Skocz do zawartości

Zmiana Nazwy Interfejsu Sieciowego


chmielu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem u mnie polega na tym, że po wydaniu np komendy

iwconfig
system moją kartę przedstawia jako: wlp0s16f4u3, a nie jak np na innych systemach wlan0. Skąd to się bierze i jak to zmienić bo przy pracy z programami sieciowymi to trochę irytujące i nie do zapamiętania :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

system moją kartę przedstawia jako: wlp0s16f4u3, a nie jak np na innych systemach wlan0. Skąd to się bierze i jak to zmienić bo przy pracy z programami sieciowymi to trochę irytujące i nie do zapamiętania :P

 

 

Birze się to z mechanizmu biosdevname.

https://www.mail-archive.com/[email protected]/msg29739.html

http://enotty.pipebreaker.pl/2010/12/21/pozegnanie-z-eth0/

 

Oczywiście można z tym walczyć:

http://forum.fedora.pl/topic/26550-interfejs-sieciowy/

 

ale raczej mamy przechlapane. Od czasu utrudnienia umieszczania /usr na oddzielnej partycji robi się coraz gorzej. Teraz czekam na wprowadzenie jednej słusznej partycji dla wszystkich plików systemu i nazwanie jej "C:"  :)

 

Niestety, za rozwój Linuksa wzięła się młodzież, która poznała go dopiero na studiach, jako drugi system operacyjny.

 

Pozdrawiam

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwę możesz ustawić w pliku /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

Nie mam takiego pliku w katalogu /etc/udev/rules.d więc nie mając co edytować nie wiem jakie wartości powinny się tam znaleźć. Posiadam Fedorę 20 jeżeli ma to szczególne znaczenie :)

 

Dołączam wynik polecania:

[mchmielewski@fedora ~]$ iwconfig
wlp0s16f4u3  IEEE 802.11bgn  ESSID:"costam"  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: F8:D1:11:52:65:8E   
          Bit Rate=24 Mb/s   Tx-Power=20 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=32/70  Signal level=-78 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:1  Invalid misc:199   Missed beacon:0
 
lo        no wireless extensions.
 
p34p1     no wireless extensions
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekceważysz najwyraźniej porady Fedorasa, który podał Ci linki z niezbędnymi informacjami.

Wybacz ale po 1 nie posiadam w folderze /etc/udev/rules.d/ żadnego pliku po 2 w TYM linku autor postu opisuję ustawienie wartości "0" dla biosdevname ale w jakiej linijce kernela? jaki to plik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale masz napisane jaki to ma być plik i co powinno być w nim napisane. Łącząc to z informacjami nt. udev rules z internetu spokojnie składasz całość.

Tak naprawdę minimalny wpis i wg mnie wystarczająca reguła to w Twoim wypadku:

SUBSYSTEM=="net", ATTR{address}=="F8:D1:11:52:65:8E", NAME="wlan0"
Linux to nie Windows - trzeba czasem coś przeczytać, wypróbować na własną rękę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utworzyłem plik z wpisem

SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="54:E6:FC:92:5C:2C", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan0"
ale nic nie dało. Sprawdzę twój sposób i dam znać, a nawiasem mówiąc folder /etc/udev/rules.d jest pusty za to /lib/udev/rules.d jest napchany różnymi takimi plikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W /lib umieszczane są reguły konkretnej dystrybucji. Swoje własne, lokalne dodajesz /etc/udev/rules.d

 

"add" jest wg mnie niepotrzebne - pisałeś, że urządzenie jest wykrywane przez system, więc po co tworzyć nowe? Jeśli już, to raczej "change", ale u mnie zadziałała reguła taka jaką podałem wyżej z minimalna ilością informacji. Jeśli u Ciebie nie zadziała, to popróbuj z innymi atrybutami.

 

"dev_id" - wg mnie też niepotrzebne, bo z tego co widziałem w /sys/class/net/<nazwa interfejsu>/dev_id zawsze jest "0x0". Wiem tyle ile widzę w swoim systemie, ale nigdzie w sieci nie znalazłem przykładów zawierających inne dev_id.

 

KERNEL=="wlan*" - może Twoja reguła nie zadziałała właśnie dlatego. Stawiałbym na coś w rodzaju wlp*

 

"type" - jakoś nigdzie nie wpadło mi w oczy co to właściwie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Utworzyłem plik z wpisem

SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="54:E6:FC:92:5C:2C", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan0"
ale nic nie dało. Sprawdzę twój sposób i dam znać, a nawiasem mówiąc folder /etc/udev/rules.d jest pusty za to /lib/udev/rules.d jest napchany różnymi takimi plikami

 

A ten plik który utworzyłeś jaką ma nazwę? Adres mac na pewno odpowiada karcie bezprzewodowej? udev zrestartowany lub komputer ponownie uruchomiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adres mac na pewno odpowiada karcie bezprzewodowej?

Oczywiście, że ma źle wpisany. W poście #4 napisał F8:D1:11:52:65:8E. Nie zwróciłem uwagi na MAC podany w #9.

 

Z wpisem, który zaproponowałem mogło zadziałać, bo podałem MAC z #4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sunrise nazwa pliku to 70-persistent-net.rules

 

adres mac odpowiada karcie i słusznie zostało zauważone, że mac z postu #4 to był mac AP, a podany w poście #9 jest zgodny z kartą. :) Komputer zrestartowany i dalej nie działa jak powinno.

 

 

@WalDo poprawiłem mac w twoim wpisie i nie działa. Nazwa pliku jak powyżej podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...