Skocz do zawartości

gnome - zewnętrzny monitor 1080i


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo ciekawy problem z zewnętrznymi monitorami w Gnomie. Jeżeli ktoóś chciałby spróbować go odtworzyć:

  • zmienić rozdzielczość ekranu z 1080p na 1024x768,
  • spróbować zmienić z powrotem na 1080p,
  • będzie dostępne jedynie 1080i,
  • na liście odświeżania będą dosyć dziwne wartości i nie będzie tam 60 Hz.

W GDM oraz chociażby Fluxboksie nadal mam 1080p. Udało mi się powtórzyć ten błąd kilka razy, w tym na zupełnie nowym i świeżym użytkowniku, na Xsach oraz Waylandzie.

Naprawienie błędu jest również proste:

  • wyłączyć komputer,
  • poczekać na uśpienie monitora,
  • można już zmienić odświeżanie na właściwe oraz ustawić rozdzielczość na 1080p.

Czy ktoś ma może stacjonarny komputer z monitorem 1080 i może spróbować odtworzyć tę sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem kilka prób używając monitora o rozdzielczości 2560 x 1440 (Fedora 31, Mate, X). Mam ustawioną na stałe, ze względu na czytelność, rozdzielczość 1920 x 1080. Pierwsza próba = 1600 x 900 zakończyła się pomyślnie. Podobnie 1280 x 720. Powrót z tych ustawień do preferowanej przeze mnie 1920 x 1080 był możliwy dwuetapowo - najpierw do natywnej rozdzielczości 2560 x 1440, a dopiero potem do 1920 x 1080. Te ustawienia zachowywały proporcje  ekranu 16:9. Niestety gdy spróbowałem czegoś innego (np. 1440 x 810) to ikony i okna traciły proporcje i nie można było ustawić rozsądnej częstotliwości odświeżania, np. 60 Hz. Na szczęście zwykły restart sytemu (bez wyłączania komputera) powodował bezproblemowy powrót do stanu cywilizowanego. Nie wiem, czy te moje bałaganiarskie testy coś wnoszą do sprawy.

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, max2491 napisał:

Niestety gdy spróbowałem czegoś innego (np. 1440 x 810) to ikony i okna traciły proporcje i nie można było ustawić rozsądnej częstotliwości odświeżania, np. 60 Hz. Na szczęście zwykły restart sytemu (bez wyłączania komputera) powodował bezproblemowy powrót do stanu cywilizowanego. Nie wiem, czy te moje bałaganiarskie testy coś wnoszą do sprawy.

Czyli nie mam halucynacji. :) Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...