Skocz do zawartości

Dwie instancje systemu, problem z wpisami w GRUB


Olbi

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Ja troszke z innej beczki, ale podobny problem

Otóz testowalem na maszynie wirtualnej instalowanie dwóch systemów Fedora 13.

Pierwsza instalacja i podzial dysku:

 

sda1 /
sda2 /home
sda3 swap

 

Potem zrobilem sobie druga instalacje:

 

sda4 rozszerzona
sda5 /
sda6 /home
sda7 swap

 

Zainstalowalo sie wszystko poprawnie. Uruchamiam komputer, ale nie pokazuje mi sie GRUB z wyborem systemów. Z poziomu systemu edytuje plik grub.conf i tam jest tylko jeden wpis:

 

root (hd0,4)

 

tzn tego drugiego systemu. Szybko dodaje dodatkowy wpis:

root (hd0,0)

 

Pokazuje mi sie wybór po restarcie, ale mimo wybrania pierwszego systemu nadal laduje mi sie ten tylko ten drugi.

Co moze byc nie tak?

Edytowane przez WalDo
Oddzielenie posta do nowego wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenies dokladnie wpisy z drugiego systemu, lacznie z liniami zaczynajacymi sie od "kernel" oraz "initrd".

Najlepiej wklej tutaj grub.conf z jednego i z drugiego systemu, bo inaczej trudno bedzie cos wymyslic.

 

Chyba zle zabrales sie do pracy. Trzeba bylo w czasie instalacji GRUB jednego systemu umiescic w MBR a drugiego systemu w sektorze rozruchowym partycji / (boot sector /dev/sda5).

 

Nota bene swap wystarczy jeden dla obu systemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki WalDo.

Jedyne, co musialem zrobic, to w GRUB MBR, gdzie dalem GRUB drugiego systemu na /dev/sda5 dodac wpis prosty:

 

title Fedora2
root (hd0,5)
kernel /path/to/kernel(z pierwszego wpisu) root=/dev/sda5 ro (reszta byla skopiowana z pierwszego wpisu)
initrd /path/to/initrd (z pierwszego wpisu)

 

Jednakze chcialem sie zapytac o jedna rzecz. Jezeli robie pierwszy system, a potem przy podziale partycji na dysku, on dochodzac podczas podzialu do sda4 nie tworzy mi rozszerzonej od razu, tylko pisze, ze nie mozna utworzyc wiecej partycji, to jest blad jakis powazniejszy? Mówie tutaj o dysku fizycznym, a nie z wirtualnej maszyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] tylko pisze, ze nie mozna utworzyc wiecej partycji
Nigdy nie mialem z tym problemu. Jesli nie zaznaczyles opcji "Wymus partycje podstawowa" (albo jakos podobnie) przy tworzeniu poprzednich partycji, to powinien sam ustawic rozszerzona i na niej utworzyc pierwsza logiczna.

Jesli u Ciebie jest inaczej, to trzeba podzial dysku wykonac przed instalacja np. z LiveCD poleceniem "fdisk". Potem tylko wskazywac, które partycje pod która instancje maja byc sformatowane.

 

BTW nie wiem czy wiesz, ale dobrym zwyczajem jest zrobienie osobnej partycji /home. To ulatwia potem upgrade systemu do wyzszej wersji → http://wiki.fedora.p...zia.C5.82_dysku

No i polecam lekture poradnika i innych artykulów na wiki. Unikniesz wielu problemów i niepotrzebnych pytan.

[EDIT]

Niektóre informacje wypadaloby skorygowac :) Np. boot 300MB to 2x za duzo. Ja mam na partycje /boot 200MB, zainstalowane 3 ostatnie jadra i zajetosc ok.33% czyli tak naprawde /boot wielkosci 100MB wystarcza przecietnemu uzytkownikowi.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre informacje wypadałoby skorygować :) Np. boot 300MB to 2x za dużo. Ja mam na partycję /boot 200MB, zainstalowane 3 ostatnie jądra i zajętość ok.33% czyli tak naprawdę /boot wielkości 100MB wystarcza przeciętnemu użytkownikowi.

Muszę się wtrącić. Boot 300MB może być w niektórych przypadkach za mały jeśli ktoś aktualizuje system. Domyślna wielkość od F13 to 500MB.

http://fedoraproject.org/wiki/PreUpgrade#Not_enough_space_in_.2Fboot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się wtrącić. Boot 300MB może być w niektórych przypadkach za mały jeśli ktoś aktualizuje system. Domyślna wielkość od F13 to 500MB.

http://fedoraproject...pace_in_.2Fboot

Czyli tak naprawdę należałoby rozszerzyć opis "warunkowo" - co dla tych, którzy robią "fresh install" (tak jak ja - po upgrade zawsze zostawała mi góra smieci) a co dla tych, którzy robią upgrade z poprzedniej wersji. Trzeba to będzie jakoś zredagować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co mówi InIrudeBwoy. W moim przypadku przy 256 megach boota upgrade był niemożliwy z powodu braku miejsca.

Mówiąc dokładniej był możliwy tylko wymagał połączenia kablowego.

 

 

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy tworzenie partycji /boot to konieczność? Po co ona jest tak naprawdę?

Jeżeli chodzi o /home to zawsze robię ją osobną. Ba, nawet tworzę partycję /mnt/dane, gdzie przechowuję wszystkie moje najważniejsze dane w razie awarii systemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zmienia postać rzeczy :D W sumie LVM tworzyłem raz do tej pory i mi troszkę dziwnie potworzył potem katalogi użytkownika i dodatkowej partycji, chociaż może to mój błąd był.

 

Zamykając temat, bo robi się z niego offtop, proponuję dodać poradnik, jak instalować i tworzyć wpisy w GRUB przy mojej sytuacji :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy tworzenie partycji /boot to konieczność? Po co ona jest tak naprawdę?

Nie, ale są sytuacje, w których jest niezbędna (niewspierany system plików) lub pomocna (kilka dystrybucji). Jeśli ktoś używa jednego linuksa na swoim domowym komputerze to nie ma sensu tworzyć osobnej partycji.

 

Zamykając temat, bo robi się z niego offtop, proponuję dodać poradnik, jak instalować i tworzyć wpisy w GRUB przy mojej sytuacji :]

W sumie to jest oczywiste, że bez względu na układ, zawsze trzeba podać całą ścieżkę do pliku, więc chyba nie ma co dopisywać :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...