Skocz do zawartości

VLC nie chce się ponownie uruchomić


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Na dwóch komputerach na których mam zainstalowaną Fedorę zdarza się, że otwierając jakiś plik filmowy (głównie MP4) programem VLC i zamykając go to próbując otworzyć kolejny plik program nie reaguje i VLC w ogóle się nie chce uruchomić. Przy wylogowywaniu się z systemu pojawia się informacja o treści: Niektóre pogramy są używane lub mają niezapisane dane i pojawia się ikona VLC. Na drugim komputerze, mam sporo nagranych telefonem plików MP4, czasem problem objawia się po uruchomieniu jeden raz, bądź dwa a czasem dopiero za dziesiątym razem. Na pierwszym komputerze jest plik po którym otwarciu problem pojawia się prawie za każdym pierwszym otwarciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VLC niestety czasami się wiesza. Proces jest wyjątkowo uparty i nie chce się za nim w świecie zakończyć. Spróbuj tak:

$ ps aux | grep vlc
lukasz     45747  3.4  0.4 1561496 69852 pts/1   Sl+  19:07   0:00 vlc
lukasz     45765  0.0  0.0 216104   716 pts/0    S+   19:07   0:00 grep --color=auto vlc

Widać powyżej, że vlc jest uruchomiony i ma pid (process id) 45747. Można spróbować zabić proces:

$ kill -9 45747
$ ps aux | grep vlc
lukasz     45927  0.0  0.0 216104   652 pts/0    S+   19:09   0:00 grep --color=auto vlc

kill -9 wysyła sygnał sigkill do procesu i prosu "uprzejmie", żebyś się pan wypchał i nie obchodzi mnie, że masz jeszcze coś ważnego do zrobienia. Mi też vlc czasami się wiesza. Najgorzej go ubić, jeżeli właśnie odtwarza playlistę, lub cały katalog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, są dwa sposoby, nie rozumiem za bardzo jednak jakiej komendy powinienem użyć przy pierwszym sposobie ubijającym jeden proces. Chyba nie napisałeś jaka jest komenda wyświetlająca procesy vlc. To na samej górze to chyba to co system odpowiada. I co sprawia, że wiesz jaki jest numer procesu który ubijesz.

$ ps aux | grep vlc

Ta komenda u góry to nie komenda prawda? ( mam wrażenie że przypadkiem nie wkleiłeś całości, może się mylę ale komenda ze znakiem "|" jakoś mi nie pasuje)

Czemu w komendzie ubijającej proces jest jakaś dziewiątka?  -9  W odpowiedzi jaką daje ci system nigdzie nie widzę numeru 9

 

kill -9 45747

 

Drugi sposób - znowu -skąd ta dziewiątka, co ona oznacza?

killall -9 vlc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Toni napisał:

Ta komenda u góry to nie komenda prawda?

Nie, to jest komenda.Wywołuje ona polecenie ps z opcją aux i przekazuje jej wyjście( ten znak  |  )  do procesu grep który wyszukuje ciąg vlc

 

11 minut temu, Toni napisał:

skąd ta dziewiątka, co ona oznacza?

Dla obu poleceni jest to to samo oznacza numer sygnału przekazywanego do procesu, w tym przypadku jest to sygnał numer 9 czyli SIGKILL

zamiast tej 9 można podać SIGKILL i też będzie działać np

kill -SIGKILL 45747

O sygnałach możesz poczytać w wydając poleceiie

man 7 signal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybszym sposobem wydaje się użycie killall -9 vlc.   Prawdopodobnie więc będę używał tej komendy by przywrócić vlc do porządku. Rozumiem, że pierwszy sposób opisany przez SeeM służy do wyszukania i ubijania jednego procesu, akurat tego jaki chcemy ubić i jaki ubić może wystarczy by uzyskać to co chcemy. Natomiast drugi sposób zapodany przez sunrise służy do ubicia wszystkich procesów danego programu?  Czy jest coś co powinienem wiedzieć o różnicach między tymi dwoma sposobami? To chyba dobry wybór używać killall -9 vlc w moim wypadku prawda? Wiem z czym mam problem, z vlc więc po prostu ubijam wszystkie procesy vlc. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...