Skocz do zawartości

Fedora - Czy Jest Atrakcyjna Dla Domowego Użytkownika?


adam_993

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

 

Tak się zastanawiam i piszę tego posta z Minta z MATE (mam nadzieję że nie spotka mnie z tego powodu forumowy ostracyzm), czy Fedora może być używana jako jedyny system na całkiem niezłym laptopie (2.26GHz Core2Duo, 6 GB RAM, SSD 128 GB)? Chodzi mi o stabilność oraz pewność, że aktualizacja do wyższego numerka się powiedzie.

 

Kocham RPM-y, yuma i wszystko co jest od Red Hata :ph34r:B) , ale nie mogę pozwolić sobie na totalną awarię systemu.

 

Patrzę na przyszłe zmiany w kolejnych wersjach i niedługo będzie zmiana menedżera pakietów. Oj może być ciężko :unsure: ...

Zależy mi na aktualnych wersjach Firefoksa, LibreOffice i GNOME 3 (MATE to dla mnie taka ciekawostka), więc taki Scientific Linux nie jest dla mnie atrakcyjny, chociaż z drugiej strony to ciekawy system.

 

Podsumowując, czy Fedora może być używana w typowym, "produkcyjnym" środowisku? Czy można na niej polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 - Ja nie uzywam  w " "produkcyjnym" środowisku " ale w domowym sie mi sprawdza,

jak widze ze mam srodowisko ktore mi sie nie podoba to zainstalowalem Mate

jak popsulem menadzer logowania przez usuwanie zaleznosci gnome to zainstalowalem menadzer lxde.

 Niektore programy jakie chcialem sa dostepne nawet na stronach domowych na dana wersje Fedory,

co daje mi mozliwosc instalacji najnowszych programow.

Czyli jak narazie nie narzekam :)

( z tego co zauwazylem to uzytkownikow AMD moze bolec brak gotowej paczki ze sterownikami )

 

Chodzi mi o stabilność oraz pewność, że aktualizacja do wyższego numerka się powiedzie.

 

Ja co do Fedory nie za bardzo moge sie wypowiedzec, ale co do wiekszych aktualizacji

moze lepiej zainstalowac na nowo system?

Z tego co kojarze Fedora nie jest dystrybucja Rolling release czyli dystrybucja ciagla,

co nie gwarantuje pomyslnej aktualizacji. Lepiej instalowac system na nowo.

 

 Co do innych dystrybucji juz  Rolling release ... w przypadku KDE smiem podejrzewac,

ze developerzy raczej z takich dystrybucji nie korzystaja, poniewaz czasami bywa ze po aktualizacji system sie sypie,

dlatego tylko ze stare ustawienia nie sa aktualne. ( taki maly pikus, usuniecie konfigow naprawia zazwyczaj system )

 

Jesli sie boisz nowosci zawsze mozesz testowac na drugiej maszynie, ewentualnie ze 2 tygodnie poczekac az ktos inny

przetestuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarze Fedora nie jest dystrybucja Rolling release czyli dystrybucja ciagla,

co nie gwarantuje pomyslnej aktualizacji. Lepiej instalowac system na nowo.

Ja od wersji F18 robię upgrade przy pomocy FedUp i nie ma problemu. Wiem, ze wielu uczestników tego forum aktualizuje system od jeszcze wcześniejszych wersji. Dystrybucja krocząca też ma swoje wady: aktualizacja, błąd i problemy z wycofaniem. Może być więcej dramatów niż zysku.

Z drugiej strony przy osobnej partycji /home i zabezpieczeniu ustawień (głównie /etc z podkatalogami) instalacja na nowo i doinstalowanie brakujących programów trwa pewnie szybciej niż upgrade.

Edytowane przez WalDo
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś przyzwyczajony do Red Hata, to przeżyjesz wszystko ze względu na: a) yuma, B) nazewnictwo pakietów. Zawsze jak siadam do Debiana to się zastanawiam "jak tu się może nazywać python-devel*"? Na Fedorze nie muszę się wielu rzeczy uczyć drugi raz.

