Skocz do zawartości

Linux Zagrożeniem Dla Windows


SebOOl

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem najlepiej przewagę GNU/Linuksa nad Windows i jego (tj. GNU/Linuksa) główną zaletę pokazuje zdanie pracownika Microsoftu (nieautoryzowany wywiad w Chipie 1/2005, strona 14): "Zespół tworzący Windows liczy kilka tysięcy osób (...)". Pomyślcie teraz ile osób pracuje nad kernelem. No i co? A przecież jądro to jakieś 2% całego systemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

oto moje skromne zdanie

Linuxow jest wiele

Takiej jak : fedora, redhat, mandrakem juz nie mowiac o slackware czy gentoo nie za bardzo - przyciagaja ludzi ktorych interesuja komputery - nie oszukujmy sie wiekszasc z urzytkownikow fedory jak sie sama przyznala sie powiazana z informatyka albo poprostu interesuja ich komputery

Te wymienione dystrybucje wymagaja przynajmniej podstawowej znajomosci komputera czego windows nie wymaga

 

Dla takich ktorym najwazniejsza jest latwosc systemu spodoba sie Suse 9.2 - jest on naprawde duza konkurencja dla windowsa -> prosty, stabilny, bezwirusow

 

pewnie czesc userow sie oburzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi

 

ostatnio zainstlaoalem sobie lin.. :) FC3 , znam sie troche na kompach i min mialem 1 semestr wykladow z (_linuxa_ → Linuksa) ORT ;] oraz kiedys RH7.3 a tak to jestem xp pro userem....

 

co mnie zabijalo :

-instalacja 4gb(wzialem wiekszosc, zeby zobaczyc co tu jest ) 2h!!

-uruchamianie swiezego (_linuxa_ → Linuksa) ORT... 3:30 min !!

no przepraszam ale moj xp pro zainstalowany w marcu ktory ma 3gb program files... i kilka programow w autostarcie.. uruchamia sie 1:30 :[

-update .... no patrze sobie fajnie , walne wszystkie upgrady.. no i co.. przeszedlem na inny pulpit i wlaczam www i cos patrze.. a tu dysk mieli i up2date prawie ze wisi.. no bo nie odswiezal sie... to sie powtarzalo nagminie i kilka razy go zkilowalem :P

-szybkosc okien... w win wszystko dziala dzybciej :>

 

no i dobra mowie, wszystko da sie ustawic na razie jestem zielony.. no ale chcialem cos udsotepnic jako ze lan nie diala padlo na ftp.. tylko do dzis nie wiem jak udostepnic np cdrom :) (zamontowanie go w var/ftp ? albo roota ftp w /media ? ^^)

 

 

udostepnianie w xp ? 1 klik do lanu , zgranie servera ftp i konfiguracja ... mozliwosc udostepnienia dowolnego katalogu.... :<

 

mozna slyszec ze lin jest stabilniejszy i bezpieczniejszy...

 

przez wiele lat dysko formatowalem z 4 razy.. mialem wirusa z .. 4 razy... no i co ciekawe uzytkowalem IE i to bez wiekszysch problemow.. oczywiscie uzywajac Norton Antyvirus + Ad-aware ... ( ost przesiadlem sie na firefoxa.. jak mi sie niestety jakis adware rzucil : )

---------

 

dla leniwych wnioski :

 

zaden uzytkownik win sam nie siegnie po linu... wiekszosc uzytkownikow win na nim gra... dlatego tez nie siadzie na linu... przy malym wysilku... i uzytkowaniu antywira i adawara.. xp pro jest stabilny i wystarczajaco bezpieczny...

