Skocz do zawartości

F18 Doinstalowanie Kde, Błąd Repo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałem zobaczyć jak używa się środowiska KDE, gdyż zawsze używałem Gnome. Doinstalowałem więc poleceniem 

yum install @kde-desktop

wszystko działa prawidłowo, jednak co kilka minut na dole w belce pojawia się komunikat

repodata/58c8aa83565b3e7cacf56bc1186377dec19c96bb7aafab65f2b75a49fdc8c17b-filelists.xml.gz from rpm-sphere: [Errno 256] No more mirrors to try. http://download.opensuse.org/repositories/home:/zhonghuaren/Fedora_18/repodata/58c8aa83565b3e7cacf56bc1186377dec19c96bb7aafab65f2b75a49fdc8c17b-filelists.xml.gz: [Errno 14] curl#22 - "The requested URL returned error: 404 Not Found"

Nie mam pojęcia o co chodzi z tym opensuse i co należy zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz konfliktowe repozytorium (rpm-sphere).

Narobisz sobie tylko kłopotu podłączając nieznane i być może niekompatybilne repozytoria do systemu. Zazwyczaj wystarczają standardowe repozytoria + RPMFusion. Osobiście polecam jeszcze Russian Fedora jeśli ktoś potrzebuje Skype, Opery czy np. flash-plugin (chociaż to można pobierać z Adobe repo).

 

Ewentualnie zrób yum clean all, to zaciągniesz nowe dane, ale takie indywidualne repozytoria nie podlegają żadnej kontroli, recenzji, przeglądowi kodu, wiec można się poważnie naciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.  Ja tego repozytorium nie dodawałem, musiało się pojawić po doinstalowaniu środowiska KDE. Zawsze używam tylko tego zestawu:

-rw-r--r--. 1 root root  149 01-16 23:09 dropbox.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1145 12-20 06:21 fedora.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1105 12-20 06:21 fedora-updates.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1163 12-20 06:21 fedora-updates-testing.repo
-rw-r--r--. 1 root root  114 01-15 23:07 google-chrome.repo
-rw-r--r--. 1 root root  184 01-15 23:04 google.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1241 01-01 20:26 rpmfusion-free-rawhide.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1172 01-01 20:26 rpmfusion-free.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1170 01-01 20:26 rpmfusion-free-updates.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1230 01-01 20:26 rpmfusion-free-updates-testing.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1295 01-01 20:41 rpmfusion-nonfree-rawhide.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1217 01-01 20:41 rpmfusion-nonfree.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1215 01-01 20:41 rpmfusion-nonfree-updates.repo
-rw-r--r--. 1 root root 1275 01-01 20:41 rpmfusion-nonfree-updates-testing.repo
-rw-r--r--. 1 root root  223 2012-11-07  steam.repo

O Russian Fedora nigdy nie słyszałem, a skype instalowałem z ich strony. Ale skoro polecasz to sprawdzę to repo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie portfel KDE jest strasznie upierdliwy, ale ten problem występuje tylko na Fedorze. Co to w ogóle za pomysł, żeby co chwilę wpisywać hasło będąc na swoim koncie? :]

Tak czy siak, można wyłączyć tą usługę: Ustawiena Systemwe->Szczegóły Konta->Portfel KDE.

Tyle tylko, że czasami niektóre rzeczy mogą przestać działać, dlatego w takim wypadku rozwiązaniem jest ustawienie prostego hasła(u mnie 3 litery) i odchaczenie opcji automatycznego wyłącznia. Powinno to być wtedy mniej upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach pracy mogę stwierdzić że jest to przyjemne środowisko i wydaje mi się iż chodzi sprawniej niż Gnome. Z całą pewnością liczba opcji które można ustawić jest większa. Doinstalowałem również XFCE (jak testować to już większą ilość) i zastanawiam się czy pod to środowisko też są "specjalne" programy? Pisząc specjalne mam na myśli biblioteki z których korzystają, tak jak dla KDE jest to QT. Bo nie wiem czy dobrze rozumiem, ale instalując różne programy na XFCE można doprowadzić do sytuacji kiedy dociągną się praktycznie dwa środowiska dodatkowe? Gnome i KDE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz doprowadzić do takiej sytuacji instalując programy, które są częścią środowisk, co za tym idzie dociągną ci się całe te środowska bo wymagają tego zależności. Jednakże to nie jest tak, że jak program wymaga do działania Qt albo GTK od razu potrzebuje ciągnąć KDE czy Gnoma. Tak się stanie tylo wyłącznie gdy progam jest cześcią danego środowiska a w zdecydowanej większości, programy, które znajdziesz w repozytorium nie są częścią niczego.

Możesz  więć śmiało używać na KDE programów, które korzystają z GTK bez posiadania Gnome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz  więć śmiało używać na KDE programów, które korzystają z GTK bez posiadania Gnome.

I na odwrót: w Gnome i XFCE (które korzystają głównie z Gtk) możesz instalować programy z KDE. Na co dzien korzystam z XFCE, ale instaluję Krusadera (moim zdaniem najlepszy menedżer plików pod Linuksem) oraz z Digikam (wraz z kipi-plugins znakomite narzędzie do katalogowania i obróbki zdjęć).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się dziwny problem. Zainstalowałem środowiska KDE, XFCE oraz MATE (Gnome miałem od początku) i raz na kilka uruchomień/restartów komputera system ładuje się do niebieskiego ekranu + można ruszać myszką i na tym koniec. Brakuje na środku ekranu wyboru użytkownika, gdzie po akceptacji wpisuje się hasło i można wybrać sesję (wersję środowiska). Naciskam CTRL + ALT + F2, wpisuję login i hasło, komenda "startx" i bez problemu odpala się ostatnio wybrane środowisko. Jest to o tyle denerwujące, że po takim sposobie logowania nie ma możliwości wylogowania się i wybrania innej sesji, gdyż po wylogowaniu znów widać niebieskie tło i myszkę. Wtedy kiedy system odpali się normalnie to wszystko działa bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wystąpi taki błąd zobacz co pokazuje dmesg (ostatnie linie), być może coś przydatnego będzie w pliku $HOME/.xsession-errors

Sprawdź czy problem występuje w menadżerze logowania dostarczanym z KDE (kdm):

su
yum install system-switch-displaymanager
system-switch-displaymanager kdm
# powrót do menadżera gnome (gdm):
system-switch-displaymanager gdm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...