Skocz do zawartości
Toni

Zamieszanie z hasłem do root w Fedora 29

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas instalacji Fedory 29 system nie spytał mnie o podanie hasła do roota ani użytkownika. Podczas pierwszego uruchomienia spytał o nazwę użytkownika i podanie hasła.. Podałem, konto zostało utworzone - czy to jedyne konto jakie mam to konto z uprawnieniami root? Jeśli nie to jakie hasło ma root? Nie mogę się do niego zalogować tym samym utworzonym dla użytkownika hasłem.  Od razu się zaniepokiłem gdy podczas instalacji nie pojawiły się rubryki do wpisania stosownych haseł. Już myślałem że to jakiś błąd. 

Do teraz byłem użytkownikiem Fedory 27 gdzie wszystko odbywało się jeszcze po staremu. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje pytania i wyjaśnić czemu tak jest?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli masz zwykłego użytkownika, to możesz prawdopodobnie wejść na roota przez

sudo su -

Jak już będziesz na roocie, to standardowo polecenie passwd bez argumentów i nadajesz nowe hasło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czekaj, ale konto które założyłem (na razie jedyne) nie jest kontem root prawda? Bo nie kumam.Po co wprowadzili takie zmiany? Nie było lepiej jak było?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Takie zmiany były były już w f28 występują one tylko przy instalacji wersji workstation, konto root jest zablokowane wszystkie działania administracyjne wykonujesz przez sudo. Podobnie jest np. w Ubuntu. Jeżeli chcesz by było jak poprzednio wystarczy, że ustalisz hasło dla root tak jak podał WalDo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
[dawid@localhost ~]$ sudo su -
[sudo] hasło użytkownika dawid:
[root@localhost ~]# passwd
bash: passwd : nie odnaleziono polecenia...
[root@localhost ~]#

jak odblokować root i nadać mu hasło?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta