Skocz do zawartości

Aktywacja Publicznego Ip


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wlasnie zostalo mi przyznane publiczne Ip. Na windowsie dziala normalnie (robilem najpierw na windowsie bo myslalem ze w Linux samo sie zrobi a tu d*pa) a na linux tak jakby nadal jest wewnetrzne IP. Dodalem sobie do paska w GNOME monitoring sieci i kiedy na to klikam pisze ze mam IP zaczynajace sie na: 10.5.xxx.xxx czyli wewnetrzne... Jak to zrobic? Na windowsie tzeba bylo w cmd napisac pconfig /release i zrebootowac a tu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na windowsie tzeba bylo w cmd napisac pconfig /release i zrebootowac a tu?
A na linuksie wystarczy pewnie poczytać forum, żeby się zorientować, że najłatwiej będzie wyrzucić plik ifcfg-eth0, czy inny ifcfg-<urządzenie> - jakie to urządzenie, to pewnie w tym monitorze sieci odczytasz albo z polecenia ifconfig. Potem restart sieci i powinny wczytać się nowe dane, bo pewnie wszystko dostajesz z DHCP.

Zachowaj gdzieś z boku kopie zmienianych plików na wszelki wypadek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrobilem tak:

cd /etc/sysconfig/network-scripts

mv ifcfg-eth0 ~/tobiasz

reboot

I nadal pisze 10.5.xxx.xxx :huh:

 

Nie ma tego pliku ifcfg-eth0 w katalogu domowym

[root@localhost tobiasz]# ls
I.Am.Legend.PROPER.DVDSCR.XviD
I.Am.Legend.PROPER.DVDSCR.XviD.torrent
Ich Troje - Nas Nie Wygoni?%85?type=a&key=7zXU0lweLX&ft=f
ifelse.class
ifelse.java

 

Przepraszam ze napisalem post pod postem... Pomylilem sie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ten plik miałby być w katalogu domowym?

lepiej poszukaj go gdzieć w /etc, a WalDo napisał żebyś ten plik wyrzucił a nie przeniósł

oczywiście z roota go usuń

Wpisalem

[root@localhost ~]# find / -name ifcfg-eth0

Znalazlo dwa pliki. Oba usunolem ale nadal ip jest 10.5.xxx.xxx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak spytam jak ustawiałeś to na Windowsie? Sam przydzielił Ci nowy adres zewnętrzny czy musiałeś ręcznie wpisywać go w ustawieniach połączenia?

Jeśli robiłeś to ręcznie to i w Linuksie trzeba zrobić to ręcznie.

 

1. Zaloguj się na roota

 

2. Sprawdź czy to na pewno jest eth0 poleceniem

ifconfig

które wypisze ci wszystkie włączone urządzenia sieciowe i ich konfigurację

 

3. Jeśli provider przydziela ci zewnętrzne IP dynamicznie (w Windowsie zaskoczyło samo) to plik /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 (przy założeniu że to eth0) powinien wyglądać tak:

DEVICE=eth0
BOOTPROTO=dhcp
ONBOOT=yes

W przypadku jeśli musiałeś IP ręcznie wpisywać to ten plik powinien wyglądać mniej więcej tak:

DEVICE=eth0
IPADDR=x.x.x.x
NETMASK=x.x.x.x
NETWORK=x.x.x.x
BROADCAST=x.x.x.x
ONBOOT=yes

Zamiast x.x.x.x wpisujesz oczywiście odpowiednie wartości (możesz je podpatrzyć w Windowsie jak nie znasz)

 

4. Po zmianach nie musisz robić reboot. Wystarczy komenda:

service network restart

 

