakietu: xfce4-session-4.6.2-2.fc14.x86_64
--> Przetwarzanie zaleznosci: libxfce4util.so.4()(64bit) dla pakietu: xfce4-session-4.6.2-2.fc14.x86_64
--> Przetwarzanie zaleznosci: libxfconf-0.so.2()(64bit) dla pakietu: xfce4-session-4.6.2-2.fc14.x86_64
--> Przetwarzanie zaleznosci: libxfcegui4.so.4()(64bit) dla pakietu: xfce4-session-4.6.2-2.fc14.x86_64
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet fortune-mod.x86_64 0:1.99.1-13.fc12 zostanie zainstalowany
--> Przetwarzanie zaleznosci: librecode.so.0()(64bit) dla pakietu: fortune-mod-1.99.1-13.fc12.x86_64
---> Pakiet libxfce4util.x86_64 0:4.6.2-1.fc14 zostanie zainstalowany
---> Pakiet libxfcegui4.x86_64 0:4.6.4-4.fc14 zostanie zainstalowany
--> Przetwarzanie zaleznosci: gnome-icon-theme-legacy dla pakietu: libxfcegui4-4.6.4-4.fc14.x86_64
---> Pakiet xfconf.x86_64 0:4.6.2-2.fc14 zostanie zainstalowany
--> Wykonywanie sprawdzania transakcji
---> Pakiet gnome-icon-theme-legacy.noarch 0:2.31.0-1.fc14 zostanie zainstalowany
---> Pakiet recode.x86_64 0:3.6-29.fc14 zostanie zainstalowany
--> Ukonczono rozwiazywanie zaleznosci

Rozwiazano zaleznosci

================================================================================
Pakiet                      Architektura
                                       Wersja                Repozytorium
                                                                         Rozmiar
================================================================================
Instalowanie:
xfce4-session               x86_64     4.6.2-2.fc14          updates     582 k
Instalowanie, aby rozwiazac zaleznosci:
fortune-mod                 x86_64     1.99.1-13.fc12        fedora      960 k
gnome-icon-theme-legacy     noarch     2.31.0-1.fc14         fedora      394 k
libxfce4util                x86_64     4.6.2-1.fc14          fedora      114 k
libxfcegui4                 x86_64     4.6.4-4.fc14          updates     316 k
recode                      x86_64     3.6-29.fc14           fedora      712 k
xfconf                      x86_64     4.6.2-2.fc14          fedora      133 k

Podsumowanie transakcji
================================================================================
Install       7 Package(s)

Calkowity rozmiar pobierania: 3.1 M
Rozmiar po zainstalowaniu: 8.4 M
W porzadku? [t/N]: 

 

Straszna lista rzeczywiscie <sarcasm>

 

Czyli linuks daje mi wieksze bezpieczenstwo podczas korzystania z neta .

Ja mówie tak ; po co kilka rpm-owych dystrybucji zawioerajacych to samo oprogramowanie?

Czy nie lepsza bylaby 1 dystrybucja ale z wieksza iloscia softu .

A wieksza ilosc softu bralaby sie stad ze developerzy ukladajacy te same programy dla róznych dystrybucji spozytkowali by lepiej swoje umiejetnosci ;

ulozyli by nowe - brakujace teraz programy dla 1 dystrybucji np Fedory.

NAJWIEKSZYM bezpieczenstwem jest "umiejetnosc samodzielnego myslenia" ze strony uzytkownika koncowego :)

Reszta Twojego cytatu opisuje idee pewnego pana Billa, "jedyny sluszny system"

Wolne oprogramowanie oznacza wolnosc, Twój cytat chce ta wolnosc zabrac, brawa za hipokryzje

 

Bo Fedka jest the best :)

NO BA, kazdego przekonuje do Fedory, a jak mi powie, ze uzywal [ocenzurowane] dystrybucji...to i tak namawiam na Fedorke (argumentujac miedzy innymi przyjaznym forum i tym, ze gdyby sie cos dzialo to mozliwe, ze bede w stanie pomóc, a jesli ja nie dam rady, to mili madrzejsi ode mnie na forum beda wiedzieli)

 

@hello_world

To Ty zdrajca jestes. kernele Ci trzeba powyrywac :) Czyli jak to mówia meksykanscy vaqueros "el cochones" ;)

Popieram! :D

 

To znaczy jak komus odpowiada to, ze jesli potrzebuje programu niezgodnego z polityka fedory to musi zawsze doinstalowac osobne repo (np. flash, chromium, google earth, skype, playonlinux itp. a do opery nawet chyba nie ma) to w sumie spoko.

