Skocz do zawartości

Ciemny Ekran Przy Starcie


ivellios

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu mówię:

1. Proszę nie bić, jeżeli ponawiam temat, uważam, że akurat społeczność fedory jest wspaniała za to, że nie ma się tu bezsensownych regulaminów i zamiast pomóc człowiekowi, wytyka się same naruszenia regulaminu (patrz: napisz temat o problemie na forum ubuntu, to zaraz cię zjadą w 10 postach pod twoim, ale pomóc nie pomogą). Z doświadczenia wiem, że użytkownicy fedora.pl zupełnie inaczej postępują i chwała im za to

2. Tak, mam też Windows Vista i nic nie poradzę, bo praca niestety wymaga czasem korzystania z niego... także nie bić ;)

 

A zatem:

 

Od Fedora 10 (sądziłem, że w 11 zniknie to, ale nadal mam po czystej instalce) ekran przy starcie systemu jest ciemny. Może nie tyle czarny, co przyciemniony do jakiś 5%. System zainstalowany na laptopie Asus F3SG. Po zalogowaniu się, KDE chyba przejmuje kontrolę nad tym i pojaśnia mi ładnie na 100%, ale od uruchomienia systemu (po GRUBie) do odpalenia KDE (a więc także podczas logowania się), jest po prostu przyciemniony i trochę to irytujące. Co z tym zrobić?

 

 

Pytanie drugie, mniej ważne i nie chcę tworzyć osobnego tematu:

Zainstalowałem Fedora 11, ale nadal ma ładowanie jak w 10 (taki pasek na dole ekranu), a widziałem, że w wersji z CD (instalowałem z DVD) jest taki ładny ekranik logowania. Jak zrobić, żeby takowy się pojawiał?

 

 

Pozdrawiam serdecznie całą społeczność, ta dystrybucja, pomimo swoich pewnych wad, jest najlepszą chyba na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) dopisac nomodeset w linii kernel w grubie (jesli to karta intela)

2) jesli nvidia - zainstalowac kmod-nvidia, jesli nie sproboj dopisac do linii kernela vga=0x318 (framebuffer)

 

edit:

 

nie doczytalem - karta jest nvidia, wystarczy zainstalowac sterownik zgodnie z instrukcjami w poradniku - najlepiej najpierw dodac odpowiednie repozytoria. jesli chodzi ci o ladny ekran logowania, to mozna wyrzucic gdm i zainstalowac kdm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie drugie, mniej ważne i nie chcę tworzyć osobnego tematu:

Zainstalowałem Fedora 11, ale nadal ma ładowanie jak w 10 (taki pasek na dole ekranu), a widziałem, że w wersji z CD (instalowałem z DVD) jest taki ładny ekranik logowania. Jak zrobić, żeby takowy się pojawiał?...

Cos mi sie widzi, ze nie o ladny ekranik logowania Ci chodzi a o animacje wyswietlana w czasie bootowania - w naszym poradniku chyba tego nie ma (albo ja zle szukam ;) ), ale poszukaj na forum hasla plymouth. Powodzenia

 

 

//===== edit =====

Dzieki thof - wiedzialem, ze gdzies to u nas widzialem, ale nie wiedziec czemu szukalem w Poradniku zamiast na Wiki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to po kolei ode mnie:

 

1. Podążyłem za linkiem i pobawiłem się plymouth. No i niby jest ustawiony link symboliczny na spinfinity (tak na próbę), wykonałem wszystkie polecenia z podanej strony, ale nadal mam pasek (czyżby charge?).

2. Zmieniłem w biosie "LCD Power Saving" na Disabled, ale nic to nie zmieniło, dalej ekran ciemny.

3. Zainstalowałem nVidia. Nadal ciemny ekran.

 

Jakieś jeszcze pomysły co zrobić z ekranem ciemnym oraz tym loaderem?

 

Przy okazji używam KDE :) Więc kdm siłą rzeczy miałem, ale mi się gdm wepchnął przy okazji instalacji themów do plymoutha (polecenie tak skonstruowane, że się tworzą zależności, że aż gnoma instaluje :| )

A co do ciemności, generalnie nic nie mam, ale często używam jednak zasilania kablem, a loader taki ładny. No i fakt moja pomyłka, chodziło o loader a nie logowanie. Przepraszam.

 

EDIT: Framebuffer pomógł jeżeli chodzi o loader. Ale nadal ekran jest ciemny.

 

Jeżeli to może pomóc to dodam, że ekran jest ciemny gdy uruchamiam komputer (od zera power on) albo robię restart z Windowsa Vista. Gdy robię restart Linuksa samego, to ekran się nie przyciemnia. I to jest chyba najdziwniejsze.

 

(_linuxa_ ? Linuksa) ORT ... edit autora: Racja, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podążyłem za linkiem i pobawiłem się plymouth. No i niby jest ustawiony link symboliczny na spinfinity (tak na próbę), wykonałem wszystkie polecenia z podanej strony, ale nadal mam pasek (czyżby charge?).
Albo nie wykonałeś dokładnie wszystkich poleceń albo nie jako root albo... nie wiem... Możesz pokazać o co dokładnie chodzi? Jakaś fotka zrobiona choćby komórką i wrzucona na jakiś serwer (np.imageshack.us czy inna fotka.pl - byle nie wymagało zakładania konta)

 

[EDIT] Na wszelki wypadek pokaż co oddaje polecenie

ls -l /usr/share/plymouth/themes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, bardzo szybko odpowiedziałeś ;) Nie zdążyłem z EDITem :)

 

A więc. Plymouth działa dobrze, ale trzeba było do grub.conf dodać vga=0x318

 

Niestety jednak ekran nadal jest ciemny i jak podaję wyżej, tylko tak się nie dzieje, gdy robię restart Linux -> Linux.

 

 

 

Nie zorientowałem się, że plymouth to jest wlaśnie to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...