Skocz do zawartości

Gdzie Się Podział Użytkownik Root


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po awarii dysku HDD dawno nie używałem Fedory. Niedawno zainstalowałem F39 na SSD. Podczas instalacji ku mojemu zdziwieniu nie można było ustawić hasła dla "rrot-a". Dodałem użytkownika czyli siebie. Czy Fedora 39 "ukrywa" root-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do pliku /etc/shdow i zobaczysz tam, że hasło root-a - już pomijając, że jest puste - zaczyna się od wykrzyknika. Nie ma takiego hasha, który zacznie się wykrzyknikiem, więc żadne hasło nie pasuje, więc konto jest efektywnie zablokowane.

Jeżeli chcesz logować się jako użytkownio root, ustaw mu hasło i odblokuj.

sudo passwd root

sudo usermod -U root

Wadą powyższego jest otwarcie nowych wwktorów ataku. Każdy soan będzie próbował zalogować się jako root, bo każdy wie, że taki użytkownik istnieje. Dlatego w domyślnej konfiguracji Fedory nie można się na niego zalogować.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SeeM napisał:

Wadą powyższego jest otwarcie nowych wwktorów ataku. Każdy soan będzie próbował zalogować się jako root, bo każdy wie, że taki użytkownik istnieje. Dlatego w domyślnej konfiguracji Fedory nie można się na niego zalogować.

Ale ma też swoje zalety. Często widzę na różnych forach, że zablokowany root jest dużym problemem, gdy mamy jakiś problem (np. po zaniku zasilania "rozjedzie" nam się system plików) i lądujemy w trybie awaryjnym, gdzie trzeba podać hasło dla roota, aby go naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sunrise napisał:

Ale ma też swoje zalety. Często widzę na różnych forach, że zablokowany root jest dużym problemem, gdy mamy jakiś problem (np. po zaniku zasilania "rozjedzie" nam się system plików) i lądujemy w trybie awaryjnym, gdzie trzeba podać hasło dla roota, aby go naprawić.

Bez root-a trzeba się wówczas ratować z płytki instalacyjnej. Nic bardzo trudnego, ale trzeba jakiś niepotrzebny pendrive znaleźć.

Instalator Fedora Server chyba jeszcze umie wyklikać odblokowanie użytkownika root. Dla Workstation już tego nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, SeeM napisał:

Zajrzyj do pliku /etc/shdow i zobaczysz tam, że hasło root-a - już pomijając, że jest puste - zaczyna się od wykrzyknika. Nie ma takiego hasha, który zacznie się wykrzyknikiem, więc żadne hasło nie pasuje, więc konto jest efektywnie zablokowane.

Jeżeli chcesz logować się jako użytkownio root, ustaw mu hasło i odblokuj.

sudo passwd root

sudo usermod -U root

Wadą powyższego jest otwarcie nowych wwktorów ataku. Każdy soan będzie próbował zalogować się jako root, bo każdy wie, że taki użytkownik istnieje. Dlatego w domyślnej konfiguracji Fedory nie można się na niego zalogować.

Wielkie dzięki. Zadziałało. Miałem tylko problem z dodaniem zwykłego użytkownika do pliku sudoers ale zrobiłem to z Gnome w sekcji użytkownicy. Obok jego nazwy przesunąłem suwak na administrator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...