Skocz do zawartości

Automatyczne Wysyłanie Wiadomości E-Mail


Flamaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak wysłać e-mail z shella to wiem, ale potrzebowałbym funkcji która działała by w następujący sposób;

po uruchomieniu linux'a aby wysyłał wiadomość e-mail, po co? a no mam taki plan że często pada mi server z braku prądu, ups etc nic nie dadzą bo to są długie przerwy i pada wiele innych urządzeń i trzeba parę spraw odpalić z palca ale cenną informacją byłoby aby dostawać o tym info kiedy to się dzieje.. mniejsza z tym, chciałbym po prostu być po informowany w jakiś sposób że ten linux padł, i uruchomił się ponownie.

 

jakiś bat z autostartem? jakieś opinie?

 

ps. opcja sms byłaby idealna:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby po uruchomieniu wykonuwał ci się dowolny skrypt możesz użyc starego rc.local:

# echo '#!/bin/bash' > /etc/rc.d/rc.local

# chmod 700 > /etc/rc.d/rc.local

# systemctl enable rc-local.service

# systemctl start rc-local.service

 

I teraz do pliku rc.local dodajesz co chcesz, żeby się wykonywało wraz ze startem systemu.

 

Ewentualnie, możesz zrobić skrypt, który monituoruje ci system i wysyła cyklicznie informację na mail czy wszystko jest ok. Do takiego rozwiazania uzyj crontab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie mogę wysłać z shella e-mail'a z tego co czytałem myślałem że będzie to proste, mam zainstalowane mailx sendmail i wpisuje w shell'u:

 

email -s "test"[email protected] < /home/xxx/linux.txt

 

mailx -s "test" [email protected] < /home/xxx/linux.txt

sendmail -s "test" [email protected] < /home/xxx/linux.txt

 

 

i nic nie działa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz co pisze ciekwego w /var/log/maillog. Po za tym weź pod uwagę iż niektórzy ISP blokują port poczy 25 aby nie można było rozsyłać spamu.

 

Od swojej strony mogę polecić inny program mutt- jest to shellowy klient poczty, który loguje się na istniejące konto np. gmail i za pośrednictem niego wysyła maile. Oczywiście robit to z shella. Tutaj jest przykład konfiguracji na konto gmail:

http://ziemeck.blogspot.com/2010/05/mutt-czyli-gmail-w-konsoli.html pr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Witam,

Jesli nie planujesz postawić serwera obok, który będzie monitorował dziłanie innymch (np. Centreon). To skonfiguruj powiadomienia e-mail na tym którego chcesz sprawdzić zgodnie z instrukcją 

https://einformatyka.com.pl/index.php/2020/09/10/wysylanie-automatycznych-wiadomosci-e-mail-w-systemie-centos7/

zmieniając treść wiadomości na datę (która będzie datą ponownego uruchomienia serwera:

    date > tresc.txt

a następnie w cronie dodaj wpis, który wyślę wiadomość po uruchomieniu serwera:

@reboot /--Ścieżka do skryptu--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • WalDo locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...