Skocz do zawartości

Customowe wykorzystanie przycisków na myszy


bartoszp1992

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

ostatnio nabyłem myszę Esperanza andromeda(mysz na bluetooth). Jest to jedna z myszy posiadających z boku klawisze wstecz i dalej- przynajmniej tak działają w przeglądarce.

Sporo używam programów typu EDA, więc zastanawiam się, czy da się w jakiś sposób zremapować te przyciski i nadać im inne funkcje.

Wiecie może jak to zrobić?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to xinput. Przynajmniej z gładzikiem w laptopach działa świetnie, ale do wieloprzyciskowej myszki jeszcze go nie używałem.

$ xinput list
⎡ Virtual core pointer                    	id=2	[master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              	id=4	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Logitech USB Optical Mouse              	id=10	[slave  pointer  (2)]
[...]

Na powyższym widzę, że myszka ma identyfikator 10.

$ xinput list-props 10
Device 'Logitech USB Optical Mouse':
	Device Enabled (161):	1
	Coordinate Transformation Matrix (163):	1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
	libinput Natural Scrolling Enabled (298):	1
[...]

Więc na tej liście  mam ustawienia dla myszki. Jeżeil chciałbym wyłączyć "naturalne przewijanie", to użyłbym

xinput set-prop 10 298 0

Trochę to zakręcone, ale może zadziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2019 o 18:42, sunrise napisał:

Dzięki! Ale nie działa do końca.

Udało się:

ściągnięcie kodów przycisku myszy i klawiatury

zremapowanie przycisku myszy

odpalenie komendy przyciskiem myszy

 

Nie działa:

komenda programu xdotool. Wygląda na to, że to tutaj coś nie działa, poniewaz nie reaguje.

Moja konfiguracja:

"xdotool key 'Control_L'"
b:8

"xdotool key 'Shift_L'"
b:9

 

Zaznaczam, że gdy zmienię na:

"firefox"
b:8

"xdotool key 'Shift_L'"
b:9

to faktycznie, działa. Więc xbindkeys śmiga. Ale nie potrafię przypisać shifta i controla do tych przycisków.

 

Edit:

poprawka. Wciśnięcia są czytane przez xev faktycznie tak samo jak shift i control, ale z jakiegoś powodu nie mogę ani zaznaczać wielu plików, ani na przykład przesuwać ekranu w KiCad trzymająć przycisk na myszy. Nie wiem, o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2019 o 22:44, bartoszp1992 napisał:

poprawka. Wciśnięcia są czytane przez xev faktycznie tak samo jak shift i control, ale z jakiegoś powodu nie mogę ani zaznaczać wielu plików, ani na przykład przesuwać ekranu w KiCad trzymająć przycisk na myszy. Nie wiem, o co chodzi.

Zapewne dlatego, że xdotool wysyła wciśnięcie i puszczenie klawisza a ty potrzebujesz wysłać oddzielnie keyup i keydown.

Nie wiem czy możliwe jest przypisanie innej komendy dla wciśnięcia klawisza myszy i innej dla puszczenia. Na pewno xdotool potrafi wysyłać keyup i keydown.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dobrze. Nabyłem teraz myszkę, która ma jeden przycisk jako dedykowany do odpalenia strony domowej. Bezsens. Nie zakładam nowego tematu, bo problem dotyczy dokładnie tych samych rzeczy. Potrzebuję przemapować przycisk:

 

XF86HomePage

 

na b:3(środkowy przycisk Myszki) - bezsens, ale ta myszka ma niewciskane kółko. Utworzyłem wpis w xbindkeysrc:

"xdotool key 'b:3'"
XF86HomePage

ale nie działa. To znaczy- strona startowa już się nie odpala, ale środkowy przycisk też nie działa... mruga za to pasek przewijania. Macie jakiś pomysł, jak to rozwiązać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...