 

* - zastąp czymkolwiek

 

Fedora w stosunku do *buntu cierpi na brak ludzi. Ludzie w Fedora People czasem coś tam spaczkują, ale zazwyczaj jak czegoś nie ma, to czegoś nie ma. Wiadomo, te prywatne repozytoria dla Ubuntu są jakości wczesnej bety w najlepszym przypadku, ale są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 

 

Kocham RPM-y, yuma i wszystko co jest od Red Hata :ph34r:B)

High Five!

 

 

 

Zawsze jak siadam do Debiana to się zastanawiam "jak tu się może nazywać python-devel*"?

Tak, też potrafiłem 5 minut spędzić nad zastanawianiem się:

- Czemu Yum install nie działa (aha no tak, Debian)
- Jak się zwie pakiet xyz (dziwne nazwy mają)

Jednakże broń Boże nie psioczę na Debiana, bardzo dobry system, po prostu przyzwyczajenia do Aurox i Fedora robią swoje :P

 

Ktoś kiedyś na forum powiedział "Fedora to niestabilny system" (całe życie w kłamstwie).

Jednakże mnie się od bodaj 8-9 lat pracuje z tym systemem (i poprzednikiem Aurox) bardzo miło, były czasami spięcia (na Ciebie patrzę PulseAudio...), ale nie zdarzyło mi się jeszcze by system się tak per se zepsuł na amen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na tym filmiku, gdzie Linus Torvalds pokazuje swoje miejsce pracy, biurko i bieżnie. Widać było że używa dystrybucji Fedora z Gnome3 w monitorze nad bieżnią, a przy biurku zauważyłem system openSUSE z KDE4. Linus lubi systemy bazujące na rpm-ach, kiedyś ponoć używał Polskiej dystrybucji PLD, która korzysta z pakietów rpm zarządzanych przez poldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pracuje dla RedHata i jak wyszły aktualizacje Gnome3, a on siedział na Gnome2 to narzekał na to środowisko, gdy po aktualizacjach Fedory mu się zmienił pulpit. Więc przeszedł na xfce4, potem wrócił do gnome-shell i jak widać nadal go używa. Co do openSUSE, to tapetke widać tą z zielonymi wywijasami, standardową w openSUSE. Zresztą kiedyś się wypowiadał, że używa tych dwóch i jego córka też openSUSE. Oczywiście Linus pewnie nie ma standardowego kernela Linux z openSUSE, Fedora, tylko skompilowany pod siebie do własnych zastosowań, coś kiedyś wspominał. Chyba mój błąd w  4:16 minucie jest openSUSE, ale to nie jego monitorek ten po lewo - Greg Kroah. Ale jego córka ponoć używa i narzekał na developera, że do obsługi drukarki musi być hasło w susku. Też jestem ciekaw, jaka jest dystrybucja na tym drugim PC, stawiam na Fedore lub openSUSE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz nijak ma się do tego co napisałeś wcześniej:

 

Widać było że używa dystrybucji Fedora z Gnome3 w monitorze nad bieżnią, a przy biurku zauważyłem system openSUSE z KDE4..

 

Z tego filmu nie wynika jakiej dystrybucji używa. Widać tylko, że używa GNOME 3. W tym http://www.tuxradar.com/content/interview-linus-torvalds-linux-format-163 wywiadzie mówi, że używa Fedory, ale z samego filmu nie da się tego wywnioskować i tylko o to mi chodziło. Po za tym Linus Torvalds nie pracuje w Red Hat, tylko w Linux Foundation.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale jego córka ponoć używa i narzekał na developera, że do obsługi drukarki musi być hasło w susku.

Zależy jak na to spojrzeć, można to potraktować jako zabezpieczenie przed masowym drukowaniem, np. przez uczniów w szkole :P

 

Ja również bardzo lubię OpenSuse i na drugim kompie go co jakiś czas instaluję (bo nie mam na tyle dysków, więc czasami zmieniam systemy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zainstalowałem OpenIndiana opierający się na OpenSolarisie, wchodzę na Youtube żeby coś się o nim dowiedzieć. A tam pierwszy film że jest luka wykorzystująca exploit poprzez metasploit hakująca roota. Jak widać wszystko nad czym pracuje i tworzy Oracle jest tak bezpieczne i dziurawe jak Java, Solarisy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...