Skocz do zawartości

Początkujący - Problem Z Yumem


bociektrn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie chciałem się przedstawić. Linux jest dla mnie nowością (dotychczas używałem windy) i mam kilka problemów... Mianowicie chciałem dziś poinstalować kodeki audio/video, flash, java i inne pierdoły typu kadu, skype. Na tym forum znalazłem FAQ do podstawowych informacji jak po kolei to instalować. Zalogowałem się więc w terminalu jako root i postępowałem według instrukcji. W owym FAQ było napisane jak ustawić (_yum'a_ → yuma) ORT tak jak autor FAQ ma na swojej maszynie (zapewniał, że wtedy będzie nowym użytkownikom dużo łatwiej owe rzeczy poinstalować). Jak było napisane tak zrobiłem i teraz mam taki problem, że nie mogę odpalić ustawień yum... Nie mogę także wejść w panel administracyjny bo wyskakuje owy błąd:

 

Error Type: <class 'yum.Errors.ConfigError'>

Error Value: Error accessing file for config file:///etc/yum.conf

File : /usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py, line 2302, in <module>

main()

File : /usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py, line 2298, in main

backend = PackageKitYumBackend('', lock=True)

File : /usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py, line 176, in __init__

self.yumbase = PackageKitYumBase(self)

File : /usr/share/PackageKit/helpers/yum/yumBackend.py, line 2241, in __init__

self.repos.confirm_func = self._repo_gpg_confirm

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py, line 589, in <lambda>

repos = property(fget=lambda self: self._getRepos(),

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py, line 395, in _getRepos

self._getConfig() # touch the config class first

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py, line 175, in _getConfig

startupconf = config.readStartupConfig(fn, root)

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/config.py, line 745, in readStartupConfig

confpp_obj = ConfigPreProcessor(configfile)

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/parser.py, line 83, in __init__

fo = self._pushfile( url )

File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/parser.py, line 185, in _pushfile

'Error accessing file for config $s' $ (absurl)

 

Nie wiem czy mam od nowa zainstalować system i próbować instalować z innych FAQ czy może wy mi coś zaradzicie? Najlepiej by było gdybyście mi pisali krok po kroku co i jak co bym znowu nic nie zepsuł. Zależy mi na użytkowaniu Fedory bo Winda jest no po prostu... wszyscy chyba wiedzą jaka ;) Przeleciałem w szukajce i googlach lecz nic konkretnego nie znalazłem. Liczę na szybką pomoc. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jak wygląda plik yum.conf (np: gedit /etc/yum.conf).

//Edycja. Jeśli użyłeś FAQ z góry strony to jest on trochę za stary. Zrób tak (jako root)

mv /etc/yum.conf.bak /etc/yum.conf

Na pytanie odpowiedz twierdząco i przetestuj czy działa yum, np: yum info kadu. Jeszcze tak na wszelki wypadek polecenie

rpm -e livna-release

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. tutaj po angielsku. Jak wolisz reinstalację to trudno. Tak na przyszłość, po instalacji, jedyne repozytorium, jakie Ci potrzeba to rpmfusion, dodajesz je poleceniem

su -c 'rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm'

Na początek lepiej też wyłącz SELinuxa (Menu System).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w moim przypadku po prostu będzie łatwiej reinstalację zrobić. Z moimi aktualnymi zdolnościami to mogę tylko więcej popsuć niż naprawić ;)

Chce zainstalować tylko sterowniki do drukarki, grafiki, dźwięku, kodeki audio/video i do tego skype i jakis qtlen czy inne kadu ;)

 

Będę uważnie czytał forum i w razie problemów będę pisał. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zainstalować tylko sterowniki do drukarki,

Przy znacznej liczbie drukarek nie trzeba instalować dodatkowych sterowników - działa OOTB.

 

grafiki,

Po zainstalowaniu rpmfusion -> yum install kmod-nvidia (lub kmod-fglrx jeśli masz ATI)

 

dźwięku,

nie trzeba nic instalować w 99% przypadków

 

kodeki audio/video

yum install gstreamer\*

http://fedorasolved.org/multimedia-solutions/win32-codecs

http://fedorasolved.org/multimedia-solutions/audacious

 

i do tego skype

http://fedorasolved.org/multimedia-solutio...nstalling-skype

(można spokojnie też instalować pod F10)

 

i jakis qtlen czy inne kadu ;)

W kolejnej wersji kadu znajdzie się obsługa zarówno tlena jak i jabbera, więc samo kadu powinno już wystarczyć wtedy :) A w zasadzie jak ktoś lubi zabawę to już teraz można próbować kompilować kadu z svn + moduły jabber/tlen, więcej na http://kadu.net/forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easylife - mały programik, w sam raz dla początkujących użytkowników. Proponuję odpalać go w konsoli (widać co się dzieje) i nie instalować za jego pomocą czcionek ( jakoś dużo pakietów ściąga). Odnośnie czcionek to powinno wystarczyć:
yum install freetype-freeworld liberation-fonts

Oczywiście potrzeba rpmfusion, ale to repozytorium jest zawsze potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Po ponownym zainstalowaniu fedory wszystko śmiga aż miło. Zainstalowałem easylife i mam wszystkie kodeki itp itd.

Mam jeden problem. Ściągnąłem sterowniki nvidia w formacie .run. Zapisałem do pliku, odpaliłem jako root wpisując sh ./NVIDIA-Linux-x86-180.22-pkg1.run wszystko ładnie sie instalowało aż nagle wyskoczyło:

 

You appear to be running an X server; please exit X before installing.

 

i tu się pojawia moje pytanie: co z tym zrobić? Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem sterowniki nvidia w formacie .run.
A dlaczego tak? Jesteś pewien, że wiesz co robisz?

i tu się pojawia moje pytanie: co z tym zrobić?
Przecież masz jak byk napisane. Wyłączyć X-y i dopiero uruchomić z konsoli tekstowej.

 

Przypominam, że zgodnie z regulaminem forum masz obowiązek najpierw szukać odpowiedzi samodzielnie (rozdział II pkt2.a)-d) ) a nie radośnie smiecić na forum. Na Twoje pytanie odpowiedziano na tym forum pierdyliard razy tylko trzeba głową ruszyć i do wyszukiwarki sięgnąć - polecam wnikliwe studia na moją sygnaturką (i nie chodzi mi o userbar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie moje £0.02, wyjaśniając może to co koledzy powiedzieli: wersja .run jest zrobiona dla każðego Linuksa, czyt.: niekoniecznie jest najlepszą, najbardziej dopasowaną solucją dla Fedory. Fedora korzysta z paczki kmod-nvidia, która... zabiera w/w sterowniki przygotowane właśnie po to, abyś mógł wpisać "yum install kmod-nvidia" i nie kombinować.

 

Linux jest w wielu sytuacjach o niebo łatwiejszy w obsłudze od Windowsa - z tym zastrzeżeniem, że trzeba *wiedzieć* które z wieeeelu rozwiązań jest właśnie tym najwygodniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...