Skocz do zawartości

Lenovo Z710 boot loop


andrew

Rekomendowane odpowiedzi

Lenovo Z710 wyposażony standardowo w dysk 1TB SSHD.

Dołożyłem zamiast napędu DVD dysk SSD 500GB

Fedora 35 świeża instalacja. Uruchamianie z UEFI.

Na SSD partycje /boot, /boot/efi, /

Na dysku SSHD /home.

Podczas normalnego uruchamiania wpada w boot loop. Jedynym sposobem uruchomienia jest wejście w BIOS i wybranie jednego ze znalezionych systemów. Oba są nazwane tak samo i znajdują się na dysku SSD. Potem system pracje normalnie do następnego uruchomienia.

Szukając po sieci znalazłem, że problemem jest UEFI i dwa dyski SSD i SSHD. Przy dyskach SSD i HDD nie ma problemu. Przy dyskach SSD i SSHD przy bootowaniu z BIOS (nie UEFI) podobno też nie ma problemu.

Jak rozwiązać normalne bootowanie z UEFI i dyskami SSD + SSHD?

# efibootmgr -v
BootCurrent: 0000
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,0002,2001,2002,2003
Boot0000* Fedora        HD(1,GPT,01af84c8-33d9-f645-aa43-0342539f1752,0x800,0x12c000)/File(\EFI\fedora\shimx64.efi)
Boot0002* Fedora        HD(1,GPT,01af84c8-33d9-f645-aa43-0342539f1752,0x800,0x12c000)/File(\EFI\fedora\shim.efi)RC
Boot2001* EFI USB Device        RC
Boot2002* EFI DVD/CDROM RC
Boot2003* EFI Network   RC

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale  może na początek spróbuj z BootOrder usunąć 0002 lub oznaczyć ją jako nieaktywną w ostateczności możesz ja nawet usunąć

Pomocna może być ta strona https://www.linuxbabe.com/command-line/how-to-use-linux-efibootmgr-examples

Czy na 1TB SSHD wcześniej była Fedora, nie pozostała na niej czasem partycja EFI? Może przez to są problemy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie klonowałeś dysku? Jeżeli tak to masz dwa dyski przedstawiające się jako ten sam dysk.

Ja bym wyjął jeden dysk, sformatował na czysto drugi dysk i zresetował ustawienia EFI BIOSu. GPT ma swoje prawa.

Można też usunąć niepotrzebny wpis z efiboot, ale dysk i tak trzeba sformatować, żeby wygenerować inne GUIDy:
wiki.gentoo.org/wiki/Efibootmgr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...