Skocz do zawartości

Właczanie Internetu


linluke9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

mam dwa pytanie kosmetyczne, mianowicie internet wlaczam poprzez terminal, su itd. linnetem, tzn msze wpisywac komende pppd call linnet, ale czy jest w fedorze jakis program lub cokolwiek co automatycznie jednym kilknieciem (lub dwoma:)) umozliwialoby wlacznie internetu, zeby zrobic np taka jedna ikonke i poprzez nia sobie wlaczac?

po prostu troche klopotliwe dla innych uzytkownikow mojego komputera (rodzice) jest wpisywanie ciagle komendy w terminalu

 

drugie to, gdy za kazdym razem wlaczam przegladarke forefox to startuje mi ona z pozycji trybu offline, jak moge wylaczyc ten offline ale tak dobinite, tzn abym nie musial za kazdym razam odznaczac tego kwadracika w "Pliku", tylko by sie od razu w online uruchamaial firefox?

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna opcja (chociaż polecam dopisać do rc local).

Można ustawić właściciela pliku na root i uruchomić go z jego prawami bez hasła Uprawnienia#Suid i Sgid

su -
ls -l /folder/z/linet
chown 0.0 /folder/z/linet
ls -l /folder/z/linet
chmod u+s /folder/z/linet
ls -l /folder/z/linet

* Dla binarek to działa, ale dla skryptów już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, przede wszystkim dziekuje za odpowiedzi i podpowiedzi

 

zrobilem tak:

komendą gedit wlaczylem plik w pliku /etc/rc.local, i wowczas w nim pod spodem dopisalem "pppd call linnet &"

 

nie wiem czy dobrze to zrobilem, ale zauwazylem iz przy wlaczaniu komputera po pojawieniu sie logo Fedora ekran robi sie czarny i w gornym lewym rogu pojawia sie komendy takie jak po wpisaniu w root'cie pppd call linnet, potem znow juz mam pulpit i mozna dzialac, i gdy wlaczam firefoxa to juz mam internet. To chyba o to chodzilo?

 

Rozumiem ze wylaczam go juz jednak komenda ./linnet r?

 

P.S. Ogolnie zadowolony jestem ztego rozwiazania, po prostu od razu jest internet ale pytajac z ciekawosci: jest w ogole taka mozliwosc utworzenia takiej ikonki do uruchamiania netu? cos na wzor jak w mandrivie jest albo w windowsie?

 

Z gory uprzedzam ze jestem zadowolony z efektu i pytam tylko z ciekawosci, nie mam pilnej potrzeby wyklikania wszystkiego, ciesze sie ze duzo sie ucze przy npwym seystemie.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest taka możliwość.

* Pierwszy przy użyciu sui/gui już Ci opisałem wyżej. Do tego teraz kliknij na pulpicie PPM i "Utwórz aktywator". Opcje chyba nie wymagają objaśnień. Musisz jednak wiedzieć, że nadanie binarce sui/gui to na bank luka w zabezpieczeniach ( do domu może być).

* Drugi sposób to trochę większy wyskok, ale całkowicie bezpieczny. Należy utworzyć program typu klient-serwer, w szczególności program uruchomiony jako root, a udostępniający tylko interfejs zwykłemu userowi. W obu przypadkach mówimy o serwerze. więc musi być uruchamiany jako usługa działająca w tle. Nie musimy się jednak bawić w tworzenie "ładnej" usługi takie jak w /etc/init.d/*, wystarczy że usługa będzie startować wraz z rc.local i padać z wyłączaniem systemu.

Pokaż mi dokładny wpis z rc.local, a ja spróbuję naskrobać w bash+zenity "klikany" GUI dla każdego. To będzie tak ze 100 linijek z opisami :)

* Trzeci przypadek, to może akurat nie tu. Czasami program wymaga nie tyle praw root, co innego usera i wówczas najczęściej wystarczy dodać siebie do tej grupy np. żeby uruchomić serwer apache wystarczy dodać siebie do grupy apache.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pamiątkę bajki Wilk i zajc.sh

* zmodyfikuj początkowe funkcje uruchom() i zatrzymaj(), żeby robiły to co chcesz. Jak zajrzysz na początek skryptu to chyba nie będzie nic do wyjaśniania.

* skrypt uruchomiony z konta root przejdzie automatycznie w pracę jako serwer, uruchomiony z konta użytkownika będzie klientem. Wystarczy więc dopisać go do rc.local

* zajmuje 103 linie z opisami i nadmiarowymi funkcjami

* miłego weekendu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...