Skocz do zawartości

/home Bardzo Mały, Jak Powiększyć?


blazejwiecha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

System to fedora 20 x64

Mam partycję /home i /root na lvm z tego co zauważyłem

Chciałbym zmniejszyć partycję /root z 50GB na około 30GB i te 20GB przenieść do /home gdzie aktualnie jest 20GB

Czy jest jakiaś okienkowa aplikacja, którą bym mógł to wszysto wykonać ?

Czy jest może jakiś sposób typu LiveCD

 

p.s. nie chcę stracić całej mojej pracy z fedorą co do tej pory wykonałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki , postaram się zrozumieć ten opis :)

Tak więc backup jak najbardziej by się przydał :D Może głupio że pytam ale jakiś dobry sposób na backup ? ... mam jeszcze jeden wolny/pusty dysk do wykożystania.

 

ps. jaki LiveCD posiada resize2fs ,lvreduce, e2fsck ? próbowałem z ubuntu 14 ale on tego nie posiada resize2fs :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem chcesz zrobić backpu tylko partycji root, wykonasz to za pomocą 3 narzedzi(do wyboru)
 

Rsync:

 

rsync -aAXv /* /path/to/backup/folder --exclude={/dev/*,/proc/*,/sys/*,/tmp/*,/run/*,/mnt/*,/media/*,/lost+found}

 

Zwykłe cp:

 

 

cp -apx /* /gdzie  #(x pominie ci katalogi na oddzielnych partycjach, a reszta przełączników zachowa uprawnienia co jest dosyć istotne)

 

Oraz dd:

 

dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=4096 conv=notrunc,noerror,sync # kopia partycji 1:1

lub nawet:

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=4096 conv=notrunc,noerror,sync # kopia całego dysku bajt po bajcie

 

Z dd jest tylko taki problem, że jest powolne bo kopiuje wszystko nawet tam gdzie "nie masz" danych, a ponadto rozmiar drugiego dysku bądz partycji musi być równy bądź większy od tego archiwizowango. W zamian jednak dostajesz dokładny klon.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie dd mi odpada ponieważ rozmiar drugiego dysku mam 80GB :/

Pozostają mi chyba tylko 2 pierwsze propozycje. Stworzę sobie partycję ext na drugim dysku i chyba skuszę się na rsync.

Będę jednak robił backup zarówno /home jak i /root

 

 

Chyba że znasz sposób by dodać w jakiś sposób ten drugi dysk do /home w taki sposób by te dwa dyski były widoczne jako jeden.

Wiem że mieszam , ale szukam najlepszej alternatywy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do resize2fs, lvreduce, e2fsck: każda Fedora to ma.

 

[OT]

@Miszcz - taki przyczynek do mojego pytania (w innym wątku) o sens LVM w domu. Miałby człowiek zwykłe partycje to gparted w 3 minuty nawet bez backupu by zmienił rozmiar partycji, a tak...

@blazejwiecha - skąd w ogóle pomysł na taki podział? kompletnie odwróciłeś proporcje: 20GB na /, reszta na /home (oraz /boot, swap)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do resize2fs, lvreduce, e2fsck: każda Fedora to ma.

 

[OT]

@Miszcz - taki przyczynek do mojego pytania (w innym wątku) o sens LVM w domu. Miałby człowiek zwykłe partycje to gparted w 3 minuty nawet bez backupu by zmienił rozmiar partycji, a tak...

@blazejwiecha - skąd w ogóle pomysł na taki podział? kompletnie odwróciłeś proporcje: 20GB na /, reszta na /home (oraz /boot, swap)

instalator fedory zrobił mi lvm automatycznie co spowodowało tyle problemów teraz 80% dysku ma aktualnie /root a reszta /home oraz /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miszcz - taki przyczynek do mojego pytania (w innym wątku) o sens LVM w domu. Miałby człowiek zwykłe partycje to gparted w 3 minuty nawet bez backupu by zmienił rozmiar partycji, a tak...

 

3 minuty? Kiedyś zmieniałem rozmiar zwykłej partycji, i trwało to wieki (kilka godzin). Na LVM to jest chwilka. :) Druga sprawa nigdy nie warto robić takich maniupulacji bez backupa, aczkolwiek oczywiście da się to zrobić.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalator fedory zrobił mi lvm automatycznie co spowodowało tyle problemów teraz 80% dysku ma aktualnie /root a reszta /home oraz /

Pierwszy raz spotykam się z sytuacją aby instalator sam tworzył partycję /root.

W twoim przypadku, możesz utworzyć w / nowy katalog np. new_root skopiować dane z /root do /new_root zmienić w /etc/passwd wpis dla katalogu domowego użytkownika root z /root na /new_root, jęzeli używasz selinuxa wyłączyć go tymczasowo. Uruchomić fedorę w trybie single usunąć wolumen logiczny odpowiadający za partycje /root, rozszerzyć wolumen logiczny home, jak to zrobić przeczytasz w http://forum.fedora.pl/topic/26699-b%C5%82%C4%99dy-podczas-aktualizacji/#entry165660 tam sytuacja dotyczy usuwania /home i rozszerzania /, ale tytaj postępowanie jest analogiczne, zmienić wpisy w /etc/fstab, utworzyć  katalog /root skopiować dane z /new_root do /root, przywróćic wpisy w /etc/passwd, włączyć selinuxa.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak sobie dalej offtopujemy, to pytanie po co komu 50GB na /? A jakbyśmy chcieli odjąć od tych 50 to już szybko i miło nie jest. Nie twierdzę, że LVM to samo zło, ale po co utrudniać sobie życie? Nie prościej zastanowić się przed podziałem dysku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem chcesz zrobić backpu tylko partycji root, wykonasz to za pomocą 3 narzedzi(do wyboru)

[...]

Z dd jest tylko taki problem, że jest powolne bo kopiuje wszystko nawet tam gdzie "nie masz" danych, a ponadto rozmiar drugiego dysku bądz partycji musi być równy bądź większy od tego archiwizowango. W zamian jednak dostajesz dokładny klon.

 

WOW. Ja tam wszysko "wyklikuję", o ile można tak powiedzieć, w partimage. Wolne w cholerę, ale przynajmniej niczego po drodze nie zepsuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego używasz systemu i jak masz podzielony nośnik. Ja np. nie mam oddzielnej partycji /var, a tam dane trzymaja,  bazy danych, serwer http, nfs, virtd, i wiele innych usług.

No tak, ale to już zastosowania profesjonalne albo półprofesjonalne i w takiej sytuacji oddzielenie partycji systemu od logów uznałbym za obowiązkowe. To uprościłoby chociażby backupowanie.

Jeśli zastosowanie jest typu deweloperskiego, to logi można rolować znacznie częściej i na znacznie mniejszej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...