 

a lin na poczatku troche odrzuca ;-/

 

w sumie co wy na tym (_linuxie_ → Linuksie) ORT robicie ?

www+poczta to jakis terminal a nie komp... gdzie ps7, dreamveawer, giery ? :P

 

--

no ale z (_linuxa_ → Linuksa) ORT tak latwo nie zrezygnuje... i zycze powodzenia ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie jestesmy lepisi od M$ i nasz w tym glowa zeby tak pozostalo. To tyczy sie wirusow- trzeba caly czas pracowac nad zabezpieczeniami i z nimi walczyc. Wlasnie dzieki temu jestesmy lepsi od firmy z Redmond. Nasz w tym glowa, aby tak zostalo ;) Moim zdaniem rowniez, Linux nie moze stac sie systemem podobnym do windowsa, bo tak jak juz kiedys na tym forum pisalem, tego przeciez nie chcemy. Owszem, powinna byc mozliwosc grania ale mysle ze nie w takim wymiarze jak pod windows. To samo sie tyczy uzytkownikow Linuksa. Mysle, ze osoba uzywajaca tego systemu, powinna miec troche pojecia o komputerach B) I na koniec te patenty... heh tez nasza glowa w tym, zebysmy sie przed nimi uchronili ;)

 

www.nosoftwarepatents.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączając sie do dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na następującą rzecz.

Parafrazując cytaty filmowe należy powiedzieć, że linux to nie jest praca, ale przygoda. Moja przygoda z linuxem zaczęła się kilka lat temu i w większości system ten traktowałem jako dobre i stabilne narzędzie do wykonywania pewnych czynności takich jak wykonanie obliczenia, napisanie tekstu, czy obróbka zdjęcia. To tak naprawdę dopiero od roku zacząłem traktować (_linuxa_ → Linuksa) ORT jako chęć poznania samego systemu, a właściwie wszystkiego co jest związane z linuxem od "kuchni". Jak mówią: do pewnych rzeczy należy dorosnąć. Człowieka zawsze ciekawiło poznanie mechanizmów stworzenia i działania różnych narzędzi. Przeglądając windowsa nie ma się specjalnych możliwości. Pewne jest, że użytkownicy windows powiedzą, że oczekują od systemu realizacji konkretnego zadania, a to jak działa dane narzędzie to już sprawa pośrednia, którą nie muszę znać. Jest w tym jakiś konkret i rozumiem użytkowników MS Prawdą jest również, że wiele programów pod windę jest naprawdę dobrych i przydatnych.

Linux jako system przyjazny użytkownikowi, moim zdaniem zaczął nabierać konkretnego wymiaru całkiem niedawno. Śledząc to co sie dzie na rynku systemów, moim zdaniem upiększanie samego systemu, jego obrazowość, piękne ikony i ogólnie mówiąc przyciągające GUI jest kamieniem milowym w rozwoju tego systemu. Większość ludzi jest wzrokowcami i tak naprawde każdy na swoje potrzeby tworzy swój własny styl systemu, który jego zdaniem jest najpiękniejszy i którym mógłby sie pochwalić. Jestem gotowy zasugerować, że im linux będzie ładniejszy obrazowo tym więcej użytkowników i firm chcacych programować przyciągnie do siebie. "Taka chyba jest wrażliwość ludzka na piękno". Ja osobiście traktuje (_linuxa_ → Linuksa) ORT, a w szczególności fedorę jako przygodę, ale przygodę z konkretnymi efektami. Wielu mówi: Ten typ tak ma. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@theLuG

Każdy system jest dobry pod warunkiem że spełnia pewne indywidualne dla każdego wymagania.

W (_linuxie_ → Linuksie) ORT tak samo jak i w Windzie można spokojnie wykonywać prace biurowe, tworzyć i obrabiać grafikę, surfować w sieci, tworzyć strony intwernetowe i programy oraz bawić się multimediami.

Jedne z powyższych zastosowań wypadną na plus pingwinowi a drugie Windzie.

