Skocz do zawartości

Koniec wsparcia CentOS-a w 2021, czy to żart?


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

Red Hat ogłosił że wsparcie dla CentOS 8 skończy się w 2021 roku. 

Wygląda na to że stracimy całe wsparcie, jakiego oczekiwaliśmy przez następne 7-8 lat. CentOS ma istnieć nadal jako upstream dla RHEL, ale nie będzie obsługiwany i nie będzie otrzymywał aktualizacji, więc zasadniczo zostanie pogrzebany.

https://www.cyberciti.biz/linux-news/centos-linux-8-will-end-in-2021-and-shifts-focus-to-centos-stream/

Co o tym sądzicie? Czy są jakieś dobre alternatywy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafiłem na takie znalezisko,

zwróćcie uwagę jak pisze użytkownik, łagodnym spokojnym tonem wyjaśnia że używają płatnej wersji RHEL na produkcji, a developerzy w domach testują sobie paczki na CENTOS-ie, 

a teraz zwróćcie uwagę w towarzystwie jakich emocji pada komentarz poniżej, gniew to mało powiedziane, ta osoba wpadła w jakąś furię i nazwała go złodziejem który kradnie pieniądze RED HAT-a, ponieważ używa darmowego CENTOS-a. uwierzycie w to?

https://blog.centos.org/2020/12/future-is-centos-stream/

mocne-redhat-hate-for-centos-user.png.90e9527d729d0b38b1d557468454131c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O CentOS Stream mówiło się już dawno i to już jest i działa. Nikt nie wspominał tylko o zakończeniu klasycznego CentOSa. Warto przy tym wspomnieć, że przy CentOSie pracuje obecnie na cały etat trzech kolesi: dwóch robi wersję 8, a pozostały jeden wersję 7. Nie dadzą rady udźwignąć Streama i paczkowania pakietów RHELa jednocześnie.

Dla mnie ma to takie minusy:

- Nie będzie darmowego RHELa, więc dla chętnych pozostają darmowe licencje Developer Suite; trochę to upierdliwe, bo trzeba się zarejestrować, poprosić, pamiętać o corocznym odnawianiu i zastanawianiu się, na ile "w porządku" jestem używając Developer Suite do różnych zastosowań: czy to jeszcze maszyna testowa, czy to już produkcja, kiedy używam tego ja i paru moich znajomych, a produkt powoli wychodzi z radosnej alfy? Czasami granica jest płynna.

- Bez proszenia powyższa licencja kosztuje 99$ rocznie, czyli mniej więcej tyle, co najtańsze VPSy. Gdybym miał mocniejszą wirtualkę kosztującą tak powiedzmy 500$ rocznie, albo dedyka, to na licencje Red Hata wyciągnąłbym drobne z kieszeni. Inna sprawa, że na swoim VPSie mam Fedorę :) i tak to zostanie. Morsik mi podpowiedział na kanale #fedora-pl, że duże chmury kupiłby RHELa za mnie i po prostu doliczyli do rachunku.

- Bardzo chciałbym widzieć ze strony Red Hata propozycje dla domowych entuzjastów, którzy mają na dyskach kilogramy wirtualek z CentOSem. Oczywiście jest to spokojnie do zmigrowania na wersję Stream, ale jeżeli daliby dobrą i niedrogą ofertę, to parę osób na pewno w to wejdzie. Na razie czegoś takiego nie ma.

Teraz plusy:

+ Na początku przyszłego roku mają podobno zrobić nowe oferty dla ośrodków naukowych, uniwersytetów i studentów, w tym darmowe, albo groszowe licencje. To jest bardzo potrzebne, na tym właśnie urósł Windows i RHEL nie ma obecnie żadnego odpowiednika.

