Skocz do zawartości

Fedora 14 Long Term Support?


farbaa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Naszło mnie na małe przemyślenia na temat Fedory i tak sobie pomyślałem, że byłoby fajnie gdyby wersja 14 posiadała status podobny do znanego z Ubuntu - Long Term Support. Z tego co wiem, każde kolejne wydanie posiadające właśnie długoterminowe wsparcie jest aktualizowane przez okres do 3 lat dla desktopów i aż 5 dla serwerów! To - według mnie - naprawdę dobry pomysł.

 

Dlaczego więc LTS miałoby uwzględnić Fedorę 14? Dlatego, że uważam iż nowe GNOME 3 jest zbyt... świeże. Wiecie co mam na myśli. Z pewnością jest wielu użytkowników, którzy chcieliby jeszcze przez dłuższą chwilę zostać z GNOME 2.32 nie tracąc przy tym funkcjonalności, stabilności Fedory 14. Bo co my tu mamy? Fedora 15 wydana, za kilka miesięcy pojawi się Fedora 16 (2011-10-25 Fedora 16 Final Release. Za http://fedoraproject.org/wiki/Releases/16), Fedora 14 będzie aktualizowana jeszcze przez 1 miesiąc po premierze wersji 16. A przecież nie wiadomo na jakim poziomie "ewolucyjnym" będzie Gnome3. Oczywiście pozostaje zmiana dystrybucji itp. zabiegi, ale... to nie będzie już to samo. Jakie macie zdanie na ten temat? Jak zwykle zapraszam do luźnej dyskusji.

 

Podsumowując: ostatnie wydanie z serii GNOME 2.x jest na tyle fajnym wydaniem, że szkoda byłoby rezygnować z niego na stałe (w tak krótkim czasie). Ale... "Sorry, Fedora is a fast moving distribution..." ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morsik , ale ja nigdzie nie wspomniałem o chęci zaproponowania Deweloperom takiego pomysłu! ;) Chciałem jedynie podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami. Nadal uważam, że było by fajnie, gdyby Fedora 14 miała dłuższy okres wsparcia, ze względu na GNOME 2.x i użytkowników chcących poczekać na ulepszenie GNOME 3, zostając jednocześnie na Fedorze 14... To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć LTS, to nie używaj Fedory. :) Zresztą niedługo po zakończeniu wsparcia dla F14 może już być RHEL/CentOS/SL 6.2 z nowym Firefoksem, Open/Libre Office i starym Gnomem. RHEL ma całkiem nowe program użytkowe opakowane w stare jajo i Gnoma. Biorąc pod uwagę świetne repo EPEL powinno ci podejść.

 

Ja całkiem długo siedziałem na CentOS, ale przesiadłem się na Fedorę właśnie ze względu na nowsze Gnome. Ciebie czeka po prostu droga w drugą stronę. Aktualizację F14 -> CentOS średnio widzę, ale po usunięciu konfiguracji Gnoma i formacie / spokojnie pójdzie. Konfig FF, Thunderbirda, Pana, Kadu i innych tego typu programów użytkowych możesz sobie zarchiwizować i rozpakować po instalacji CentOS. Będzie działać. Ustawisz sobie menu, skompilujesz kadu i masz spokój na 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SeeM rozumiem, ale napisalem w pierwszym poscie o uzytkownikach (do których chyba sam naleze), którzy chcieliby jeszcze przez dluzsza chwile zostac z GNOME 2.32 nie tracac przy tym funkcjonalnosci, stabilnosci Fedory 14. ;) Nie wiem czy zdecydowalbym sie na przesiadke. Zreszta wspomnialem równiez o mozliwosci zmiany dystrybucji itp. zabiegów. Prosze adminów o usuniecie tego tematu, poniewaz mial on pozostac tylko w sferze poboznych zyczen! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jako że nieubłagalnie zbliża się zakończenie wsparcia dla Fedory 14 postanowiłem 'odświeżyć' ten wątek, ponieważ zastanawiam się nad pewnymi krokami: aktualizacja do wersji 15 (nie wiem, którą metodę wybrać :-)), świeża instalacja z płyty LiveCD bądź DVD, instalacja z innym środowiskiem itd. Borzole wspomniałeś o CentOS. Korzysta ktoś z Was z tego systemu jako desktop? Jak się sprawuje? Wiem, że w sieci można znaleźć opinie na ten temat, ale chciałbym poznać Wasze zdanie. Czy CentOS ma wiele wspólnego z Fedorą? Pomijając oczywiście rzeczy oczywiste jak choćby yum. Chodzi mi bardziej o stabilność, responsywność - ogólne działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Scientific 6, na pięciu kompach w pracy i swego czasu na jednym w domu. CentOS / Scientific Linux (ten drugi ma odrobinę szybciej (a czasem dużo szybciej) aktualizacje i krótszy czas wsparcia: 3 lata) to Fedora jak się patrzy, tylko bez gigantycznego repozytorium i, bez urazy dla twórców Fedory, 10x bardziej stabilne. Serio. Tam nic się nie zacina, zero kłopotów z konfiguracją, wszystko w 100% zgodne z dokumentacją, bieżących aktualizacji prawie nie ma, całość działa perfekcyjnie. Jeśli szukasz oazy spokoju z Gnome 2, to dobrze trafiłeś. Po miesiącu używania zapomnisz, że masz Linuksa. Jeśli do tego znasz yum i mniej więcej ogarniasz /etc/sysconfig (kreatorki są odrobinę uboższe niż w Fedorce, bo w starszych wersjach), to masz distro na resztę życia.

