Skocz do zawartości

Bezpieczne Przejćie Z Fedory 6 Na Fedorę 17


kaktus250

Rekomendowane odpowiedzi

Mam serwer:

płytę : NCLV-DS.      Asus Server

processor: Intel® Xeon CPU 3.2 GHz       FSB speed: 800MHz

Ram 1Gb ECC

 

 

Na serwerze Fedora Core release 6 (Zod)  Kernel 2.6.18-1.2798.fc6 on an i686

Mam tu działającego Apache z php i mysql , stronę na Joomli,  Moodle'a, Proftpf i kilka innych mniej ważnych programów.

Chciałbym zainstalować wyższą wersje Fedory. Mam przygotowaną Fedorę 17. Chyba wyższa mi nie ruszy z obsługą Gnoma na tej maszynie. Proszę o podpowiedź:

 

1. Czy Fedora 17 ma php 5.3.2 lub późniejsze i MySQL 5.0.25 lub późniejsze?

2. Czy w Fedorze 17 instalator yum i działa bez problemu, czy trzeba coś zmieniać w ustawieniach?

3. Jak przeprowadzić bezpiecznie istalację Fedory 17 na mojej FC6, by nie utracić danych i swojej      dotychczasowej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem, ale z pewnością wujek Google powie coś na ten temat.

2. Nie, repozytoria są wyłączone dla starych wersji.

3. Proponuję ci zacząć od kursów security, bo jeżeli Gnome jest ważniejsze od bezpieczeństwa, no to nie mam słów.

 

Usługi, które wymieniłeś da się przerzucić, ale jeżeli chcesz używać starocia F17 to brzmi to jak żart.  Zdecyduj na jakąś wspieraną wersję Fedory to wtedy pomyślimy jak to ugryźć.

 

btw. Zainteresuj się spinami Fedory np. Mate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem, ale z pewnością wujek Google powie coś na ten temat.

2. Nie, repozytoria są wyłączone dla starych wersji.

3. Proponuję ci zacząć od kursów security, bo jeżeli Gnome jest ważniejsze od bezpieczeństwa, no to nie mam słów.

 

Usługi, które wymieniłeś da się przerzucić, ale jeżeli chcesz używać starocia F17 to brzmi to jak żart.  Zdecyduj na jakąś wspieraną wersję Fedory to wtedy pomyślimy jak to ugryźć.

 

btw. Zainteresuj się spinami Fedory np. Mate.

Serwera używam tylko w sieci LAN, więc bezpieczeństwo nie jest najważniejsze. Zależy mi by był interfejs graficzny i jeszcze bardziej na nowszym php i mysql'u.  Nie muszą być najnowsze. Maszyna jaka jest taka jest i najnowszego softu tam chyba nie zainstaluję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyna jaka jest taka jest i najnowszego softu tam chyba nie zainstaluję. 

 

Zawsze możesz to sprawdzić uruchamiając np. dystrybucję typu live, albo wkładając dysk z zainstalowaną Fedorą. Zresztą drugi dysk i tak powinieneś mieć bo zanim zaczniesz cokolwiek mieszać, to jak na dobrego admina przystało, najpierw zrobisz backup. Prawda? ;)

 

Aha i tak jak mówiłem, jeżeli koniecznie potrzebujesz środowisko graficzne to powinieneś użyć jak najlżejszego spina- w tym wypadku Gnome3 odpada bo to ci na 99% nie pójdzie. Jednak masz inne- lekkie i bardzo lekkie środowiska graficzne do wyboru: https://spins.fedoraproject.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze dystrybucje będą na tym działać, ale musisz się pozbyć środowiska graficznego. Gnome od biedy pójdzie, ale nowe Firefox i Chrome potrzebują więcej pamięci do komfortowej pracy. System ogólnie będzie działał znośnie, póki nie uruchomisz przeglądarki.

 

Zastanawiam się, czemu nie chcesz odłączyć monitora, myszki i pozbyć się środowiska graficzego w ogóle. Mam wirtualki na 512 ramu, które hostują javove programiki i CentOS 7 po prostu fruwa. Przy 1 giga ramu z samym terminalem będziesz się musiał mocno postarać, żeby położyć ngixa i mysqla.

 

Na drugim komputerze (tylko zainwestuj w 2 giga ramu) możesz spokojnie mieć jakąkolwiek dystrybucję Linuksa z dużym środowiskiem graficznym Mate, czy Xfce (idealni kandydaci dla fana starego Gnoma). Jeśli ładnie rozłożysz obciążenie na dwa komputery - na jednym pracujesz, drugi ma serwer www - przyrost wydajności może być całkiem spory. Jeżeli na starym komputerku zainstalujesz zambę i udostępnisz sobie katalog domowy, to nawet nie zauważysz, że serwer nie jest na twojej głównej maszynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze dystrybucje będą na tym działać, ale musisz się pozbyć środowiska graficznego. Gnome od biedy pójdzie, ale nowe Firefox i Chrome potrzebują więcej pamięci do komfortowej pracy. System ogólnie będzie działał znośnie, póki nie uruchomisz przeglądarki.

 

Zastanawiam się, czemu nie chcesz odłączyć monitora, myszki i pozbyć się środowiska graficzego w ogóle. Mam wirtualki na 512 ramu, które hostują javove programiki i CentOS 7 po prostu fruwa. Przy 1 giga ramu z samym terminalem będziesz się musiał mocno postarać, żeby położyć ngixa i mysqla.

 

Na drugim komputerze (tylko zainwestuj w 2 giga ramu) możesz spokojnie mieć jakąkolwiek dystrybucję Linuksa z dużym środowiskiem graficznym Mate, czy Xfce (idealni kandydaci dla fana starego Gnoma). Jeśli ładnie rozłożysz obciążenie na dwa komputery - na jednym pracujesz, drugi ma serwer www - przyrost wydajności może być całkiem spory. Jeżeli na starym komputerku zainstalujesz zambę i udostępnisz sobie katalog domowy, to nawet nie zauważysz, że serwer nie jest na twojej głównej maszynie.

Wstępnie dziękuję, potestuję trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wstępnie dziękuję, potestuję trochę

Zainstalowałem Fc17 w trybie tekstowym. Trochę były problemy z uwagi na komunikaty Out of range monitora. Teraz widzę różnice w uruchamianiu usług. np Apache uruchamiam przez /bin/systemctl start httpd.service.

Chciałbym by serwery Apache i Mysql uruchamiały się przy starcie serwera, a po wydaniu ntsysv widzę tylko:

dc_client

dc_server

ipsec

netconsole

network

spice-vdagentd

Gdzie ustawić uruchamianie przy starcie serwerów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...