Jednak problem pozostaje otwarty (_poniewasz_ → ponieważ) ORT nawet jeżeli jakiś użytkownik M$ z jakichś powodów chciałby się przesiąść na lina to tego nie zrobi (_poniewasz_ → ponieważ) ORT nie będzie miał tamtego oprogramowania które już zna i które spełnia jego oczekiwania. O ile można zmienić odtwazrzacz multimediów bez jakiegoś większego wysiłku o tyle spróbujcie zmienić np. program do grafiki (powiedzmy Photoshopa). Aaaaaaaaa... pewnie że GIMP ma podobne możliwości jednak kto będzie chciał się uczyć GIMPA jeśli już zna Photoshopa :?:

 

@pretorianin

Chodzi mi o konkretne podejście do (_linuxa_ → Linuksa) ORT jako do systemu codziennego użytku a nie jak do zabawki. (Chociaż na początku chyba każdy podchodzi do nowego systemu jak do przygody :) )

 

:?: większość użytkowników gra :?:

Bez obrazy dla nikogo ale uważam że jest to podejście wyjątkowo niedojrzałe. Powodem właśnie takiego mojego rozumoweania jest fakt że w większości przypadków komputer służy do pracy (w prawie każdej firmie są komputery)! Zgadzam się że wśród młodych ludzi dominują gracze jednak trzeba podejść do sprawy obiektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

granie ...

 

rozrozniajac komputer domowy a firmowy... to firmy i tak glownie dzialaja na windowsach.. dlatego ze pod windy wszyscy robia oprogramowanie i to nie office.. tylko jakies platniki czy (_wogole_ → w ogóle) ORT specjalny soft do zarzadzania...

jednak.. jakby sam mial miec mala firme to bym wybral (_linuxa_ → Linuksa) ORT bo jest za free.. chyba zeby wymagane byly inne programy niz biurowe ktorych nie ma na linu...

 

a komp domowy ??

u mnie w lanie jest z 30 osob .. z czego 70% to osoby <18lat ... zgadnij ile z nich gra w gry :) albo ile z nich slyszalo o (_linuxie_ → Linuksie) ORT.. chyba ze 3 ktorym sam o tym powiedzialem ;]

 

na (_linuxa_ → Linuksa) ORT jest chyba najgorsze to ze nie ma odpowiednikow kombajnow w stylu: photoshop, dreamweaver, corel draw, fine reader... chyba ze sa ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiajcie innych na Linuksa i sami na nim siedźcie a zobaczycie że na przyszłągwaizdkę dostaniecie od mamy komercyjengo Photoshopa 10.0 na linuksa i Corel Draw'a :D, a wasza myszka będziemiała specjalne stery pod ten system.

 

(_linuks_ → Linux) ORT jest świetny. Narazie głównie dla młodych programistów bo spróbujcie np pod windą napisać program który wysuwa cd-rom, albo taki który pokazuje z jakiego procka korzystra komp :D

Pod linuksem możesz to zrobić po przeczytaniu zwykłego manuala :) a windowsie tych opcji szukałem po książkach za 150zł każda :D

 

Pozdrawiam i czekam na te programy i strey.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, no i na początek szczęsliwgo nowego roku !! hehe

 

Wracając do dyskusji, to ja mam kumpla, który o kompach wie tyle co każdy a o linuksie tak samo a mimo to z niego kożysta.

 

Linux ma wiele zalet komputera na desktop, między innymi pełno oprogramowania(gimp, office, xmms, mplayer itd.). Instalujesz no i flma obejżysz muzy posłuchasz, nawet czasem na płytkach masz dołączone programy typu aMule!! Nic nie trzeba szperać i szukać. Łatwo i przyjemnie. Jeżeli użytkownik jest niewymagający(office + poczta+gg+film+muzyka) no to nic nie musi instalowć.

 

Faktem jest że na rynku gier to troche jeszcze mu brakuje, ale ti się zmieni !!

 

Dużo ludzi może przesiąść sie na (_linuxa_ → Linuksa) ORT wtedy, gdy zaostrzą kary za nielegalny soft, no i będą to sprawdzać!!

