Jump to content
Rysio

uprawnienia - montowanie partycji

Recommended Posts

Zainstalowałem Fedorę 31 i  w katalogu /mnt utworzyłem trzy inne do których montowane są odpowiednio  trzy partycje dwie ntfs i jedna ext4.

Dopisałem to wszystko w /etc/fstab identyfikując partycje by-uuid  i faktycznie montują się bez problemu - ale jednak tylko do odczytu.

Jako root sprawdziłem i w we wszystkich trzech katalogach do których montuję partycje mam prawo do zapisu i odczytu jednak użytkownik nie,

zastosowałem więc zaklęcie chmod -R 777 /nazwakatalogu  ale uprawnienia pozostały bez zmian mimo że operacja chwileczkę trwała.

Skoro tak to pomyślałem że może chown user:root nazwakatalogu  ale  to zaklęcie zadziałało z takim samym skutkiem jak poprzednie, niczego nie zmieniło.

Wydaje mi się że problem może brać się stąd że instalowałem system z płytki LIVE - ale to tylko przypuszczenia.

Musisz dodać do opcji montowania odpowiednie uid,  guid stosownie do użytkownika być może również umask.

F31 jest już niewspierana Aktualnie jest F33

Wiem że nie ma wsparcia  - ale działa.

W samym fstab - owszem UID GID itd.

Ale przecież ja pisałem że w /mnt mam trzy katalogi - póki co pomijam samo montowanie w nich czegokolwiek.

powiedzmy  że nazywają się part1 part2 part3 to problem polega na tym że uprawnienia wyglądają tak:

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part1

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part2

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part3

i już z tego poziomu nie mogę niczego zmienić jako root, a przecież to powinno być konfigurowalne.

Nawet jako root uruchomiłem dolphin próbując zmienić uprawnienia to też nic z tego.

Odmontowałem właśnie partycje umount -a

I  wygląda to tak że katalog jest pusty, ale  pomimo że jakimś cudem właścicielem jest user  należący do grupy root (czyli zgodnie z moimi oczekiwaniami ) to i tak

jako user nie mogę tam niczego zapisać.
Kiedy zmieniam uprawnienia jako root chmod 777 foto to mam taki oto wynik działania

chmod: nie można zmienić uprawnień do 'foto/': System plików wyłącznie do odczytu

no to kto jak kto ale root nie może tego zmienić ?

2 godziny temu, Rysio napisał:

System plików wyłącznie do odczytu

To jest twój problem. Żeby cokolwiek zrobić system musi być zamontowany w trybie do zapisu.

Przecież napisałem że jest to zwyczajny PUSTY katalog utworzony w /mnt - dopiero w nim zamierzam montować partycję a już jest problem z przydzielaniem uprawnień.

Wklej, co dokładnie robisz.

ls -al /mnt
cat /etc/fstab
mount [różne opcje] /urządzenie /mnt/part1

i tak dalej. Będzie znacznie łatwiej pomóc.

Rysio Widzę, że muszę drugi raz napisać to samo,

W dniu 6.01.2021 o 17:44, Rysio napisał:

Kiedy zmieniam uprawnienia jako root chmod 777 foto to mam taki oto wynik działania

chmod: nie można zmienić uprawnień do 'foto/': System plików wyłącznie do odczytu

Żadne zmiany nie zajdą dopóki system plików masz tylko do odczytu