Jump to content
Toni

System od kilku dni nie widzi żadnych aktualizacji

Recommended Posts

System od kilku dni nie widzi żadnych aktualizacji - kiedy powinien wyjść nowy  kernel-4.19.5-300.fc29? Czy wam już się pojawił w aktualizacjach?

Na początek wyczyść cache i uruchom aktualizację.

Kernel? Przecież możesz sam zajrzeć na dowolny serwer lustrzany z aktualizacjami i sam sprawdzić. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie serwery jednocześnie są aktualizowane i przez jakiś czas mogą się różnić zawartością.

A jak się to robi? Jakimi komendami? Chyba już trzy - cztery dni nie widzi żadnych aktualizacji, jestem przyzwyczajony do częstszych.

EDIT

Pytam o kernel bo mają w nim naprawić problem z sterownikami do karty nvidii, dopóki nie wyjdzie nie mogę korzystać z najnowszej wersji systemu -z tego co zrozumiałem 4.19.5-300 to ten w którym problem został naprawiony. Nie chce aktualizować systemu inną drogą niż poprzez aktualizacje w "Oprogramowaniu" (centrum oprogramowania) Podałbyś mi odpowiednie komendy, które mają sprawić że mój system zacznie widzieć aktualizacje? Oczywiście jeśli są, ale wydaje mi się, że w Fedorze zwykłym jest ze co dwa dni bądź nawet codziennie pojawiają się jakieś aktualizacje. Może źle pamiętam i niepotrzebnie się martwię. Nie mogę się doczekać tej aktualizacji.

Kernel jest już w repozytorium updates. Do aktualizacji używam tylko dnf więc, co do twoich problemów, że system nie widzi aktualizacji się nie odniosę.

Ale podejrzewam, że oprogramowanie, które używasz to i tak tylko nakładka na dnf. A wystarczy tylko w terminalu jako root wydać polecenie

dnf update --refresh -y

Czasami aktualizacje pojawiają się z opóźnieniem  i/lub są problemy z zależnościami, ale z mojego doświadczenia wynika to tylko z naprawdę marnej jakości polskich mirrorów fedory.

A Linus Torvalds jak kompiluje sobie własny kernel, to tym samym sposobem go ustawia w grubie jako pierwszy do rozruchu?

W dniu 4.12.2018 o 16:09, sunrise napisał:

Kernel jest już w repozytorium updates. Do aktualizacji używam tylko dnf więc, co do twoich problemów, że system nie widzi aktualizacji się nie odniosę.

Ale podejrzewam, że oprogramowanie, które używasz to i tak tylko nakładka na dnf. A wystarczy tylko w terminalu jako root wydać polecenie

dnf update --refresh -y

Czasami aktualizacje pojawiają się z opóźnieniem  i/lub są problemy z zależnościami, ale z mojego doświadczenia wynika to tylko z naprawdę marnej jakości polskich mirrorów fedory.

Na stronie Fedory w dziale poświęconym aktualizacji podana jest komenda sudo dnf upgrade --refresh bez -y. Co takiego zmienia -y?

nie kumam skrótu myślowego. no chłopaki nie każdy musi być komputerowcem, mi to trzeba łopatologicznie tłumaczyć...  jest może jakaś książka o fedorze z serii dla idiotów?

chciałbym wiedzieć jaka jest różnica przy dodaniu tego -y.   chyba nie ma się czego wstydzić jak się tego nie wie.. po prostu się pytam, nie umiałem tego wyguglać.

mam słabą pamięć - jak coś rzadko robię to zapominam więc trudno mi myśleć analogicznie bo brak info, musiałbym całościowo coś poczytać w jakiejś łopatologicznej książce co wszystko co proste tłumaczy, albo częściej coś robić.. wcale nie jest tak zawsze łatwo wszystko znaleźć w googlach jak nie wiadomo czego szukać.,. na razie na fedorze to co robię to używam przeglądarek instaluje proste programy użytkowe a do tej pory nie miałem żadnych problemów, jak coś było to szybko sobie jakoś radziłem przy pomocy forum tak więc działania w terminalu to niestety ale musiałbym uczyć się od podstaw

4 godziny temu, Toni napisał:

nie kumam skrótu myślowego

To nie skrót myślowy tylko polecenie do wykonania w terminalu. Man to jedno z podstawowych poleceń linuxa. Man to skrót od manual czyli podręcznik, w terminalu podajesz polecenie man a po nim polecenie o którym chcesz przeczytać manual np.

man ls
man dnf
man dir
man man
man pwd

Dla niektórych poleceń, nie ma podręcznika man, ale są np. podręczniki info, a dla niektórych poleceń dostępne są oba podręczniki np

info info
info pwd
info dir

Co do książki, to dowolna książka o podstawach linuxa.

A teraz co robi opcja -y w dnf. W terminalu wydajesz polecenie

man dnf

pojawi Ci się tekst podręcznika, przewijasz go strzałkami, ale również możesz wyszukiwać interesujący Cię tekst, w tym celu naciskasz klawisz slash ( / ) a po nim wpisujesz interesujący Cię tekst, czyli w tym przypadku -y i naciskasz enter. Wyświetli Ci się coś takiego

-y, --assumeyes
       Automatically answer yes for all questions

Czyli dnf automatycznie odpowiada "tak" na wszystkie pytania, które bez tej opcji by zadawał

• Upvote 1

W uzupełnieniu co podał kolega sunrise dodam jescze - dla prawie wszystkich komend:

komenda --help