Momento

Kodeki i inne takie owszem nie zgadzaja sie z niczym amerykanskim (MP3 najlepszy przyklad), ale flash na ten przyklad poprostu nie ma otwartego kodu i dlatego nie moze byc w repozytorium, to nie tak, ze nie zgadza sie z polityka :P Podsumujmy

- Flash - brak kodu otwartego i taka-a-nie-inna polityka ADOBE

- Chromium - szczerze nie wiem jak tu stoi sprawa

- Google Earth - w pewnym sensie wlasnosc Google, wiec znowu to nie polityka Fedory

- Skype - ma w ogóle jakies repozytorium? Ponownie, zajmuje sie tym grupa pracujaca dla Skype, nie jest to wina polityki Fedory

- PlayOnLinux - Tutaj szczerze powiedziawszy mogloby w teorii trafic do repozytorium Fedory, czemu nie trafia nie wiem, moze ponownie, zajmuje sie tym KONKRETNA grupa programistów i tak jest lepiej?

- Opera - gee ponownie wlasnosc nie-Fedorian, osobna grupa programistów itd...

 

Jesli to beedzie dalej w taki sposób jak teraz to linuks nie ma szans na dogonienie

chocby MacOS , nie wspomniawszy juz o windows

...Jeszcze raz cytat swój dam

Wole miec na forum 10 porzadnych graczy niz 100 idiotów

Niech sobie nie dosciga, tak dlugo jak dlugo znajde ludzi, którzy na zaproponowane slowo Linux i Fedora przynajmniej spróbuja a nie uciekna z mokrymi portkami krzyczac cos o jedynym slusznym, tak dlugo nie bedzie mnie obchodzic zbytnio to sciganie sie...Uzywam Fedory i jestem z tego dumny, ze trafilem na tak cudowny grunt, gdyby nie Informatyk w gimnazjum strach pomyslec gdzie bylbym dzisiaj i w jakim stanie...Dziekuje mu za to bardzo

Mamy spolecznosc na tym forum, mamy zaufane grono, mamy porzadny system, na którym mozemy pracowac, czegóz wiecej chciec oprócz detonacji MS'u? :P

 

EDIT #1

Znowu sie nagadalem i nikomu nie bedzie sie tego chcialo czytac pewno :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Po części bym się zgodził z twierdzeniem, że Linux nie dogoni Windozy ale moim zdaniem tylko ze względów rynkowych. O co mi chodzi? Już tłumaczę. Otóż na przykład DirectX i obsługa gier zawsze sprawiały problemy w przypadku niektórych pozycji. Np. w NFS HP 2010 już sobie nie pogramy na Linuxie (bynajmniej na razie), i druga rzecz to Moonlight VS Silverlight. VOD na Onecie nie wspiera alternatywnego Moonlight'a, musimy mieć Silverlight, który jest tylko pod Windows/MAC. Dlaczego Microsoft nie wydał wersji na Linux? Chyba nie trzeba tłumaczyć :lol: . Ale na tym schody się kończą. Zdecydowana większość aplikacji spod Windows wchodzi przez Wine bez problemu. Ja skończyłem z Windowsem pisząc pracę dyplomową w technikum, jak jednego dnia pięknie zapisałem 40-stronicowy dokument DOC, a następnego się obudziłem i po otwarciu tego dokumentu zobaczyłem "krzaki" po całości. Myślałem że wyrzucę tego kompa przez okno. Nie minęło 10 minut i już Windozy nie było na dysku. Zainstalowałem Auroxa12 (opartego na Fedorze) i tam dokończyłem pracę. Potem przesiadłem się na FC6/F9/F12/F13 no i teraz Fedora 14. W między czasie na innym kompie testowałem inne distra. Testowałem m.in Minta, Ubuntu, Mandrivę, ale systemy RedHatowe na RPM'ach jednak mi najbardziej odpowiadają. Obecnie mimo nowiutkiego Gnome 2.32 i Compiza, mam zainstalowany motyw z RedHata9 (FC6) - Bluecurve. Nie ma jak Fedora. Pierwszym linuxem w którym się "zakochałem" hehe - była Fedora Core 6 ZOD. Tak więc nie będzie przesiadki już na inny system, co najwyżej: su -c 'yum update' :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...