Skocz do zawartości

pozdro z Feodry 35


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, to nie będzie tak efektowne, jak poprzednio, ponieważ na razie zaktualizowałem tylko domowy serwer. Co tu dużo mówić: wszystko działa.

Zrzut ekranu udało mi się uwiecznić akurat w momencie odświeżania tekstu na konsoli, więc wygląda dziwnie. :)

 

cat /etc/fedora-release 
Fedora release 35 (Thirty Five)

 

ideac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wstrzymam, do czasu oficjalnego wydania. Poprzednio zarzekałem się, że postawie system na czysto zamiast aktualizować , ale wyszło jak zawsze.

Jak wymówkę mam, że chciałem wymienić sprzęt na coś nowszego (Ryzen 7 5700G szybszy i obsługuje więcej ramu), ale jak popatrzyłem na ceny płyt głównych i ramu to tak mi się trochę słabo zrobiło :)

PS. SeeM Możesz zmienić ustawienia swojego COPRa tak aby włączyć budowanie dla F35 i Rawhide?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sunrise napisał:

PS. SeeM Możesz zmienić ustawienia swojego COPRa tak aby włączyć budowanie dla F35 i Rawhide?

Ustawienia są zmienione.

Wymówki, wymówki. :) Fedory nie ma sensu stawiać już na czysto, o ile nie na potrzeby zmieniać zupełnie rozkładu partycji, lub przechodzić z ext4 na zfs, btrfs. Kiedyś myślałem, że nie ma prostszych aktualizacji, niż Debian, ale srodze się myliłem. Nawet swój VPS aktualizuję od 31 w górę. Zaktualizuję jeszcze do Fedory 35 dla zabawy i przejdę na CentOS Streama, ponieważ wolę na razie zostać przy PHP 7.4 i appstreamy w CentOSie dają taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, SeeM napisał:

Wymówki, wymówki. :) Fedory nie ma sensu stawiać już na czysto, o ile nie na potrzeby zmieniać zupełnie rozkładu partycji, lub przechodzić z ext4 na zfs, btrfs. Kiedyś myślałem, że nie ma prostszych aktualizacji, niż Debian, ale srodze się myliłem.

Ja aktualizuje chyba od f20 , ale pasowałoby wyrzucić stary 128GB SSD i zainstalować na 5!2GB, na którym aktualnie są tylko wirtualki. A w międzyczasie zbudował się smstools dla F35 i Rawhide.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sunrise napisał:

Ja aktualizuje chyba od f20 , ale pasowałoby wyrzucić stary 128GB SSD i zainstalować na 5!2GB, na którym aktualnie są tylko wirtualki. A w międzyczasie zbudował się smstools dla F35 i Rawhide.

Możesz przenieść system na nowy dysk używając rsync, przebudować initramfs, zainstalować gruba i "powinno działać" - słynne ostatnie słowa. Ewentualnie poprawić /etc/crypttab. Szkoda byłoby tracić takie fajne "dnf history" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dziś poszła aktualizacja do F35 na serwerze, odbyła się bez problemu, zachęcony sukcesem zaktualizowałem desktop i ...

... pojawił się problem z odtwarzaniem YouTuba, niby startuje  jest  obraz, można przewijać, ale nie odtwarza.

Ok, przeglądam dmesg, logi, nic (_niema_ → nie ma) ORT. Próbuje inna przeglądarkę chrome, chromium, seamonkey, firefox nic nie działa! To może sterowniki od grafiki (zintegrowany intel) instaluje intel-media-driver z f34, nie pomogło. Próbuje odtworzyć film w gmplayer nic nie działa, to samo co z YT. To może vlc? To samo. Próbuje z mp3 widać postęp, ale brak dźwięku!!!

Testuje głośniki w paprefs, nic nie słychać.

Przypomina mi się, że teraz domyślnie jest pipewire zamiast pulseaudio szybka zamiana

dnf swap --allowerasing pipewire-pulseaudio pulseaudio

restart i wszystko działa. Brawo Ja!

Rozumiem, że dźwięku może nie być, ale dlaczego to wpływa na odtwarzanie i w dodatku nie informuje o żadnych błędach, WTF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, SeeM napisał:

Może znajdziesz swoją kartę dźwiękową

Moja karta to "HDA Intel PCH 9 Series Chipset Family HD Audio Controller"  + Xeon E3-1245v3 wyjście przez hdmi, być może jest to https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=2019339 ale nie testowałem i na razie zostanę przy pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sunrise napisał:

na razie zostanę przy pa.

No i nie zostałem.

dnf install --allowerasing pipewire-pulseaudio 

Wszystko się zainstalowało, reboot i ...

... filmy się wyświetlają ale dźwięku nie ma!

Zaglądam do preferencji brak wyjścia HDMI jest tylko SPDIF i Professional audio  (9, 10  i inne numery), ale po chwili wyjście HDMI się pojawiło a pozostałe zniknęły i co najważniejsze dźwięk działa!

Być może , wystarczyło uruchomić WirePlumber jak zwykły użytkownik ale ten brak wyświetlania filmów/YT mnie zmylił.

Dodatkowo nie zaobserwowałem problemów jak użytkownik slabypingwin w wątku Nadmierne obciążanie procesora przez PIPEWIRE, a również używam MATE desktop.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 10:51, fraktal15 napisał:

2 dni po wydaniu zrobiłem upgrade 34 na FEDORĘ 35 i wszystko działało, ale bez dźwięku. Postanowiłem wgrać ją od nowa. Wgrałem i wszystko pięknie działa:)

Coś jest na rzeczy z aktualizacją pipewire pomiędzy Fedorą 34 i 35. Zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

@SeeM Ponieważ nowa wersja Fedory się niedługo za pewnie pojawi, to na pewno będziesz aktualizował jako jeden z pierwszych :)

Zawsze aktualizowałem system za pomocą polecenia dnf system-upgrade, ale odkryłem, że jest pakiet fedora-upgrade i takie samo polecenie służące do aktualizacji Fedory.

Narzędzie to robi znacznie więcej niż sam dnf dzięki temu, można uniknąć wielu problemów. https://github.com/xsuchy/fedora-upgrade

Może przy następnej aktualizacji, będzie ono dla Ciebie pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem niedawno, że 36 ma już swoją gałąź. Ale będę aktualizował już tylko wirtualki na OVH. Mam testową maszynę lokalnie i zawsze sprawdzam jak to idzie. Jeszcze na becie się nie zawiodłem. Najbardziej bolą czasem aktualizacje Javy, PHP i Pythona, bo aplikacje nie zawsze się z nimi dogadują. W razie co, przerzucam je na druga wirtualkę z RHEL-em.

Jak dla mnie Fedor na serwerze robi świetną robotę. Mogę być 2-3 lata przed całą resztą, kóra bazuje na red Hatach, lub ich klonach. Zawsze wiem, co sie stanie za zakrętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...