Skocz do zawartości

Nat A Dhcp


Miszcz

Rekomendowane odpowiedzi

Meczy mnie ostatnio zagadnienie czym rózni sie NAT od DHCP.

Wiem czym jest DHCP- serwer rozdzialajacy adresy IP, maske i brame(w skrócie). Dzieki niemu moge jeden ip od ISP moge dzielic na kilka komputerów.

W takim razie czym jest NAT? Jak czytam artykuly na internecie to jest to niby translacja adresów- z prywatnych na publiczna.

Czyli wychodzi na to, ze NAT robi to samo tylko bez przydzielania adresów tzn. wiele prywatnych komputerów korzysta z jednego publicznego IP? To jest jedyna róznica? Czym tak naprawde sie róznia?

 

W jakich miejscach lepiej stosowac NAT a w jakich DHCP?

Czy te protokoly moga dzialac razem np. na jednym routerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem czym jest DHCP- serwer rozdzialajacy adresy IP, maske i brame(w skrócie). Dzieki niemu moge jeden ip od ISP moge dzielic na kilka komputerów.
BLAD! Mylisz w tym zdaniu wlasnie DHCP z NAT. To NAT a nie DHCP umozliwia wspóldzielenie jednego zewnetrznego adresu przez pule adresów nierutowalnych.

DHCP zajmuje sie wylacznie przydzielaniem adresów IP komputerom w danej sieci, ale w zaden sposób nie odpowiada za komunikacje przydzielonych adresów z siecia.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat ;

jeśli mam router i accespoint które współpracują ze sobą w trybie WISP+AP to wówczas klienci AP-eka nie "widzą" klientów routera , ponieważ oba te urządzenia tworzą jakby 2 podsieci .

Domyślny IP routera jest 192.168.1.1 a AP-ek ma IP ; 192.168.2.254 .

Czy jest jednak jakiś graficznmy lub konsolowy program który umożliwił bu kopiowanie plików

pomiędzy kompem łączącym się z AP-ekiem a dyskiem USB podpiętym do routera :(

Albo może coś trzeba zmienić w ustawieniach routera [LB2] ustawieniach AP-eka [G DUO]

aby pliki klientów routera były dostępne dla klientów accespointa i odwrotnie .

Z góry dzięki za pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...