Skocz do zawartości

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu?


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu? Chodzi mi o możliwość zapisania edycji tego pliku /etc/dnf/dnf.conf   Kiedyś było łatwo, wystarczyło zalogować się w koncie root, dziś nie ma konta root i jest ból bo nie znam komend a w gnomie nie ma tak jak w Windows "uruchom jako administrator"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Toni napisał:

Jak otworzyć plik jako root z poziomu Gnome, ewentualnie w terminalu? Chodzi mi o możliwość zapisania edycji tego pliku /etc/dnf/dnf.conf   Kiedyś było łatwo, wystarczyło zalogować się w koncie root, dziś nie ma konta root i jest ból bo nie znam komend a w gnomie nie ma tak jak w Windows "uruchom jako administrator"

No jak to nie ma konta root? :) 

sudo su -

potem 

passwd

ustawiasz hasło root i masz jak dawniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o samo hasło, żeby były dwa hasła - jedno do roota a drugie do zwykłego użytkownika - ja bym chciał całe konto root - by w łatwy sposób z poziomu interfejsu graficznego można było się do niego zalogować, wyklikać odpowiedni plik, otworzyć kliknąć zapisz i voilà - zrobione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to nie pozwoli ani GDM ani [chyba] pozostałe menedżery logowania bez kombinacji, a jeśli nawet to mogą występować inne problemy z uprawnieniami, itd. Wszystko ze względów bezpieczeństwa - od dawna. Jedna z podstawowych zasad unixa - separacja kont użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, gdy miałem problem z waylandem to modyfikowałem ustawienia pliku jakiegoś po to by wyłączyć go w ogóle i by działo to stare (xorg?) robiłem to tak że logowałem się do konta root szukałem danego pliku (o którym dowiedziałem się tu na forum) otwierałem, wpisywałem co chciałem a przycisk zapisz był aktywy, klikałem go i po robocie.. Nie znam się ale pamiętam jak robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pomocne dla Ciebie będzie zainstalowanie mc.

#dnf install mc

To jest prosty, pracujący w terminalu menedżer plików z edytorem. Możesz go zainstalować także w inny sposób (pakiet mc).

Mam do niego sentyment :).

Potem uruchomisz go z terminala:

$sudo mc

i pracujesz jako root.

Jest wiele innych edytorów tekstowych np. vi :P, wybierz który Ci odpowiada.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...