+ Do tej pory nie widziałem powodów zgłaszania błędów na bugzilli CentOSa. To i tak był RHEL, więc nie mieli żadnego wpływu na swój produkt. Jedyne, co mogli zrobić lepiej, lub gorzej, to skopiować swój upstream. Dla Fedory mogę zrobić takie coś - https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1893123#c0 - i spróbować tym coś wnieść do projektu. Dla CentOS to nie miało sensu, bo mierząc w binarną kompatybilność z Red Hatem nie mogą niczego zmienić.

+ RHEL ma swoje wady: cały Subscription Manager i rozbijanie oprogramowania na kilkadziesiąt repozytoriów, brak podstawowych dla mnie rzeczy typu certbot, EPEL to tylko proteza bez gwarancji szybkiego łatania dziur. Teraz zgłaszając błędy do CentOS upstream jest spora szansa, że poprawka wyląduje w kolejnej małej wersji RHELa.

Jak to sobie rozwiążą wewnątrz firmy to mniejsza. Większa co wystawią dla klienta, dlatego trzeba niestety czekać na przyszłoroczne oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jonshu napisał:

trafiłem na takie znalezisko,

zwróćcie uwagę jak pisze użytkownik, łagodnym spokojnym tonem wyjaśnia że używają płatnej wersji RHEL na produkcji, a developerzy w domach testują sobie paczki na CENTOS-ie, 

a teraz zwróćcie uwagę w towarzystwie jakich emocji pada komentarz poniżej, gniew to mało powiedziane, ta osoba wpadła w jakąś furię i nazwała go złodziejem który kradnie pieniądze RED HAT-a, ponieważ używa darmowego CENTOS-a. uwierzycie w to?

Gadałem kiedyś z pracownikami Red Hata, było to lata temu i jeden z nich był obrażony na CentOSa, że nie wnosi niczego do projektu i pomysł kupienia go przez Red Hata (chociażby żeby nie podkupił do Oracle, albo inny Microsoft) jest co najmniej dziwny. Po około dziesięciominutowej dyskusji zostaliśmy tylko we dwójkę i zwrócił mi uwagę, że oficjalnie nie wolno mu tego mówić i nie jest to stanowisko firmy. Nie znam Keith Ramseya - wiecie kto to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Sam mam jedną instalację produkcyjną na CentOs. Przyjdzie się pożegnać i poszukać czegoś innego. RH to nie jest organizacja przymierająca głodem, którą trzeba wspomagać finansowo. Warto zwrócić uwagę na to, że nie proszą o pomoc, a zarzucają nam, wpisami swojego przedstawiciela, że ich okradamy. Fuj. Myślę, że nie warto instalować i używać produktów wytwarzanych przez ludzi o takiej mentalności. To chyba jest sprzeczne z ideą Linuxa.

Pomysły na  łupienie wszystkich i na wszystkim to chyba współczesny zeitgeist. Niedawno pewien wielki dostawca usług internetowych, także nie przymierający głodem, wprowadził opłatę za ... opłaty. Niby tylko 1 zł +VAT ale za chwilę to będzie 5 zł, a potem 10 zł.
Gazety piszą, że kurna wirus oddziaływuje też na układ nerwowy, ale Prezesi wielkich korporacji chyba mają dobrych lekarzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fedoras napisał:

wpisami swojego przedstawiciela, że ich okradamy

Ale, to chyba nie jest przedstawiciel RH, tylko zwykły użytkownik komentujący past.

Będę takim trochę "adwokatem diabła". RH, a właściwie IBM jest firmą, którą nadrzędnym celem jest zysk (jak wszystkich firm) CentOS jest ich produktem i mogą zrobić z nim co chcą.

Poprzedni wychodził najpierw nowy RH a po kilku tygodniach/miesiącach nowy CentOS,. Obecnie z CentOS Streams będzie odwrotnie, najpierw wyjdzie CentOS a potem RH.

