Skocz do zawartości

Instalacja Ndiswrapper


fadrox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jest to mój pierwszy temat na tym forum więc witam wszystkich!

 

Mam oto taki problem. Pobrałem Fedorę 13 i chciałem do niej zainstalować kartę wifi przez ndiswrapper. Próbowałem zainstalować takie paczki jak:

 

 kmod-ndiswrapper-2.6.33.5-112.fc13.i686-1.54-4.fc13.22.i686.rpm
ndiswrapper-1.54-20.fc13.i686.rpm

 

ale wyskakuje mi taki błąd:

 

could not do simulate: ndiswrapper-1.54-20.fc13.i686 requires ndiswrapper-kmdl-1.54-20.fc13

 

Taki mam system:

[liveuser@localhost ~]$ uname -a

Linux localhost.localdomain 2.6.33.3-85.fc13.i686 #1 SMP Thu May 6 18:44:12 UTC 2010 i686 i686 i386 GNU/Linux

[liveuser@localhost ~]$

 

Jak rozwiązać powyższy problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niektóre osoby poczuły się tutaj urażone. Tylko proszę się zastanowić jak zrobić aktualizację kernela nie mając netu? Czy padły w tym wątku konkretne porady o tym jak to zrobić?

 

Próbowałem już różnych dystrybucji, ale zawsze uruchomienie na nich mojej karty wifi zajmowało mi dosłownie kilka minut. Troszkę dłużej męczyłem się z nią w Archu, ale to ze względu na to, że instalowałem ją nie nie mając środowiska graficznego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] jak zrobić aktualizację kernela nie mając netu?
Całkiem nie masz? Chyba nie piszesz na forum z komórki? ;)

Jeśli chodzi wyłącznie o aktualizację kernela, to ściągnij paczkę z dowolnego mirrora i zainstaluj rpm -ivh kernel-<wersja, którą pobrałeś>.rpm i to wszystko. Resztę aktualizacji zrobisz jak sieć ruszy.

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to i zabawy jest więcej, bo będziesz musiał na raty, jak za czasów sprzed yuma, dociągać kolejne paczki, o które będzie upominał się rpm.

Przy instalacji >1 paczki rpm i potrzebie rozwiązania zależności należy wszystkie ściągnięte paczki (z wyjątkiem kernela) umieszczać w 1 katalogu i instalować

rpm -Uvh *.rpm

Kernel należy instalować z opcją "-i" (instalacja) a nie "-U" (pozo kernelem pakiety mają być aktualizowane a nie instalowane obok starych).

 

Oczywiście ze względu na uciążliwość takiej operacji najlepiej robić to na dwóch komputerach i przenosić paczki np. na pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już różnych dystrybucji, ale zawsze uruchomienie na nich mojej karty wifi zajmowało mi dosłownie kilka minut. Troszkę dłużej męczyłem się z nią w Archu, ale to ze względu na to, że instalowałem ją nie nie mając środowiska graficznego.
Mnie po prostu rozwalają tacy ludzie, którzy przychodzą i mówią, że oni to już robili na wszystkich pr0 dystrybucjach tj. gentoo, slack, arch itp., a z user-friendly fedorą nie mogą sobie poradzić. Tak jakby chcieli pokazać, że fedora jest gorszą dystrybucją...

Moduły trzeba dopasować do kernela, który masz obecnie zainstalowany, czyli prawdopodobnie 2.6.33.3-85. Pakiety znajdziesz tu http://download1.rpmfusion.org/free/fedora....fc13.i686.html i http://download1.rpmfusion.org/free/fedora...diswrapper.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kernel nie ma żadnych zależności, więc tu nie będzie problemu. Skoro mam łącze, to podam ci liniki do pakietów, będzie szybciej.

 

ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/lin...4.fc13.i686.rpm

ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/lin...4.fc13.i686.rpm

ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/fedora/lin...4.fc13.i686.rpm

 

http://download1.rpmfusion.org/free/fedora...c13.25.i686.rpm

http://download1.rpmfusion.org/free/fedora...2.fc11.i586.rpm

 

Tak jak było mówione:

rpm -ivh kernel*
rpm -Uvh kmod* ndiswra*

tylko jeśli chcesz używać masek, to lepiej żeby nic innego nie było w tym katalogu :) bo wypadki chodzą po ludziach.

 

Potem restart, uruchomienie z nowego jajka (domyślne) i spróbuj załadować plik inf.

 

Jak już będziesz miał połączenie, to dodaj repo rpmfusion i zainstaluj pakiet akmod-ndiswrapper, dzięki czemu będzie się aktualizował za każdym razem jak zobaczy nowy kernel. Trzeba z tym oczwiście i tak uważać, bo kernel jest w jednym repozytorium, a kmod-ndiswrapper w innym. Ale za wyczaj wychodzą równocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe wskazówki. Oczywiście net mam tylko, że przez wifi, ale na innym systemie.

 

Myślę, że z aktualizacją kernela nie było by problemów gdybym fedorę miał zainstalowaną na dysku. Problem w tym, że uruchamiam ją z live cd i właśnie na live cd chciałbym zainstalować do niej stery przez ndiswrapper. Stąd też moje pytanie. Czy jest możliwość zainstalowania na live cd takiej wersji ndiswrapper-a, która pozwoli na uruchomienie netu?

 

Wydaje mi się, że na każdej dystrybucji powinna być możliwość odpalenia netu z live cd. Jeżeli takiej możliwość nie ma to system dużo traci na popularności.

 

Proszę mi wyjaśnić taką rzecz. Dlaczego do Fedora-13-i686-Live.iso od razu nie można zainstalować takiej wersji ndiswrapper, która uruchomi net bez konieczności instalowania nowego kernela?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...