Skocz do zawartości

uprawnienia - montowanie partycji


Rysio

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem Fedorę 31 i  w katalogu /mnt utworzyłem trzy inne do których montowane są odpowiednio  trzy partycje dwie ntfs i jedna ext4.

Dopisałem to wszystko w /etc/fstab identyfikując partycje by-uuid  i faktycznie montują się bez problemu - ale jednak tylko do odczytu.

Jako root sprawdziłem i w we wszystkich trzech katalogach do których montuję partycje mam prawo do zapisu i odczytu jednak użytkownik nie,

zastosowałem więc zaklęcie chmod -R 777 /nazwakatalogu  ale uprawnienia pozostały bez zmian mimo że operacja chwileczkę trwała.

Skoro tak to pomyślałem że może chown user:root nazwakatalogu  ale  to zaklęcie zadziałało z takim samym skutkiem jak poprzednie, niczego nie zmieniło.

Wydaje mi się że problem może brać się stąd że instalowałem system z płytki LIVE - ale to tylko przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie ma wsparcia  - ale działa.

W samym fstab - owszem UID GID itd.

Ale przecież ja pisałem że w /mnt mam trzy katalogi - póki co pomijam samo montowanie w nich czegokolwiek.

powiedzmy  że nazywają się part1 part2 part3 to problem polega na tym że uprawnienia wyglądają tak:

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part1

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part2

dr-xr-xr-x   1 root   root  16K 12-28 18:59 part3

i już z tego poziomu nie mogę niczego zmienić jako root, a przecież to powinno być konfigurowalne.

Nawet jako root uruchomiłem dolphin próbując zmienić uprawnienia to też nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmontowałem właśnie partycje umount -a

I  wygląda to tak że katalog jest pusty, ale  pomimo że jakimś cudem właścicielem jest user  należący do grupy root (czyli zgodnie z moimi oczekiwaniami ) to i tak

jako user nie mogę tam niczego zapisać.
Kiedy zmieniam uprawnienia jako root chmod 777 foto to mam taki oto wynik działania

chmod: nie można zmienić uprawnień do 'foto/': System plików wyłącznie do odczytu

no to kto jak kto ale root nie może tego zmienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem że jest to zwyczajny PUSTY katalog utworzony w /mnt - dopiero w nim zamierzam montować partycję a już jest problem z przydzielaniem uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysio Widzę, że muszę drugi raz napisać to samo,

W dniu 6.01.2021 o 17:44, Rysio napisał:

Kiedy zmieniam uprawnienia jako root chmod 777 foto to mam taki oto wynik działania

chmod: nie można zmienić uprawnień do 'foto/': System plików wyłącznie do odczytu

Żadne zmiany nie zajdą dopóki system plików masz tylko do odczytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

No to wkleję linijkę z /etc/fstab

UUID=4A569A31569A1DAF           /mnt/windows_7          ntfs-3g rw,nls-utf8,exec,user,umask=0222  0 0

Montuje się partycja w katalogu windows_7 ale niestety jest tylko do odczytu chociaż jes wpis rw  nie wiem co z tym dalej no i jeżeli dopisać UUID to jaki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...