Skocz do zawartości

Fedora 37 KDE - Czarny ekran przy instalacji


sir_baobao

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem, że to wina programu. Wypalałem pendrive programem rufus, balena i innymi. Otóż problem polega na tym, że z pobranego iso ze strony fedory, gdy odpala się te pierwsze czarne menu, żeby wybrać czy chcesz live czy od razu instalacje to w pierwszym pojawia się czarny ekran i wskaźnik myszy, a drugi tryb nie działa. Jest tam kernel 6.xx.

Mam linuksową ulubioną nvidię rtx 2060 oc, pewnie to przez nią jest problem. Jestem początkujący w linuksie, a potrzebuję nauczyć się fedory, bo szkolę się na programistę i dobrze umieć fedorę, a po forkach nie chcę skakać bo wymierają.

Jak to ruszyć? Ma ktoś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj pobrać Fedorę z innym środowiskiem np. Mate:

https://spins.fedoraproject.org/pl/

Przeprowadź instalkę z tego iso. Gdy Fedora jest już zainstalowana, w każdej chwili środowisko graficzne można doinstalować lub odinstalować.

Ja bym sprawdził jeszcze czy Twoja karta jest wspierana przez Fedorę. Z drugiej strony w którymś programie mógł być błąd i iso został źle przygotowany. Użyj może Fedora Media Writer. Tu błędy raczej nie powinny występować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sunrise napisał:

Przy bootowaniu wybierz, z menu "Troubleshooting" a następnie "Start Fedora-KDE-Live 37 in basic graphics mode"

Wróciłem do gnome, na gnome poszedło od strzała. Ale dzięki kolego!

21 godzin temu, zibi743 napisał:

Może spróbuj pobrać Fedorę z innym środowiskiem np. Mate:

https://spins.fedoraproject.org/pl/

Przeprowadź instalkę z tego iso. Gdy Fedora jest już zainstalowana, w każdej chwili środowisko graficzne można doinstalować lub odinstalować.

Ja bym sprawdził jeszcze czy Twoja karta jest wspierana przez Fedorę. Z drugiej strony w którymś programie mógł być błąd i iso został źle przygotowany. Użyj może Fedora Media Writer. Tu błędy raczej nie powinny występować...

Tak jak wyżej. Po prostu zauważyłem że fedora kde startuje na waylandzie, a z waylandem jest problem jeszcze. Np. na ubuntu nvidia wayland nie jest domyślna jeszcze, tylko na radeonach dali, bo niby stabilniejszy jest, ale nadal ma błędy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 15.04.2023 o 09:25, Psikus napisał:

Dorzucę jeszcze zrzut. Na tym się proces kończy i tylko power button

Z powyższego zdjęcia wynika, że bootloader nie może znaleźć twardego dysku. Być może initramfs nie zbudował się poprawnie po ostatniej aktualizacji, bo zabrakło prądu, lub ktoś uśpił laptopa w tym czasie. Najprostszym rozwiązaniem jest wybrać starszy kernel. Jeżeli zadziała, to problem sam się naprawi po kolejnej aktualizacji zawierającej pakiet kernel.

Można też naprawić go samemu przebudowując initramfs ręcznie. Ale to jak już system się uruchomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2023 o 09:27, SeeM napisał:

Z powyższego zdjęcia wynika, że bootloader nie może znaleźć twardego dysku. Być może initramfs nie zbudował się poprawnie po ostatniej aktualizacji, bo zabrakło prądu, lub ktoś uśpił laptopa w tym czasie. Najprostszym rozwiązaniem jest wybrać starszy kernel. Jeżeli zadziała, to problem sam się naprawi po kolejnej aktualizacji zawierającej pakiet kernel.

Można też naprawić go samemu przebudowując initramfs ręcznie. Ale to jak już system się uruchomi.

To jest wynik próby instalacji wersji 37. Obraz pobrano z oficjalnej strony projektu Fedora. Instalator robiłem różnymi narzędziami (dd, ultra iso, balena etcher). Inne dystrybucje live, jak i wersja 36 utworzona przez Fedroa Media Writer działają na galowo. Wydaje się więc, że jest to problem tej konkretnej wersji, a jak widzę na stronę projektu weszła już 38 (której jeszcze nie próbowałem), problem zdaje się przeterminowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Psikus napisał:

To jest wynik próby instalacji wersji 37. Obraz pobrano z oficjalnej strony projektu Fedora. Instalator robiłem różnymi narzędziami (dd, ultra iso, balena etcher). Inne dystrybucje live, jak i wersja 36 utworzona przez Fedroa Media Writer działają na galowo. Wydaje się więc, że jest to problem tej konkretnej wersji, a jak widzę na stronę projektu weszła już 38 (której jeszcze nie próbowałem), problem zdaje się przeterminowywać

Wersja 37 będzie wspierana do wydania wersji 39 plus miesiąc-dwa. Najbezpieczniej w takim razie jest pobrać obraz Fedora Server, który ma klasyczny instalator. Wersja 38 ma nawet net-install, gdzie można kliknąć instalację każdego popularnego pulpitu, w tym KDE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...