Skocz do zawartości

Android - Zwycięski Linux


slabypingwin

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele już napisano w tym dziele o różnych dystrytbucjach linuksa,

ja tym razem postanowiłem napisać o Androidzie , którego mam na tablecie .

Co ja widzę w tym systemie ciekawego ; przede wszystkim jednolitość , którą ja rozumuję tak że

jeśli wejdzie się na stronę domową jakiegoś programy, to widaćc 1 plik .APK dedykowany dla andka

zamiast kilku RPM-ów i kilku .DEB-ów przeznaczoinych dla niekompatybilnych ze sobą linuksów .

Poza tym nie słychać na androidowych forach narzekania na to że po zainstalowaniu jakiegoś programu lub sterownika , nie uruchomiło się androidowe środowisko graficzne i trzeba działać w systemie tekstowym . A i tak ponoć google narzeka na zbytnią fragmentację andka , która utrudnia pracę developerów . Producenci elektroniki stosują co prawda różne nakładki na podstawowe środowisko graficzne , ale pomimo to nie używa się określenia że w andku są różne środowiska graficzne , zbudowane z różnych bibliotek . Andek ma na dziś ponad 50 % udziału na urządzeniach mobilnych , choć ta wersja linuksa istnieje dopiero 3 lata :) .A pozostałe dystrybucje ile % osiągneły na desktopach pomimo znacznie dłuższego rozwoju :?:

Ale ten system ma też i wady ; główną wg mnie jest to że stery dedykowane dla linuksa nie pasują do andka .Wg mnie krótka historia i sukces andka na smartfonach , tabletach są drogowskażem dla programistów różnych odłamów linuksa że właśnie jedolitość opensourcowego, darmowego systemu , jest drogą do sukcesu . Czy zgadacie się z moimi poglądami :rolleyes:

  • Downvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie glebiej przyjrzec temu co napisales, to ewidentnie widac, ze pominales kilka istotnych faktów.

Zderzasz ze soba jedna dystrybucje Linuksa dedykowana urzadzeniom mobilnym z cala rzesza innych dystrybucji w swiecie PC.

Co ja widze w tym systemie ciekawego ; przede wszystkim jednolitosc , która ja rozumuje tak ze

jesli wejdzie sie na strone domowa jakiegos programy, to widacc 1 plik .APK dedykowany dla andka

zamiast kilku RPM-ów i kilku .DEB-ów przeznaczoinych dla niekompatybilnych ze soba linuksów .

Skoro plik .APK jest dedykowany dla andka, to nic dziwnego ze dziala na tym systemie. Android jest tylko jeden, nie slyszalem o innych liczacych sie dystrybucjach androida, wiec jest oczywiste, ze nie wystepuje niekompatybilnosc miedzy androidami.

Poza tym nie slychac na androidowych forach narzekania na to ze po zainstalowaniu jakiegos programu lub sterownika , nie uruchomilo sie androidowe srodowisko graficzne i trzeba dzialac w systemie tekstowym .

Obecnie android opanowal duza czesc rynku systemów mobilnych, wiec producenci sprzetu chcac na tym zarobic musza przygotowac odpowiednie sterowniki. Nie moga sobie pozwolic na ignorowanie tego systemu, tak jak ma to miejsce w przypadku dystrybucji Linuksa w swiecie PC.

 

Jednak najistotniejszym faktem jest to, ze android od poczatku byl projektowany przez jedna firme w celu opanowania jak najwiekszej czesci rynku urzadzen mobilnych. Natomiast rozwój Linuksa idzie inna droga i tak naprawde nikomu nie zalezy na zdobyciu duzej popularnosci w swiecie PC.

Gdyby taki byl cel rozwoju Linuksa, to juz dawno powstalaby ogólnoswiatowa instytucja narzucajaca pewne standardy dotyczace budowy dystrybucji linuksowych. Cos na ksztalt W3C.

Jednak w swiecie open source kazdy woli sie bawic wlasnymi klockami.

