Skocz do zawartości

Biały Ekran


Nowy2011

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero rozpoczynam przygodę z Fedorą, zainstalowałem sobie Fedorę 12 i mam problem ze środowiskiem graficznym. Po kilku chwilach użytkowania wszystko się zawiesza i pojawia się tylko biały ekran. Komputer mam dość stary: procesor AMD 3000+, 1GB RAM i kartę grafiki ATI RADEON XPRESS 200.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora 12 nie jest juz wspierana - zainstaluj sobie F14. F14 ma znacznie lepsze niz w F12 sterowniki (otwarte) dla kart Ati. Niestety o zamknietych, wlasnosciowych sterownikach z AMD/ATI zapomnij raczej (podziekuj firmie AMD za wspieranie Linuksa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Choc wersja 12 jest moim zdaniem swietna to jednak jest stara (Nie ma juz do niej wsparcia) i zalecalbym instalacje F14

2. Mam podobne dwa zlomy i na obu staly F12 (Obecnie F14) bez zadnych problemów.

 

No ale spróbujmy zobaczyc co sie dzieje.

 

Gdy pojawia sie bialy ekran to gdy wcisniesz ctrl+alt+F3 to przelacza sie na czarna konsole czy ekran ciagle jest bialy? (Wrócisz do ekranu poprzez ctrl+alt+ F1 albo F7)

 

Kliknij prawym na górny panel, dodaj do panelu, Monitor systemu. Teraz bedziesz mial na niebiesko monitorowane obciazenie systemu. Teraz czy system jest bardzo obciazony gdy pojawia sie bialy ekran?

 

No i chcialbym widziec wynik polecenia w terminalu:

dmesg

 

Oraz przelacz sie w terminalu na root poprzez:

su -

I daj wynik:

cat /var/log/messages

 

-----------

Edit:

O, WalDo mnie uprzedzil :)

Edytowane przez 3k_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pojawia się biały ekran to gdy wciśniesz ctrl+alt+F3 to przełącza się na czarną konsole czy ekran ciągle jest biały? (Wrócisz do ekranu poprzez ctrl+alt+ F1 albo F7)

Ekran jest wciąż biały i nie reaguje na żadne kombinacje klawiszy.

 

Teraz czy system jest bardzo obciążony gdy pojawia się biały ekran?

trudno to nawet zauważyć, bo jasność (a ostatnio nawet niebieskie pionowe pasy na białym tle) przychodzi nagle. Nawet jak próbowałem powiększyć rozmiary okienka terminala. Poprostu nie da się pracować w środowisku graficznym.

Co do poleceń dmesg i treści /var/log/messages, to zrobiłem zrzuty, ale jakoś nie mogę ich tu wstawić :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wystartuj z tekstowego trybu i chwilkę na nim popracuj. Możesz nawet używać przeglądarki "lynx".

 

Do umieszczania obrazów użyj innego serwera np: http://imageshack.us/ a następnie tutaj umieść link do tego obrazka.

 

A jeśli nie chcesz się męczyć to spróbuj czy Fedora 14 nie będzie działała z miejsca dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowaną masz Fedorę?

Nie instalowałeś przypadkiem zamkniętych sterowników od ATi/AMD? (Jeśli tak, to musisz je usunąć bo ATi nie daje wsparcia juz do Twojej karty)

Spróbuj zrobić ten upgrade do Fedora 14. Może zrobić to w trybie tekstowym poprzez yum, albo ściągnąć iso, wgrać na pendrive/CD/DVD i wykonać aktualizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co instalujesz na Xp nie ma wpływu na Fedorę. Ja pytałem czy nie instalowałeś sterowników na Fedorze?

No ale najlepiej będzie jak zaktualizujesz Fedorę.

 

Wiesz jak to zrobić czy potrzebujesz pomocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz Fedore 14 (3.1GB), jesli masz jak i nie szkoda Ci 70gr. to wypal ja na plytke DVD jako bootowalna (Wiesz jak?).

Uruchom PC z plytki, wybierz polski jezyk, dalej i jak sie pojawi wybór czy instalowac od nowa czy aktualizowac Fedore 12 to wybierz aktualizacje. Pózniej znowu dalej i w koncu reboot.

F14 tez wypadalo by po zainstalowaniu zaktualizowac i badac jak dziala.

 

Jesli jest cos nie zrozumialego to pisz, bedziemy wyjasniac.

 

-----

Edit

Poprawilem link na wersje DVD

Edytowane przez 3k_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na przykład F13 a ściągniesz obraz DVD F14 to możesz po wypaleniu obrazu na płycie zaktualizować F13 na F14. Nastaw się jednak na długie czekanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...