Skocz do zawartości

Partycja /boot


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio naszło mnie takie "filozoficzne" pytanie. Jaki jest sens robienia oddzielnej partycji /boot w aktualnych linuksach? Oczywiście poza sytuacją gdy chcemy mieć obrazy jądra na osobnej partycji ze względu np na miejsce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś zapchał dysk logami, albo z innych powodów zabranie miejsca, to po reboocie bez oddzielnego /boot (albo oddzielnego /var w pierwszym przypadku) będzie zonk. Dodatkowo /boot można sobie odmontować po uruchomieniu systemu = mały plus dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy kilka dystrybucji na dysku to przez oddzielny /boot łatwiej nimi zarządzać. Przykładowo automatyczne zmiany pliku grub.cfg po aktualizacji jądra. Poza tym nie musimy się zastanawiać nad tym czy wpisywać /vmlinuz czy może /boot/vmlinuz i ewentualne awarie gruba są łatwiejsze do usunięcia. Jak ktoś jest pewien, że będzie używał tylko jednej dystrybucji to wystarczy samo / w przeciwnym razie lepiej przestawić się na wspólny /boot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś zapchał dysk logami, albo z innych powodów zabranie miejsca, to po reboocie bez oddzielnego /boot (albo oddzielnego /var w pierwszym przypadku) będzie zonk. Dodatkowo /boot można sobie odmontować po uruchomieniu systemu = mały plus dla bezpieczeństwa.

 

 

Tak??? O ile z /var moge się zgodzić, to zapchany /boot w niczym nie przeszkadza (za wyjątkiem aktualizacji kernela), więc nie pisz głupot.

 

Po co /boot na osobnym?

Jak koledzy napisali: nieobsługiwany przez bootmanager filesystem, LVM oraz RAID softwarowy inny niż RAID1

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thof

"Automatyczne zmiany po aktualizacji" czyli każde dsitro zmieniać bedzie ten sam plik /boot/grub/grub.conf?

SeeM

Bezpieczniej? Jak byś mógł napisać co przez to rozumiesz?

 

Ten myk co był f11 odnosnie nieobsługiwania ext4 prze gruba oczywiście jasne, ale też rzadki więc go nie pisałem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli każde dsitro zmieniać bedzie ten sam plik /boot/grub/grub.conf?
Tak. Ja mam tak połączoną fedorę i archa, chociaż trzeba kontrolować, bo np. fedora lubi po aktualizacji ustawiać najnowsze jądro jako domyślne (normalne zachowanie), a znowu arch nic nie zmienia, bo przechowywane jest tylko jedna wersja kernela. Nie wiem jak zachowywałyby się razem np. Fedora i Ubuntu, ale w teorii powinno być tak, że każda dystrybucja zmienia tylko "swoje" wpisy. Btw. ja używam od kilku miesięcy gruba2, ale nie powinno to mieć znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak??? O ile z /var moge się zgodzić, to zapchany /boot w niczym nie przeszkadza (za wyjątkiem aktualizacji kernela), więc nie pisz głupot.

 

Przyznaję, że dawno nie miałem zapchanego dysku.

 

Co do odmontowania, to można zawsze

umount /boot

może z wyjątkiem instalowania nowego kernela, albo ładowania modułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jadę na starym (bardzo) starym ustawieniu

/boot - 100 MB (zauważyłem ostatnio, iż trzeba będzie dać 200, bowiem przy aktualizacji Kernela muszę usuwać ręcznie najstarszy obecny ^_^")

SWAP - 2x RAM ale nie więcej niż 2 GB

/ - pozostała część dysku

 

na LVM się zawiodłem bowiem potem nawet łomem nie dało się do tego wejść

na RAID z kolei kolega się przejechał bowiem składający komputer zrobili mu takie kuku, iż JEDYNE dwa dyski spięli w RAID...no po kiego...przez co zraził się do Linuksa i ni młotem ni karabinem się go nie przekonało <_<

 

Nie gdybałem nigdy nad przesunięciem boot do / bowiem "tak napisała instrukcja", iż /boot ma być osobno i już

Jedyne co to później po przygodzie z LVM musiałem zawsze dawać "Utwórz indywidualny układ" i voila

 

Jeszcze jedno, nie wiedziałem, iż można potem odmontować /boot a już na pewno, iż "dla bezpieczeństwa" o_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...