Skocz do zawartości

[Info] Repozytorium Russian Fedora (Skype, Java Jre, Opera I Inne)


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Osobom zainteresowany łatwą i bezproblemową instalacją programów takich jak Skype, Opera, Java JRE (Sun), wtyczka Adobe Flash, Adobe Acrobat Reader polecam instalację z repozytorium Russian Fedora.

Repozytorium jest kompatybilne z Fedorą i może służyć za uzupełnienie RPM Fusion. W pełni zastępuje repozytorium Adobe.

Dodałem informację o repozytorium do poradników F19 i F20 na naszej wiki. Uzupełniłem też porady dot. instalacji Skype, Opery i flash-plugin informacjami o możliwości instalacji z RF.

Link podaję do Poradnika najnowszej wersji Fedory, ale instalacja w każdej wersji przebiega tak samo → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F20_(Heisenbug)#Jak_doda.C4.87_repozytorium_Russian_Fedora.3F_.28m.in.Skype.2C_Opera.29

 

Aktualną listę paczek znajdujących się na RF wraz z ich wersjami można po zainstalowaniu repozytorium odczytać poleceniem:

  • repozytorium "free", paczki w wersji 64-bitowej
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-free,russianfedora-free-updates list available *.x86_64
  • repozytorium "nonfree", paczki w wersji 64-bitowej
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-nonfree,russianfedora-nonfree-updates list available *.x86_64
  • repozytorium "free", paczki w wersji 32-bitowej (oczywiście z możliwością instalowania w systemach 64-bitowych)
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-free,russianfedora-free-updates list available *.i*86
  • repozytorium "nonfree", paczki w wersji 32-bitowej (oczywiście z możliwością instalowania w systemach 64-bitowych)
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-nonfree,russianfedora-nonfree-updates list available *.i*86
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Osobom zainteresowany łatwą i bezproblemową instalacją programów takich jak Skype, Opera, Java JRE (Sun), wtyczka Adobe Flash, Adobe Acrobat Reader polecam instalację z repozytorium Russian Fedora.

Repozytorium jest kompatybilne z Fedorą i może służyć za uzupełnienie RPM Fusion. W pełni zastępuje repozytorium Adobe.

Dodałem informację o repozytorium do poradników F19 i F20 na naszej wiki. Uzupełniłem też porady dot. instalacji Skype, Opery i flash-plugin informacjami o możliwości instalacji z RF.

Link podaję do Poradnika najnowszej wersji Fedory, ale instalacja w każdej wersji przebiega tak samo → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F20_(Heisenbug)#Jak_doda.C4.87_repozytorium_Russian_Fedora.3F_.28m.in.Skype.2C_Opera.29

 

Aktualną listę paczek znajdujących się na RF wraz z ich wersjami można po zainstalowaniu repozytorium odczytać poleceniem:

  • repozytorium "free", paczki w wersji 64-bitowej
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-free,russianfedora-free-updates list available *.x86_64
  • repozytorium "nonfree", paczki w wersji 64-bitowej
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-nonfree,russianfedora-nonfree-updates list available *.x86_64
  • repozytorium "free", paczki w wersji 32-bitowej (oczywiście z możliwością instalowania w systemach 64-bitowych)
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-free,russianfedora-free-updates list available *.i*86
  • repozytorium "nonfree", paczki w wersji 32-bitowej (oczywiście z możliwością instalowania w systemach 64-bitowych)
yum --disablerepo=\* --enablerepo=russianfedora-nonfree,russianfedora-nonfree-updates list available *.i*86

A no właśnie.....

Zainstalowałem Skype i nie mogę go uruchomić.

 

#dnf repolist:

Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 6 days, 5:30:16 temu w dniu Sun Jan 15 10:00:01 2017.

identyfikator repozytorium            nazwa repozytorium                                       stan

adobe-linux-x86_64                    Adobe Systems Incorporated                                   3

*fedora                               Fedora 25 - x86_64                                       51669

fedora-spotify                        negativo17 - Spotify                                         5

home_DarkPlayer_Pipelight             Pipelight (Fedora_22)                                       46

opera                                 Opera packages                                               6

*rpmfusion-free                       RPM Fusion for Fedora 25 - Free                            541

*rpmfusion-free-updates               RPM Fusion for Fedora 25 - Free - Updates                  133

*rpmfusion-nonfree                    RPM Fusion for Fedora 25 - Nonfree                         169

*rpmfusion-nonfree-updates            RPM Fusion for Fedora 25 - Nonfree - Updates                36

skype                                 Skype Repository                                             1

*updates                              Fedora 25 - x86_64 - Updates                             14636

 

Z konsoli wygląda to tak:

#skype

skype: error while loading shared libraries: libXss.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

 

Zainstalowałem te biblioteki z pakietem libXScrnSaver, devel też no i nic....

 

Obecnie mam Fedorę 25 (aktualizowałem z F23 przez dnf). W Fedorze 23 było to samo....

 

#rpm -qa | grep skype

skype-2.1.0.81-fc10.i586

 

Może nie ta wersja Skype?

 

Jeżeli jest to niewłaściwe miejsce na mój post to proszę o przeniesienie go na Oślą Łączkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#rpm -qa | grep skype

skype-2.1.0.81-fc10.i586

Zdecydowanie nie ta wersja. Skype nie jest najczęściej aktualizowanych programem na planecie, ale ten pakiet ma (na oko) jakieś 7 lat. Po prostu ściągnij pakiet dla Fedory ze strony www.skype.com i zainstaluj:

dnf install skype-4.3.0.37-fedora.i586.rpm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zibi743 pomyśl zanim coś napiszesz. Popatrz na swoją listę repozytoriów, popatrz na temat tego wątku i mój post #1 - porównaj i znajdź szczegół, którym się różnią ;)

Jeśli chodzi o wersję 32-bitową pakietu na systemie 64-bitowym instalujesz podając architekturę np.

dnf install libXScrnSaver.i686
@SeeM w RF jest jest Skype 4.3.0.37 chociaż paczka na skype.com to pewnie to samo, ale RF gwarantuje przynajmniej minimalne testy przed opublikowaniem.

 

Zamykam temat, bo to jest informacja a nie dyskusja. Jeśli ktoś chce coś w tej kwestii powiedzieć, to proszę o założenie nowego wątku we właściwym dziale. Na dobrą sprawę powinienem przed zamknięciem wyciąć stąd wszystko poza postem #1, ale i tak nie jestem w stanie ogarnąć tego śmietniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...