Jeżeli komuś to nie pasuje, bo obawia się błędów lub braku kompatybilności z używanym oprogramowaniem, to zawsze pozostaje mu RH

Jedyny problem to to, że zmieniają zasady w trakcie gry. Według mnie powinni "dociągnąć" wsparcie dla CentOS 8 do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, że jest z tego dobra lekcja. Jeżeli chcę dla siebie społecznościową, darmową dystrybucję, to mogę albo:

-> robić ją sam, to znaczy przysiąść, zaktualizować system do bety, pozgłaszać błędy, pomóc z paczkowaniem, albo

-> sprawdzić, czy przyjmują pieniądze; bo jeżeli płacę co miesiąc, to autorzy stają się od tych pieniędzy zależni i zaczynają uważniej mnie słuchać.

Dotychczas angażowałem się tylko przy Fedorze i przy innych dystrybucjach jakieś pojedyncze błędy wyławiałem. Jako, że Fedora, ani CentOS nie przyjmują darowizn, dopłacałem do naprawdę małych projektów, gdzie nawet $10 pewnie motywowało.

58 minut temu, sunrise napisał:

Jedyny problem to to, że zmieniają zasady w trakcie gry. Według mnie powinni "dociągnąć" wsparcie dla CentOS 8 do końca.

Mogliby przynajmniej dla przyzwoitości pociągnąć wsparcie do 31 I 2022, to by lepiej w nagłówkach wyglądało. :) Zdecydowanie CentOS bardzo podupadł w oczach decydentów Red Hata, skoro nic sobie nie robią z powszechnego szumu. Zapewne partnerzy RH skaczą z radości do góry i dołu, bo w przyszłym roku sprzedaż ładnie skoczy. Nie wiem jak to sobie podliczyli, ale może liczą na przypływ nowych, z czasem zadowolonych klientów, którzy przyprowadzą więcej klientów. Niedawno dostałem też ankietę z portalu Red Hat Developer. Może chcą ściągnąć CentOSowych programistów i dłubaczy bliżej siebie. Bo nie czarujmy się: te opowieści o migrowaniu do RHELa na produkcji to bajki. Nawet, jeżeli parę osób się skusi ze względu na pieczątki od audytorów bezpieczeństwa i certyfikacje, to jakoś nie widzę wokół siebie chętnych do migracji, skoro jest darmowe i działa. Nie zrobi tego domowy pasjonata i nie zrobi tego żaden dyrektor IT. W komentarzach przewijają się nawet wypowiedzi o klientach proszących partnerów RH o wsparcie do CentOSa. Nie da się tego pogodzić ze sprzedażą.

Z innych ciekawostek, to jestem ciekawy jak będzie z ELrepo, EPEL oraz RPMFusion. Pewnie nadal będą robili pakiety do RHELa i będą one działać na Streamie, ale trzeba będzie czasem trochę podłubać i uważniej przyglądać się aktualizacjom, czy jakaś ważna zależność nie jest podbijana i czy nie narzekają na nią na liście mailowej, albo bugzilli.

Według tego https://www.redhat.com/en/blog/faq-centos-stream-updates#Q10

Cytuj

The RHEL Developer subscription - A free-of-charge, self-supported subscription for individuals (and soon, teams) who want to develop and test on Red Hat’s commercial, enterprise operating system product. It provides a development/test environment for applications that are meant to be deployed in production on the stable, secure, and high-performing foundation of RHEL. We also recommend that you join the Red Hat Developer Program. For partners, we recommend that you join the Red Hat Partner Connect program.

[...]

If you’re an individual user running a server for personal production use, we are launching a program soon that will ease your consumption of RHEL. Please contact us at [email protected] if you want to be notified when this program launches.

Darmowe licencje będą niedługo bardziej przystępne. Nie wiadomo za ile jest to niedługo, ale mówi się o początku przyszłego roku. Mathew Miller dał cynk na liście mailowej CentOSa, że powyższy email nie prowadzi do działu sprzedaży, ale do ludzi, którzy ów program przystepnego RHELa ogarniają. Popytam, powiem co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, SeeM napisał:

Popytam, powiem co wyszło.

A zapytałem, ale na razie dostałem tylko automatyczną odpowiedź. Widać trochę tych maili dostali, albo ustawili ją na weekend.