 

Jak dla mnie android ma jedna powazna wade. Pomimo wypuszczania kolejnych wersji tego systemu, Google nie ma wplywu na to jaka wersja trafi do koncowego uzytkownika, a sami uzytkownicy tez nie moga w prosty sposób uaktualnic posiadanego androida, sa zdani na laske producentów posiadanego sprzetu.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro plik .APK jest dedykowany dla andka, to nic dziwnego ze dziala na tym systemie. Android jest tylko jeden, nie slyszalem o innych liczacych sie dystrybucjach androida, wiec jest oczywiste, ze nie wystepuje niekompatybilnosc miedzy androidami.

 

Jest jeden duzy fork, czyli Kindle Fire. Jest tez kilka mniejszych w rodzaju Aliyun, który rózni sie od Googla bezplatnym dostepem do platnych aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednolitosc jest droga do sukcesu?

 

Patrzac na systemy Apple i Microsoftu, mozna stwierdzic, ze tak ale Android to chyba wlasnie stal sie tak bardzo popularny dzieki temu, ze pozwalal na pewien stopien modyfikacji np wlasnie na zamiane domyslnego launchera czy innych podstawowych aplikacji - zachowujac przy tym jednolitosc w miejscach, które dla zwyklego uzytkownika sa niewidoczne.

 

Porównywanie Androida do sytuacji w jakiej sa darmowe dystrybucje Linuksa na desktopie jest troche nie fair z kilku powodów. Za Androidem po za tym, ze jego podstawa jest kilka wielkich projektów open source, stoi Google i producenci smartfonów, którzy go wykorzystuja (nie wspominajac juz o producentach aplikacji które przewaznie posiadaja bardziej wypasione platne wersje na których to programista moze zarobic).

 

Ale zaczynam troche odbiegac od glównego tematu czyli jednolitosci. Wedlug mnie, wlasnie silna strona Linuksa i jego róznych dystrybucji jest to, ze skladaja sie one z róznych klocków, które kazdy moze sobie spasowac na swój sposób (ba nawet stworzyc wlasne) i budowac z tego co chce – przez to wlasnie nie ma tutaj takiej jednolitosci na jaka mogli sobie pozwolic architekci Androida.

Kluczem do sukcesu byloby bardziej ogarniecie tego wszystkiego i stworzenie systemu zarzadzania pakietami, który by sobie z tym wszystkim poradzil a dodatkowo pozwalal na instalacje istniejacych juz paczek i umozliwial latwe testowanie oprogramowania w róznych konfiguracjach klocków.

No i jak juz weszlismy do krainy marzen to nie zaszkodzi gdyby byl równiez super szybki, bezpieczny i zostal wydany na najblizsza gwiazdke :D

 

Konczac tego troche przy dlugiego posta, odrobina jednolitosci na pewno nie zaszkodzilaby wiekszej popularyzacji Linuksa na desktopie i po to wlasnie powstal LSB (Linux Standard Base), który m.in. poleca format RPM ale niektóre dystrybucje z róznych wzgledów go nie zaadoptuja i wcale im sie nie dziwie, gdyz idealny to on nie jest ale to juz rozmowa na oddzielny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Przy okazji dowiedziałem się że serwer X11 jest " bizantyjski" czyli chyba przestarzały .

Niekoniecznie... → http://www.sjp.pl/bizantyjski chociaż dopuszczam ewentualność, że nie wszyscy rozumieją słowa, których używają (np. przezabawne czasem używanie "bynajmniej" zamiast "przynajmniej")
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zgadzacie się z poglądami autora tego tekstu  ?

http://www.dobreprogramy.pl/Koniec-Compiza-gorzkie-slowa-o-fragmentacji-linuksowego-desktopu,Aktualnosc,38531.html

Bo ja tak .

Przy okazji dowiedziałem się że serwer X11 jest " bizantyjski" czyli chyba przestarzały .

Czy to jest prawdą ?!

X11 i Compiz były dobre i będą - na komputer. Gorzej jeśli będziesz chciał współdzielić obraz pomiędzy laptopem, tabletem, telewizorem i telefonem. Takie jakby WiiU z kilkoma urządzeniami. X11 jak na razie na telefonach zaistniał tylko dzięki Meego i chyba na n900, które za bardzo się nie przyjęło. Nikt tego obecnie nie rozwija pod urządzenia mobilne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...