Skocz do zawartości

Fedora 16 - Instalacja Na Drugiej Partycji - Nie Widzi Dysku


majki89

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwne. U mnie po kliknieciu lupki jest ok, ale...

dc0e8a98106c5ddd.jpg

mam nadzieje, ze teraz lepiej

 

No i tak wlasnie zrobilem. Pytanie tylko czy da sie cos zrobic aby nie psuc tego co juz mam (W miejsce Fedory 14 postawic 16, Windowsa nie ruszac).

 

Jesli dobrze zrozumialem to mam jeszcze raz odpalic Live i wtedy uruchomic GParted? czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... GParted pokazał mi coś takiego, a że nie jestem nazbyt obcykany w tych sprawach wolałem się spytać niż coś popsuć.

 

35d6bb76bae3dfc8m.jpg

 

komenda fdisc -l pokazał coś takiego:

 

Dysk /dev/sda: 250.1 GB, bajtów: 250059350016
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 30401, w sumie sektorów: 488397168
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x39e039df
Urządzenie Rozruch   Początek	  Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *		  63   163846934	81923436	7  HPFS/NTFS
/dev/sda2	   163848192   164872191	  512000   83  Linux
/dev/sda3	   282988544   488392703   102702080	7  HPFS/NTFS
/dev/sda4	   164872192   282988543	59058176	5  Rozszerzona
/dev/sda5	   164874240   282988543	59057152   8e  Linux LVM

 

Więc moje pytanie jest takie: co mam zrobić zformatować GParted sda2 i wtedy spróbować postawić fedore na tym co będzie wolne czy jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen który zamieściłeś w poście #16 niekoniecznie oznacza błąd. We wcześniejszym kroku instalacji padło pytanie "What type of instalation would you like?" Domyślnie jest zaznaczone "Replace Existing Linux System(s)", czyli w tym momencie instalator usunie istniejące partycje Linuksowe, stworzy je na nowo i zainstaluje Fedorę (partycje windowsowe pozostają niezmieniane). Stąd też pytanie o zapisywanie zmian na dysku. Generalnie wszystko powinno być w porządku.

Pełną kontrolę daje Ci ostatnia opcja "Create custom layaout" ale wtedy uruchamiane jest narzędzie podobne do gparted.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen który zamiesciles w poscie #16 niekoniecznie oznacza blad. We wczesniejszym kroku instalacji padlo pytanie "What type of instalation would you like?" Domyslnie jest zaznaczone "Replace Existing Linux System(s)", czyli w tym momencie instalator usunie istniejace partycje Linuksowe, stworzy je na nowo i zainstaluje Fedore (partycje windowsowe pozostaja niezmieniane). Stad tez pytanie o zapisywanie zmian na dysku. Generalnie wszystko powinno byc w porzadku.

Pelna kontrole daje Ci ostatnia opcja "Create custom layaout" ale wtedy uruchamiane jest narzedzie podobne do gparted.

 

ok zgodze sie, ale czy na pewno zostanie zastapiona tylko poprzednia wersja linuxa? Nie mam kopii wszystkich plików z Windowsa. Gdy wybieralem opcje "Create custom layaout" nie bylo przedstawione kazdej partycji tylko tak jak na scrynie w poscie #16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie powinno być. Po "Create custom layout" powinieneś mieć okienko z wyborem dysku do instalacji (takie jak obrazku z #16 tylko bez pytania o wprowadzanie zmian) i następnie listę dostępnych partycji.

Innej opcji poza zmianą układu partycji nie widzę. Uwaga - czy to wystarczy to niestety nie wiem, a zmiany są wprowadzone na stałe.

Cóż, ja na Twoim miejscu usunąłbym w gparted partycję sda2 i partycję rozszerzoną sda4, tak żeby zostały tylko partycje windowsowe i przestrzeń niesformatowana (Fedory już nie ma). W sumie można to spokojnie zrobić pod Windowsem. Teraz w ramach testu uruchomienie instalatora Fedory i znowu "custom layout". Jeśli wyświetliła się lista partycji to możesz wrócić do wcześniejszego okna i wybrać opcję"Use Free space" - to powinno wystarczyć. Gorzej jak dalej coś jest nie tak. Oprócz tego, że nie masz już Fedory to prawdopodobnie trzeba będzie odzyskać sektor rozruchowy Win7. Trudne to nie jest, np. http://www.forumowisko.pl/topic/185580-naprawa-sektora-rozruchowego-i-mbr-w-windows-7/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...