 

Paczki z kodekami, sterowniki i sporo przydatnych rzeczy jest w EPEL. Czasem może się zdarzyć, że będziesz musiał zainstalować (_rpma_ → RPM-a) ORT ze stronki (flash), ale coś skompilować. Zainstaluj zawczasu gcc, make i kernel-devel, to bardzo się nie natrudzisz.

 

Ja przesiadłem się na Fedorę, bo lubię Gnome 3 i na jednym komputerze spokojnie ogarniam humory Fedory Beta. Gdybym miał więcej niż jedną maszynę, to szlag by mnie trafił :) i Fedora długo by ze mną nie wytrzymała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CentOS stara się być wierną kopią RHEL (w 100% kompatybilny). Na desktopie boisz się iść naprzód? Obecnie od dłuższego czasu F14 dostaje i tak już tylko poprawki bezpieczeństwa, więc już dawno mogłeś przestać aktualizować system. Przecież aktualizacje nie są niezbędne do działania systemu. Repozytoria pewnie jeszcze przez długi czas będą dostępne, więc w razie czego możesz doinstalować oprogramowanie, tylko w archaicznych wersjach.

 

Ja aktualizowałem za pomocą netinstall, czyli anakondy i udało się. Preupgrade nie dał rady F14->F15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SeeM dziękuję za naprawdę rzeczową odpowiedź. 10 razy bardziej stabilne? Hmmm to jakiś głaz musi być, ponieważ Fedora 14 - według mnie - także jest bardzo stabilna. Od czasu instalacji kilka miesięcy temu nie miałem absolutnie żadnych problemów w tej materii. Tak, w jakimś sensie poszukuję oazy spokoju z GNOME2 z tego względu, że jest to dobre środowisko, które "podeszło" innym użytkownikom. Padły nawet opinie, że "rozkład" (katalogi użytkownika itd.), funkcjonalność jest zbliżona a nawet lepsza od tej znanej z choćby Windowsa XP. Natomiast nie chcę jeszcze przesiadać się na GNOME3 - dla mnie jest zbyt świeże.

thof nie boję się iść do przodu, tylko wiesz... zawsze coś może pójść nie po naszej myśli, prawda? Gdyby to była moja osobista Fedora to pewnie nie miałbym tylu wątpliwości. Fedora 14 owszem ma wciąż aktualizacje bezpieczeństwa, ale te poprawiające funkcjonalność programów etc, również się zdarzają. Według mojej obserwacji jest to 50:50, ale wiadomo, że u każdego wygląda to inaczej :-)

 

Reasumując: w razie problemów/wątpliwości/... CentOS będzie dobrym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: w razie problemów/wątpliwości/... CentOS będzie dobrym wyborem?

 

Scientific Linux będzie odrobinę lepszym wyborem. Robią to samo, co twórcy CentOS, tylko się tak nie grzebią. CentOS to nadal RHEL 6.0, a Scientific to RHEL 6.1. Niby dużych różnic nie ma, ale długi czas przygotowania kolejnych wersji CentOS bywa irytujący, skoro inni dawno je mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. Scientific Linux może być trochę mylącą nazwą, dla kogoś planującego instalację Linuksa jako typowy desktop. Widzę, że oficjalna strona tego projektu jest w porządku. Dużo informacji - HOWTO, FAQ itd. To bardzo dobrze. Opadła mi kopara, kiedy zobaczyłem termin End Support dla wydań 6.0 i 6.1 - Until at least 2017-11-11!

 

Rozumiem, że ta dystrybucja nie sprawia problemów jako "laptopowy desktop" - zdanie ostatnie, proszę o potwierdzenie :-) Bo według Wiki Przeznaczeniem Scientific Linux jest zastosowanie w instytucjach naukowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze ta dystrybucja nie sprawia problemów jako "laptopowy desktop" - zdanie ostatnie, prosze o potwierdzenie :-) Bo wedlug Wiki Przeznaczeniem Scientific Linux jest zastosowanie w instytucjach naukowych.

 

W temacie dokumentacji, to mozesz uzywac zamiennie wiki, faq i manuali Red Hata 6, CentOSa 6, Scientific 6 i Fedory 13/14. To niemal ta sama dystrybucja. Scientific ma zastosowanie w instytucjach naukowych, bo jest tworzona przez CERN, który chce miec Red Hata bez kosztów. Normalnie masz Gnoma, KDE, Open Office, Firefoksa, XFCE, tylko nie takie nowe jak w Fedora.

 

Potwierdzam ostatnie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

Też się przymierzałem do Scientific`a, mam co prawda wypaloną tylko CD, ale jakoś nie moglem sobie poradzić ze spolszczeniem tego distra :(

Możliwe że z "pełnego" iso (DVD) jest taka możliwość.

System nawet z boot`a chodzi niezwykle szybko, byłem w letkim* szoku.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...