Skocz do zawartości

[Początkujacy]Problemy z instacją,uruchomieniem "PostgreSQL" na Fedorze37


ADAM00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę kolegów  linuxowców o pomoc.:P

 

Sprzet laptop DELL 6600M z  systemami Win7 Proffesional i Fedora 37.  Próbówalem zainstalowac PostgreSQL  na WIN7 ale jest jakis problem z wersjami wieć postanowilem ze zainstaluje PostgreSQL   na Fedore37. Korzystam z poradnika  Instalacja i konfiguracja PostgreSQL na Fedorze i zablokowałem sie na wstepie przy instacji ponizej rzut ekranu.

 

Pozdrawiam ADAM

Zrzut ekranu z 2023-03-13 09-53-44.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten poradnik ma 11 lat. (-: Z grubsza będzie zgodny, ale parę rzeczy się zmieniło. Najpierw zaloguj się na użytkownika postgres, a potem wykonaj initdb:

$ sudo su - postgres
$ initdb

Prawie wszystkie operacja na bazie danych będziesz wykonywał użytkownikiem "postgres", więc polecam przełączać się na niego regularnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, SeeM napisał:

Ten poradnik ma 11 lat. (-: Z grubsza będzie zgodny, ale parę rzeczy się zmieniło. Najpierw zaloguj się na użytkownika postgres, a potem wykonaj initdb:

$ sudo su - postgres
$ initdb

Prawie wszystkie operacja na bazie danych będziesz wykonywał użytkownikiem "postgres", więc polecam przełączać się na niego regularnie.

Powyższą wskazówkę i krok wykonałem

 

Zrzut ekranu z 2023-03-13 11-28-52.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik postgres nie potrzebuje hasła. Tylko przeszkadza, ponieważ trzeba je wpisywać za każdym razem, kiedy chce się uruchomić psql.

Przy okazji: kiedy chcesz coś zrobić przy bazie danych postres, to zawsze zaloguj się najpierw jako ten użytkownik:

sudo su - postgres

W innym wypadku możesz niechcący zmienić hasło sobie, zamiast postgresowi, albo zrobić coś dziwnego. Uytkownik postrges ma uprawnienia zapisuj w katalogu /var/lib/postrges, który jest przy okazji jego katalogiem domowym. Także niczego nie nabroi. Może oczwyście zepsuć bazy danych, ale tylko to.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się doczytałęm, co próbujesz zrobić.

Cytuj
sudo postgres=#

Powyższa konstrukcja nie ma sensu. Sudo oczekuje parametru oraz nazwy użytkownika, na którego chcesz się przełączyć. Sudo nie ma nic wspólnego z bazą danych Postgres. Służy tylko jako wygodne narzędzie do logowania się na użytkownika postgres:

sudo su - postgres

I w tym przypadku tylko do tego. Hasło, o jakie sudo prosi nie jest hasłem użytkownika postgres, ale tym, którego używasz przy uruchamianiu systemu, żeby zalogować się do pulpitu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2023 o 17:09, SeeM napisał:

w tym przypadku tylko do tego. Hasło, o jakie sudo prosi nie jest hasłem użytkownika postgres, ale tym, którego używasz przy uruchamianiu systemu, żeby zalogować się do pulpitu.

To jaki jest nastepny krok,  ? sugerujac sie  poradnikiem "Instalacja i konfiguracja PostgreSQL na Fedorze"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ADAM00 napisał:

To jaki jest nastepny krok,  ?

To zależy co chcesz zrobić, może ten poradnik Ci pomoże (tomcio mnie uprzedził).

Generalnie, polecenia wpisujesz nie tam gdzie powinieneś (zamiast w programie psql to w terminalu) oraz używasz nie odpowiedniego użytkownika  dla polecenia sudo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tomcio napisał:

Zapomnij o tym poradniku, skorzystaj z czegoś współczesnego:

https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/postgresql/

 

15 godzin temu, sunrise napisał:

To zależy co chcesz zrobić, może ten poradnik Ci pomoże (tomcio mnie uprzedził).

Generalnie, polecenia wpisujesz nie tam gdzie powinieneś (zamiast w programie psql to w terminalu) oraz używasz nie odpowiedniego użytkownika  dla polecenia sudo.

 

Dzięki za link

Chodzi o uruchomienie i naukę PostgreSQL tak jak w tym poradniku Wprowadzenie do zagadnień PostgreSQL. Cz.1,  ale w poradniku  jest na wyzszym systemie niz Win 7 pewnie  WIn 10/11  i by działało  tylko tu jest problem, bo   mam na laptopie  DELL M6600 zainstalowane dwa  (na oddzielnych  dyskach ) systemy WIn7 i Fedore 37 . I korzystam  z włączoną opcją w BIOS  Optimus nvidia dla WIN7 i nie chcę instalowac win8/10/11 zostaje z Fedorą (37).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...