Skocz do zawartości

Zamieszanie z hasłem do root w Fedora 29


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas instalacji Fedory 29 system nie spytał mnie o podanie hasła do roota ani użytkownika. Podczas pierwszego uruchomienia spytał o nazwę użytkownika i podanie hasła.. Podałem, konto zostało utworzone - czy to jedyne konto jakie mam to konto z uprawnieniami root? Jeśli nie to jakie hasło ma root? Nie mogę się do niego zalogować tym samym utworzonym dla użytkownika hasłem.  Od razu się zaniepokiłem gdy podczas instalacji nie pojawiły się rubryki do wpisania stosownych haseł. Już myślałem że to jakiś błąd. 

Do teraz byłem użytkownikiem Fedory 27 gdzie wszystko odbywało się jeszcze po staremu. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje pytania i wyjaśnić czemu tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zmiany były były już w f28 występują one tylko przy instalacji wersji workstation, konto root jest zablokowane wszystkie działania administracyjne wykonujesz przez sudo. Podobnie jest np. w Ubuntu. Jeżeli chcesz by było jak poprzednio wystarczy, że ustalisz hasło dla root tak jak podał WalDo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

[dawid@localhost ~]$ sudo su -
[sudo] hasło użytkownika dawid:
[root@localhost ~]#

[dawid@localhost ~]$ su -
Hasło:
[root@localhost ~]#


jaka jest różnica? i jednym i drugim sposobem wchodzę do roota, teraz mam dwa hasła do roota?

czy brakiem konta root system nie zrobił się mniej bezpieczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Toni napisał:

jaka jest różnica? i jednym i drugim sposobem wchodzę do roota, teraz mam dwa hasła do roota?

czy brakiem konta root system nie zrobił się mniej bezpieczny?

Nie masz dwóch haseł  dla użytkownika root. W pierwszym przypadku podajesz hasło dla użytkownika dawid, a zostajesz rootem tylko dlatego, że konfiguracja sudo umożliwia Ci to.

W drugim przypadku podajesz oczywiście hasło roota.

Konto root zawsze jest w systemie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowników w systemie możesz sprawdzić bardzo łatwo.

sudo cat /etc/passwd

sudo cat /etc/group

Użytkownicy, którzy mogą używać sudo są skonfigurowani w pliku /etc/sudoers. Możesz go sobie podejrzeć:

sudo cat/etc/sudoers

, ale lepiej go nie zmieniaj. Domyślnie na Fedorze jest to rozwiązane w taki sposób, że z sudo mogą korzystać tylko użytkownicy dodani do grupy wheel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Toni napisał:

zawsze tak było? 

Zdefiniuj zawsze :) Tak jest o ile dobrze pamiętam of F19. To czy użytkownik może korzystać z sudo czy nie zależy czy w instalatorze przy tworzeniu użytkownika zaznaczyło się opcję "Ustawienie tego użytkownika jako administratora", przynajmniej tak jest w Fedorze Server w Workstation (Gnome 3) chyba nie ma tej opcji, bo użytkownika tworzy się po zainstalowaniu systemu (chyba?). Domyślnie z sudo mogą korzystać użytkownicy będący w grupie wheel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...