Skocz do zawartości

[Solved] Jak Powstrzymać Dnf Przed Aktualizacją Pakietu Nie Wyłączając Repozytorium?


dt3

Rekomendowane odpowiedzi

Mam głupie pytanie, bo jeszcze nie ogarniam ustawień DNFa . 
Wersja Darktable z repozytorium miała buga i nie działała, to ją odinstalowałem i pobrałem z http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=10964 wersje, o której pamiętałem, że działała. 

Potem zainstalowałem z lokalnego pliku

sudo dnf install ścieżka/do/pliku/plik.rpm

I wszystko gra ... z jednym małym wyjątkiem.
Gdy dam 

dnf update

To, oczywiście chce mi zaktualizować i owo Darktable do nowszej, popsutej wersji. 
Jak zachować starszą wersję, bo nie bardzo mogę wyłączyć główne repozytoria?
Czy pozwalać na aktualizacje i za każdym razem po aktualizacji robić downgrade?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam 

1) Odinstalować tą starszą wersje, którą zainstalowałem ręcznie z pobranego (_rpma_ → RPM-a) ORT

2) zainstalować nowszą, niedziałającą z repo

3) zrobić dnf downgrade do wersji, którą ściągnąłem

4) Stworzyć plik /etc/yum.conf

5) Dopisać linię do /etc/yum.conf

 

Czy dobrze zrozumiałem? Czy skoro już mam zainstalowany starszy pakiet tylko dopisać tą linijkę do /etc/yum/conf ?

 

P.S. To mnie dziwi - nie mam w ogóle pliku yum.conf w /etc mam katalogi etc/yum (w nim /protected) oraz /etc/yum.repos.d (w nim pliki z adresami repozytoriów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. 2. 3. Nie :) Jeśli masz zainstalowaną i działa to po co?

Ad.4. Plik powinien istnieć - jeśli nie ma, to masz chyba coś zwalone. Może źle szukasz? Zrób jako root:

updatedb
locate yum.conf 
I pokaż co wyszło. Jeśli faktycznie pliku nie ma to przeinstaluj pakiet "yum".

dnf reinstall yum
Ad.5. Tak

 

[EDIT]

Musisz mieć ten plik. Przecież tam jest zdefiniowane gdzie ma się tworzyć cache yuma (korzysta z niego też dnf), liczbę przechowywanych kopii kernela itp.

A tak przy okazji, to możesz jeszcze ad hoc przy instalacji/aktualizacji pakietów dodać w linii poleceń opcję --exclude=darktable* co też wykluczy Darktable z aktualizacji.

 

[EDIT2]

Muszę uzupełnić i zaktualizować wiedzę o dnf :) Na zainstalowanym "na czysto" systemie nie mam /etc/yum.conf. Tę samą linijkę dodaj do /etc/dnf/dnf.conf. W moim aktualizowanym z poprzednich wersji systemie pozostał /etc/yum.conf - ciekawe czy działa czy to tylko nieusunięte w czasie upgrade'u systemu artefakty.

Konfiguracja repozytoriów nadal jest pobierana z /etc/yum.repos.d

https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/24/html/System_Administrators_Guide/sec-Configuring_DNF_and_DNF_Repositories.html

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze przy okazji: co jest popsute w Darktable? W której wersji? 2.0.6?

Tak 2.0.6 - przy imporcie NEFów (Nikonowych Rawów) wiesza się nie umiejąc załadować profilu kolorów/balansu bieli z aparatu. To co jakiś czas pojawia się w różnych wersjach Darktable. Kilka bugów już otwarto dla różnych wersji 2.x.x zacząłem się w nich gubić.

2.0.4-1.fc24 działa, co do 2.0.5 nie mam pewności.

 

Co do pliku - o ile dokumentacja RedHata podaje składnie /etc/yum.conf o tyle nie umiem w dokumentacji DNF znaleźć składni - jak ten plik ma cały wyglądać. Wszystko co wygoogliłem to rada by przeinstalować system a tego chcę uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wyłączyć aktualizację pakietu tylko dla jednego, lub kilku z repozytoriów, na przykład dopisz dobie exclude do pliku /etc/yum.repos.d/fedora-updates.repo:


W ten sposób zawsze będziesz miał dostęp do wersji z repo fedory, która ci jeszcze odpowiada. Jedyne, na co musisz uważać, to packagekit oraz jego nakładki. Nie zwracają uwagi na excludy. Kiedyś napisałem na bugzilli i dostałem odpowiedź, że to tak już jest.

 

https://access.redhat.com/solutions/10185

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie stosuje ręczne update z opcją exclude, i pilnuje tylko by gnomowa nakładka na dnf nie odpaliła aktualizacji.

 

Odpaliłem te komendy i nic się nie stało

[root@localhost yum.repos.d]# dnf reinstall yum
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 1:00:01 temu w dniu Sun Oct  2 17:06:46 2016.
Brak wyników dla parametru: yum
Błąd: Nie ma niczego do zrobienia.
[root@localhost yum.repos.d]# updatedb
[root@localhost yum.repos.d]# locate yum.conf
[root@localhost yum.repos.d]# 

Przydałby się przykład jakiegoś dnf.conf tak by podejrzeć, jak ma wyglądać poprawnie napisany. Ewentualnie przy tej metodzie dopisywania exclude do pliku repozytorium też potrzebowałbym wskazania: w którym miejscu to wpisać.


P.S. Do Nikkona niby osprzęt jest tańszy ale trudniej dostępny. Z Canona RawTherapee lepiej wywołuje pliki bo z Nikkona to raczej Darktable - tak źle i tak niedobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz plik dnf.conf w systemie.

 

cat /etc/dnf/dnf.conf

Po prostu dopisz w nim kolejną linijkę, tak jak podałem powyżej. W przypadku blokowania aktualizacji w poszczególnych plikach repo (tylko po co jeśli to ma być dla jednego konkretnego pakietu?) dopisujesz tę samą linię w każdym interesującym Cię pliku *.repo w każdej interesującej Cię sekcji (sekcja to np [fedora], [fedora-updates] i inne w nawiasach kwadratowych).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...