5. Jeśli dalej będziesz miał 10.x.x.x to wywal jeszcze wszystkie pliki ifcfg-eth0 z gałęzi /etc/sysconfig/networking i zrestartuj sieć (punkt 4)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no na windowsie nic recznie nie robilem. Wpisalem w cmd ipconfig /release i restart kompa... Ale chyba wiem czemu nie mam tego zewnetrznego IP nawet jak wywalilem te wszystkie pliki... Bo ja podalem adres karty sieciowej z komputera na ktorym mam windowsa a na laptopie mam pewnie inny adres...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja podalem adres karty sieciowej z komputera na ktorym mam windowsa a na laptopie mam pewnie inny adres...
Jeśli mówimy o adresie sprzętowym (MAC Address) to z całą pewnością jest inny. Możesz przypisać MAC adres karty z desktopa do karty w laptopie (rozumiem, że to na lapku jest Fedora), żeby się z tym nie bujać za każdym razem jak przełączysz. Jak to zrobić to było już na forum. Szukaj haseł MACADDR, HWADDR albo → przeczytaj Reference Guide od RHEL, tam jest opis co znaczą poszczególne wpisy w ifcfg-eth*.

 

A na przyszłość, to pisz, że chodzi o dwa różne komputery <_< Z Twoich postów wynika, że to ten sam komputer, a więc z tą samą konfiguracją sprzętową, tylko z dwoma systemami.

 

[...] a WalDo napisał żebyś ten plik wyrzucił a nie przeniósł
To nie ma znaczenia, najważniejsze, żeby plik zniknął z /etc/sysconfig/network-scripts

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o adresie sprzętowym (MAC Address) to z całą pewnością jest inny. Możesz przypisać MAC adres karty z desktopa do karty w laptopie (rozumiem, że to na lapku jest Fedora), żeby się z tym nie bujać za każdym razem jak przełączysz. Jak to zrobić to było już na forum.

 

ifconfig ethX hw ether XX:xx:XX:xx:XX:xx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ifconfig ethX hw ether XX:xx:XX:xx:XX:xx

Nom napisalem

ifconfig ethX hw ether 00-19-66-4C-D5-A5

(to jest adres MAC karty sieciowej... I wywalilo mi:

[root@localhost ~]# ifconfig ethX hw ether 00-19-66-4C-D5-A5
00-19-66-4C-D5-A5: invalid ether address.

 

Widze ze tu mam inne numerki tzn nie mam zadnego xx:xx tylko xx-xx czyli to nie o ten adres chodzi... Podczas skladania podania musialem podac adres fizyczny karty sieciowej ktory otrzymalem po wpisaniu ipconfig /all w cmd na windowsie... Jak moge zdobyc ten porzadany? SZukalem czegos na forum windowsowym ale nie znalazlem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna różnica między dwukropkiem a myślnikiem ;) Daj te same cyferki, tylko w formacie jaki wskazał sorror i będzie dobrze. Albo skorzystaj z tego co napisałem powyżej - eydcja plik ifcfg-ethX (najczęściej ifcfg-eth0).

 

[EDIT]Zapomniałem, że to dwa różne kompy. Wyedytuj ten ifcfg-<costam> i zrób w nim wpisy HWADDR (rzeczywisty adres karty) i MACADDR (ten adres z drugiego kompa, który widzisz pod windows).

Generalnie to polecam ponownie przeczytanie linku, który podałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[EDIT]Zapomniałem, że to dwa różne kompy. Wyedytuj ten ifcfg-<costam> i zrób w nim wpisy HWADDR (rzeczywisty adres karty) i MACADDR (ten adres z drugiego kompa, który widzisz pod windows).

Generalnie to polecam ponownie przeczytanie linku, który podałem wyżej.

A w jaki sposob zdobyc adres rzeczywisty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adres karty często bywa wypisany na samej karcie :)

Na pewno będzie w pliku /etc/sysconfig/hwconf - musisz poszukać sekcji opisującej Twoją kartę.

Prawdopodobnie zobaczysz go po wpisaniu w konsoli

grep "network.hwaddr" /etc/sysconfig/hwconf

W pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth<numerek>:

HWADDR=<to co otrzymałeś z polecenia powyżej>

MACADDR=<to co widać na kompie z windą>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...