Skocz do zawartości

Lenovo IdeaPad, Fedora i acpi


Luke12345

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

na wstępie przywitam się i przyznam, że Damian J. z fedora.pl zaprosił mnie tutaj. Używam Fedory od lat, dwa tygodnie temu zmuszony przez życie do zakupu nowego laptopa (Lenovo IdeaPad S540) i postanowienia F31 na nim natknąłem na problem.

Problemem jest acpi, którego wyłączenie (acpi=off) przy bootowaniu... umożliwia uruchomienie systemu i pracę, ale na tyle rozbija system, że nie działa klawisz Fn i powiązane z nim funkcje, a inxi nawet nie widzi baterii laptopa...

Potrzebuję jakiejś porady czy słowa otuchy. Znalazłem w dokumentacji kernela wiele ustawień acpi i znalazłem acpica-tools, ale nie miałem czasu jeszcze się z tym pomęczyć i troszkę się tego boję (ale tylko troszkę).

Próbowałem też acpi_osi w różnych konfiguracjach i nie dało to niczego. Tylko acpi=off załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wersja dostępna na stronie i moja pokrywają się. Data podana w readme też. Fakt, że jest napisane, że jest to bios dla maszyn pracujących z windą... może musiałbym jako acpi_osi wpisać Windows 10...

Edytowane przez Luke12345
uzupełnienie danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z SecureBoot? Może zamiast wyłączać acpi spróbuj wyłączyć w BIOSie SecureBoot. Jeśli kupiłeś komputer z preinstalowanym systemem Win, to baza danych SecureBoot zawiera klucze pozwalające uruchamiać tylko Win. Można dodać klucze Lin, ale prostsze i szybsze jest wyłączenie. Zresztą na temat jest sporo materiału na różnych forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jonshu

xbindkeys i xmodmap niczego nie dają, nie 'widzą' w ogóle Fn, tak samo jak xev nie widzi (ani samego, ani w kombinacji z innymi klawiszami)

@max2491

Komputer był kupiony bez systemu i jako taki jest rozpoznawany w BIOSie (nic nie jest przypisane). Nie mam opcji SecureBoot.

Update: MX Linux też odmawia posłuszeństwa, ale wygląda na to, że przeszedł acpi, tylko haczył się przy wyszukiwaniu urządzeń usb, cd. To dziwne: jest uruchamiany z usb a nie znajduje urządzeń USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@max2491

Update: SecureBoot jest gdy wybiorę uruchamianie UEFI, przy którym system nie widzi dysku twardego. Radość.

Odnośniki, które podałeś, owszem widziałem. Ten redhatowski to był pewnie nawet jeden z pierwszych, które przeczytałem o problemie. Na przerobienie tego z Ubuntu Wiki nie miałem jeszcze czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowałeś instalować lub uruchamiać live z płyty DVD? Jest to łatwiejsza i pewniejsza metoda instalacji lub startu wersji live. Tu powinno wszystko pójść bez problemów. Dwa lata temu instalowałem Linuksa na laptopie z preinstalowanym Win (dual boot) - oczywiście z UEFI i wystarczyło wyłączenie SecureBoot. Oczywiście format tablicy partycji dyskowych powinien być GPT, ale to instalator załatwia transparentnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zrób to spróbuj z nową Fedorą 32.

Z argumentów kernela usuń argumenty quiet i rhgb, gdy wyświetlą się błędy postaraj się w jakiś sposób je nam przedstawić np. zdjęcie ekranu, wtedy będzie łatwiej coś wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę łopatologicznie i elementarnie (rozwinięcie tego co napisał sunrise):

1) Po starcie instalatora należy nacisnąć klawisz "e", by wyedytować polecenie startu live.

2) Zwykłymi klawiszami pozycjonowania/edycji należy podjechać do argumentów quiet itd i je usunąć (Del) lub zastąpić przez nomodeset.

3) Dalej klawiszami Ctrl-X (jest podpowiedź) należy uruchomić chwilowo zastopowanego instalatora.

W przypadku instalacji warto wybrać do partycjonowania dysku gui-blivet. Twój laptop nie ma DVD, więc warto pożyczyć lub kupić zewnętrzny napęd DVD. Jak pisałem przygotowanie dysku instalacyjnego i instalacja z DVD jest prostsze i łatwiejsze niż z pamięci USB.

Powodzenia!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...