Jump to content
Miszcz

Nat A Dhcp

Recommended Posts

Meczy mnie ostatnio zagadnienie czym rózni sie NAT od DHCP.

Wiem czym jest DHCP- serwer rozdzialajacy adresy IP, maske i brame(w skrócie). Dzieki niemu moge jeden ip od ISP moge dzielic na kilka komputerów.

W takim razie czym jest NAT? Jak czytam artykuly na internecie to jest to niby translacja adresów- z prywatnych na publiczna.

Czyli wychodzi na to, ze NAT robi to samo tylko bez przydzielania adresów tzn. wiele prywatnych komputerów korzysta z jednego publicznego IP? To jest jedyna róznica? Czym tak naprawde sie róznia?

W jakich miejscach lepiej stosowac NAT a w jakich DHCP?

Czy te protokoly moga dzialac razem np. na jednym routerze?

Wiem czym jest DHCP- serwer rozdzialajacy adresy IP, maske i brame(w skrócie). Dzieki niemu moge jeden ip od ISP moge dzielic na kilka komputerów.
BLAD! Mylisz w tym zdaniu wlasnie DHCP z NAT. To NAT a nie DHCP umozliwia wspóldzielenie jednego zewnetrznego adresu przez pule adresów nierutowalnych.

DHCP zajmuje sie wylacznie przydzielaniem adresów IP komputerom w danej sieci, ale w zaden sposób nie odpowiada za komunikacje przydzielonych adresów z siecia.

• Upvote 2

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat ;

jeśli mam router i accespoint które współpracują ze sobą w trybie WISP+AP to wówczas klienci AP-eka nie "widzą" klientów routera , ponieważ oba te urządzenia tworzą jakby 2 podsieci .

Domyślny IP routera jest 192.168.1.1 a AP-ek ma IP ; 192.168.2.254 .

Czy jest jednak jakiś graficznmy lub konsolowy program który umożliwił bu kopiowanie plików

pomiędzy kompem łączącym się z AP-ekiem a dyskiem USB podpiętym do routera :(

Albo może coś trzeba zmienić w ustawieniach routera [LB2] ustawieniach AP-eka [G DUO]

aby pliki klientów routera były dostępne dla klientów accespointa i odwrotnie .

Z góry dzięki za pomoc :D