Hello.

Matthew Miller suggested on CentOS mailing list to let you know about
any concerns with ending support for CentOS point releases.

Right now I have a small home lab with two servers: a Proxmox host with
3 CentOS VM's (among other things) and another one with CentOS on a
metal. I also bought RHEL Developer Suite license and I'm writing this
email from a laptop with it installed. The reason was: I wanted to know
ahead what to expect from another point release of CentOS. I'm
fairly happy with that, enjoying free e-books and full access to a
knowledge base.

The simplest solution would be just migrate everything to Stream and I
may do that with at least one of the VMs, or create a new one, to stay
on top of updates and potential problems. With the rest, I would like
to stay with a point releases for 2021, or maybe install RHEL VM's and
migrate my projects. They are not worth 99$ each, at least not yet, and
I'm seeking for options. I think I could "squeeze" all of my projects
to a single VM, but I use multiple just for convenience, since they all
have different dependencies and I set different appstreams on them.

I heard about plans to update a Developer Program and I would like to
know when we could hear from You about it. Any information is really
needed and really right now. Everyone is just guessing and it will be
harder and harder to get any official messages trough the buzz.

Would You don't mind, if I will paste this conversation to a local
Fedora forum? If anyone would have additional questions, I'll pass them
to You.

Best regards and thanks in advance

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I automatyczna odpowiedź:

Thanks for reaching out regarding CentOS! We understand that this
announcement may be prompting you to start thinking about the future.
We recognize there are many different use cases and that each case has
unique requirements. We???re working hard to ensure we meet the needs of
as many users as possible.

Working with the CentOS Project Governing Board, we are tailoring
programs to meet the needs of various user groups. In the first half
of 2021, we will introduce low- or no-cost programs for a variety of
use cases, including options for open source projects and communities,
partner ecosystems, and an expansion of the Red Hat Enterprise Linux
Developer subscription use cases to better serve the needs of systems
administrators and partner developers.  

With a full year before builds of CentOS Linux end, you can rest
assured that we will provide multiple programs designed to meet user
needs in ample time for adoption before the end of 2021. You will
receive additional communications from us shortly with more specific
information on programs and options. In the meantime, you can review
the blog post and FAQ for more information.

Blog Post:
http://redhat.com/en/blog/centos-stream-building-innovative-future-enterprise-linux


FAQ: http://redhat.com/en/blog/faq-centos-stream-updates

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, SeeM napisał:

we will introduce low- or no-cost programs for a variety of
use cases

Myślę, że od tego powinni zacząć, wtedy być może CentOS w ogóle nie byłby potrzebny. Obecne ceny rhel są delikatnie mówiąc mało przystępne.

Niestety, mleko się już wylało, a utracone zaufanie zawsze ciężko odzyskać. A na całym zamieszaniu najwięcej zyska Ubuntu/Debian :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SeeM napisał:

Z innych ciekawostek, to jestem ciekawy jak będzie z ELrepo, EPEL oraz RPMFusion. Pewnie nadal będą robili pakiety do RHELa i będą one działać na Streamie, ale trzeba będzie czasem trochę podłubać i uważniej przyglądać się aktualizacjom, czy jakaś ważna zależność nie jest podbijana i czy nie narzekają na nią na liście mailowej, albo bugzilli.

Mathew Miller stwierdził na liście mailowej, że EPEL są w stanie budować również dla wersji Stream. Niby dużo roboty nie jest, bo te pakietu budują automaty, ale mogą czasami zawisnąć na zależnościach i może niektóre spece będa musiały uwzględniać dodatkowe opcja dla Streama przez najbliższy rok.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 12.12.2020 o 12:39, SeeM napisał:

A zapytałem, ale na razie dostałem tylko automatyczną odpowiedź. Widać trochę tych maili dostali, albo ustawili ją na weekend.

