Skocz do zawartości

Fedora Na Laptopie-brak Netu


jewka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od wczoraj mam zainstalowaną fedorę 8 na hp pavilion ze 4400. Przeglądałam różne fora, robiłam to, co radzono innym (w podobnych sytuacjach) i... ręce opadają :( . Problem jest (jak już zdążyłam się zorientować po liczbie postów na podobny temat) trywialny (no ale dla mnie to big problem...): brak netu-nie widać karty wifi (linksysWPC54G). Wiem już, że trzeba zainstalować ndiswrapper - próbowałam, ale nie udało się.... Cały czas wyskakuje "please set KBUILD". Doczytałam, że chodzi o aktualizację kernela (mój 2.6.23.1-42.fc8). Ściągnęłam na pulpit rozpakowałam i co dalej? CZy rzeczywiście potrzebne jest to uaktualnienie? Proszę o podpowiedź.

ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ściągnęłam na pulpit rozpakowałam[...]
A co ściągnęłaś? Jaka jest pełna nazwa paczki? Czy to jest *.tar.gz czy *.rpm? Bo jeśli RPM to nie ma co rozpakowywać tylko trzeba zainstalować. A jeśli to *.tar.gz to go skasuj i ściągnij RPM

[...] i co dalej?
Dalej nauka podstaw systemu. Zacznj od "man rpm". Zwróć uwagę na opcję "-i" i "-U".

 

Druga sprawa to to ten nieszczęsny ndiswrapper. Z tego co widzę próbujesz go kompilować?

1.Musisz mieć zainstalowany w systemie pakiet kernel-devel zgodny z aktualnie używanym jądrem, czyli w Twoim przypadku kernel-devel-2.6.23.1-42.fc8.rpm.

2.problem z KBUILD rozwiązuje się chyba przez podanie parametru KBUILD=<ścieżka do źródeł kernela>, czyli np. make install KBUILD=/usr/src/kernels/2.6.23.1-42.fc8-i686

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to źródłowe rpm-y, od których na razie trzymaj się z daleka. Z roota wydaj polecenie:

 

yum update kernel

 

które zaktualizuje Twój kernel do wersji 2.6.23.14-107.

Nie mam netu... nie mogę zrobić update. Jedyne co mogę zrobić to na drugim kompie wyszukac plik i ściągnąć a potem przez usb na hp z fedorą, ale czy tak można? jakim poleceniem uruchomić to co wrzucam na pulpit?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę zrobić to na drugim kompie wyszukac plik i ściągnąć a potem przez usb na hp z fedorą, ale czy tak można? jakim poleceniem uruchomić to co wrzucam na pulpit?
Nie czytasz tego co piszę - "man rpm" i tam masz całą wiedzę.

Ściagaj paczki *.rpm ale nie *.src.rpm

kernel-devel to paczka, która po zainstalowaniu dostarczy Ci pliki źródłowe i nagłówkowe niezbędne do skompilowania ndiswrappera.

Przy okazji: nie śledzę problemów związanych z ndiswrapperem, więc głupie pytanie czy jest coś złego w paczkach RPM? Czy nie można sobie po prostu ściągnąć nadiswrapper-kmod*.rpm czy kmod-ndiwwrapper*.rpm? Trzeba to samemu kompilować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałam pakiet kernel zgodny z używanym przeze mnie kernelem. Poszło ok wg instrukcji z man rpm. Podobnie chciałam zrobić z ndiswrapper-em i ciągle wyskakiwał błąd-że nie ta wersja. Przećwiczyłam wszystkie możliwe, tzn.

kmod-ndiswrapper-2.6.23.1-42.fc8-1.48-15.lvn.i686.rpm

kmod-ndiswrapper-2.6.23.1-42.fc8PAE-1.48-15.lvn8.i686.rpm itp. (kilka różnych kombinacji).

We wszystkich publikacjach podawano, że to najłatwiejsza dystrybucja i świetnie przygotowana do pracy na laptopach (m.in. ze względu na stery)...

Czy ma ktoś jakiś pomysł?

Nadmienię. że po tym jak nie znalazłam odpowiedniego kmod-ndiswrappera pod mojego kernela próbowałam bez zainstalować b43-fwcutter-008-1.fc8 (udało się) + firmware (rozpakowałam tar xjf) broadcom-wl-4.80.53.0.tar.bz2 (i tu znowu zima...)

Teraz to już tylko pozostaje mi wołać POMOCY!

pozdrawiam

ewa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kmod-ndiswrapper-2.6.23.1-42.fc8-1.48-15.lvn.i686.rpm

...

Dobra, zacznijmy od poczatku, czyli pokaz co tam masz rzeczywiscie juz poinstalowane...

rpm -qa | grep kernel | sort
rpm -qa | grep kmod | sort

... to podamy Ci ktore pakiety masz usunac / zainstalowac zeby wszystko gralo.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałam jeszcze raz fedorę, tym razem podpięłam sie kablem do netu. Ściągnęłam alktualizacje, a wcześniej uaktualniłam kernela (kernel-devel) zresztą kernel później jeszcze raz ściągnął znetu kolejną aktualizację teraz jądro linux to 2.623.14-115.fc8. Po tych wszystkich aktualizacjach jest nieco lepiej bo na liście sprzetu do komunikacji z siecią widoczne jest wifi - nie moje, czyli linksys WPC54G ver.3 lecz Broadcom Corp. BCM4318 i jeszcze jedna (!) b43. No i niestety wifi nie działa. Czy ma ktoś pomysł co mogę zrobić? Aha wifi mam podpięte pod gniazdo pcmia. A jak podaję polecenie lspci to wyswietla się komunikat command not found.

pozdrawiam ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zacznijmy od poczatku, czyli pokaz co tam masz rzeczywiscie juz poinstalowane...
rpm -qa | grep kernel | sort
rpm -qa | grep kmod | sort

... to podamy Ci ktore pakiety masz usunac / zainstalowac zeby wszystko gralo.

Pozdro

grep kmod: grep-2.5.1-57.fc7

 

grep kernel: kernel-2.6.23.1-42.fc8

grep-2.5.1-57.fc7

kernel-2.6.23.14-115.fc8

:) ewa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojojoj... cos nam nie do konca wyszlo ;)

 

Zaloguj sie w konsoli jako root (su - = 's' 'u' + spacja + kreska) i wykonaj te dwa polecenia w calosci, ale osobno ;) ... czyli

rpm -qa | grep kernel | sort

(wklej wynik na forum)

 

... pozniej

rpm -qa | grep kmod | sort

(i wklej drugi wynik na forum...)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłam. Mie mogę skopiować, bo teraz nie jestem podpięta do netu (a wifi nie działa...) Mogę tylko przepisać, co wcześniej zrobiłam, czyli

rpm -qa grep kernel sort

kernel-2.6.23.1-42.fc8

grep-2.5.1-57.fc7

kernel-2.6.23.14-115.fc8

 

rpm -qa grep kmod sort

grep-2.5.1-57.fc7

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...