Skocz do zawartości

Logowanie Jako Root


Jacek111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Na wstępie powiem że jestem zielony jeżeli chodzi o linuxa ale szybko się uczę:-)

Mam pierwsze pytanie:

jak zologować się w terminalu jako root?

W postach jest żeby wpisać su i nacisnąć enter a następnie podać hasło.

U mnie po wpisaniu su i naciśnięciu enter wywala komunikat

bash: /bin/su: brak dostępu

 

Jest jakaś inna możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sprawdzimy więc co ma to "su" dokładnie:
ls -al /bin/su

 

Póki co możesz się zalogować przełączając się na konsolę tekstową, wciśnij ctrl+alt+F2 (F1 to Xsy i grafika). Tam wpisz jako login root i do tego hasło.

 

Dzięki za pomoc

 

Po podaniu powyższej komendy konsola zwraca:

-rwsr-xr-x 1 root root 36864 lis 3 2008 /bin/su

 

Kolejne moje pytanie to jak wyedytować w trybie tekstowym plik konfiguracyjny SELinuxa?

Chodzi o to, że praktycznie nic nie mogę uruchomić bo pojawia się: Odmowa AVC

Wyczytałem na tymże forum, że trzeba wyłączyć SElinuxa w pliku konfiguracyjnym, ale w trybie graficznym nie mogę tego zrobić bo nie mam prawa zapisu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] w trybie graficznym nie mogę tego zrobić bo nie mam prawa zapisu.
Nie w trybie graficznym, tylko jako zwykły user.

Jakiś prosty edytor powinieneś mieć. Domyślnym edytorem w linuksie jest vi, ale on wymaga pewnej wprawy na początku. Niezły jest nortono-podobny mcedit z midnight commandera. Możesz także używać edytorów graficznych, a nie wim jaki masz zainstalowany: mousepad (to z XFCE), gedit (z GNOME), kate (z KDE). Każdy z nich powinno dać się odpalić z konsoli po zalogowaniu jako root.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w trybie graficznym, tylko jako zwykły user.

Jakiś prosty edytor powinieneś mieć. Domyślnym edytorem w linuksie jest vi, ale on wymaga pewnej wprawy na początku. Niezły jest nortono-podobny mcedit z midnight commandera. Możesz także używać edytorów graficznych, a nie wim jaki masz zainstalowany: mousepad (to z XFCE), gedit (z GNOME), kate (z KDE). Każdy z nich powinno dać się odpalić z konsoli po zalogowaniu jako root.

 

 

A jak mam sprawdzić jaki mam zainstalowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw w konsoli zaloguj się jako root. Następnie zalogowany jako root odpal gedit (wpisując po prostu 'gedit' w tę konsolę). Wtedy będziesz mieć po edycji możliwość zapisu tego pliku konfiguracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw w konsoli zaloguj się jako root. Następnie zalogowany jako root odpal gedit (wpisując po prostu 'gedit' w tę konsolę). Wtedy będziesz mieć po edycji możliwość zapisu tego pliku konfiguracyjnego.

 

 

Nic z tego po wpisaniu gedit w konsoli mam komentarz:

(Gedit:2918): Gtk-WARNING **: cannot open display:

Dodam że najpierw zalogowałem się jako ROOT..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś w trybie graficznym odpal terminal i wtedy zaloguj się jako root i uruchom gedit. Nie musisz przełączać się na tryb tekstowy.

 

Nie ma takiej możliwości

Przy próbie logowania jako root w ten sposób wywala mi login inncorect, a po przełączeniu w ctrl alt F2 loguję się bez problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w terminalu spróbujesz się zalogować w taki sposób /bin/su - (pamiętaj o myślniku). Ewentualnie załóż nowe konto użytkownika (np. adduser lub pewnie też graficznie można) i spróbuj na nim się zalogować.

EDIT: A i jak się uporasz z rootem to zaktualizuj system, prawdopodobnie problemy z selinuksem same się rozwiążą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...