Chyba obudzili się po świętach i zaczynają odpisywać na maile. Z dobrych wiadomości: RHEL Developer Suite został rozszerzony na 16 hostów. To bardzo dobry krok, nawet jeżeli spóźniony, bo konkurencja w postaci Ubuntu oferuje darmowe wersje od dosyć dawna. :) Nie do końca wiem co to znaczy "in production", ale jeżeli znaczy "na produkcyjnym serwerze", no to jest korzystne dla wszystkich *. Można trzymać jednego CentOSa i testować sobie przyszłe zmiany (oraz samego CentOSa), a swoje rzeczy trzymać na RHEL. Z jednej strony wygoda dla admina, z drugiej jakieś pole manewru dla działu sprzedaży Red Hata. Pozamiatają przy okazji zbyt na wszystkie powstające klony, oprócz wypadków z dużą ilością maszyn i wirtualek.

-----------------------------------------------------------

* EDIT: Tak. Licencja jest połączona z konkretnym loginem na redhat.com i można jej używać produkcyjnie, postawić na tym sklep i sobie zarabiać. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to przypisanie licencji do konta, więc jeżeli przestaję administrować tym sklepem, licencja idzie za mną. Firmy i organizacje powinny raczej kupić coś przypisanego do nich.

https://www.redhat.com/en/blog/new-year-new-red-hat-enterprise-linux-programs-easier-ways-access-rhel

I fragment wywiadu potwierdzającego powyższe (od 00:48:37 ):

https://podcast.asknoahshow.com/216?t=0

----------------------------------------------------------

Od 1 lutego "jednostanowiskowy" Developer Suite nie będzie już dostępny, zastąpiony przez nową ofertę. Poszukam gdzie ta oferta jest i co tam dokładnie jest.

Cytuj

Hi Łukasz,

Thank you for connecting with us regarding recent changes in the
CentOS Project. We are actively investing time to understand the needs
of the community and provide workable solutions for as many cases as
possible. We have a few new programs that are being rolled out this
week:

# No-cost RHEL for small production workloads

While CentOS Linux provided a no-cost Linux distribution, no-cost RHEL
also exists today through the Red Hat Developer program. The program’s
terms formerly limited its use to single-machine developers. We
recognized this was a challenging limitation. We’re addressing this by
expanding the terms of the Red Hat Developer program so that the
Individual Developer subscription for RHEL can be used in production
for up to 16 systems.

You can also use the expanded Red Hat Developer program to run RHEL on
major public clouds including AWS, Google Cloud Platform, and
Microsoft Azure.  You have to pay only the usual hosting fees charged
by your provider of choice; the operating system is free for both
development and small production workloads.

*The updated Individual Developer subscription for RHEL will be
available no later than February 1, 2021.

# No-cost RHEL for customer development teams

We recognized a challenge of the developer program was limiting it to
an individual developer. We’re now expanding the Red Hat Developer
program to make it easier for a customer’s development teams to join
the program and take advantage of its benefits. These development
teams can now be added to this program at no additional cost via the
customer’s existing subscription, helping to make RHEL more accessible
as a development platform for the entire organization. Through this
program, RHEL can also be deployed via Red Hat Cloud Access and is
accessible on major public clouds including AWS, Google Cloud Platform
and Microsoft Azure at no additional costs except for the usual
hosting fees charged by your cloud provider of choice.

You can read more about these programs on the blog posted January 20.
We know that these programs don’t address every CentOS Linux use case,
so we aren’t done delivering more ways to get RHEL easily.

As a reminder, CentOS Linux 8 builds will end December 31, 2021 and
CentOS Linux 7 will continue as planned until June 30, 2024.

Please let us know if you have additional questions or suggestions.

Thank you.

regards,

bex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SeeM napisał:

Pozamiatają przy okazji zbyt na wszystkie powstające klony,

Raczej nie, bo subskrypcja jest tylko na rok i trzeba ją odnawiać a i z programu zawsze mogą się wycofać, lub co gorsze "wykopać" w dowolnej chwili.

Oczywiście jest to krok w dobrą stronę, chociaż trochę spóźniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...