 

Ja np. mam jeszcze wina xp a ile poprawek trzeba było zainstalować to się w opale nie mieści, wiesza się notorycznie, zamula i wywala dziwne błędy. Raz na jakiś czas format musi być ale :

 

1- Trzeba posadzić go spowrotem

2- Zainstalować coś w stylu winamnpa

3- Teraz allplayer lub coś podobnego

4- Kodeki(milony ich)

5-Office

6-gadu

7-antywir

8-opera(bo jak można z ie)

9-firewall

10-Microsoft C++(lub borlanda) -- oczywiście pirt

11- narzedzia typu fotoschop itp.

No i jeszcze pewnie kilka a potemn konfiguracja!!!! :(

 

Linukski nasz kochany także ewidentnie zachęca wyglądem!! W którym windowsie mamy standartowo po kilka(kilkanaście) motywów ikon, tapet, pasków, prycisków i innych!!

Jak znam życie większość windowsów różnie się tapetą !! hehe

 

Jeżeli komuś brakuje narzędzi muzycznych to jest AGNULLA czy jakoś tak !! A jak polskich programów to mamy Auroxa, dla zwykłego człeka w zupełności wystazrcza!!

 

Na pewno mankamentem jest w linuksie brak standartowo javy i flasha, to możnaby zmienić!!(Jeżeli ma byc przyjazny)

 

Szczerze mówiąc linux to (_napewno_ → na pewno) ORT przyszłość i solidna platforma dop wszelkich zasotsowań no i darmowa z bardzo rozbudowaną spłecznością chętną do współpracy!!!Pisać można w nieskończoność, ale nie o to chodzi!!

 

POZDRAWIAM WSYZSTKICH!! SZECZESLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-instalacja 4gb(wzialem wiekszosc, zeby zobaczyc co tu jest ) 2h!!

Zauważ, że Windows jest "goły", nie zawiera prawie żadnych programów. Spróbuj zainstalować FC z minimalną ilością pakietów (system + x + gnome bez żadnych aplikacji) i wtedy dopiero porównuj czas instalacji :).

-uruchamianie swiezego (_linuxa_ → Linuksa) ORT... 3:30 min !!

no przepraszam ale moj xp pro zainstalowany w marcu ktory ma 3gb program files... i kilka programow w autostarcie.. uruchamia sie 1:30 :[

A jaki twój Windows ma uptime, co? B)

-update .... no patrze sobie fajnie , walne wszystkie upgrady.. no i co.. przeszedlem na inny pulpit i wlaczam www i cos patrze.. a tu dysk mieli i up2date prawie ze wisi.. no bo nie odswiezal sie... to sie powtarzalo nagminie i kilka razy go zkilowalem :P

up2date znany jest ze swojej niestabilności. Updatuj przez yuma lub apt (synaptic).

-szybkosc okien...  w win wszystko dziala dzybciej :>

To zależy tylko od komputera - mi FC3 (GNOME) działa dużo szybciej niż Windows 98.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym chcial jeszcze dodac, ze jesli linux mial by byc tak przyjazny jak windows musial by miec mozliwosc instalowania aplikacji np. bez wchodzenia do konsoli. Pzykladem jest install firefoxa. Dla kogos ktos sie chociaz troche zna tj nie problem ale dla osoby, ktora kontakt z linuxem miala kilka razy nie poradzi sobie z poleceniami w konsoli. A w windzie wystarczy kliknac na ikone i juz jest. To przydalo by sie dla wlasnie takich ludzi, ktorzy chcieli by miec (_linuxa_ → Linuksa) ORT ale jest dla nich zbyt trudny w obsludze, a nie chca sie uczyc(czytac ksiazek i wchodzic na fora).

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że Windows jest "goły", nie zawiera prawie żadnych programów. Spróbuj zainstalować FC z minimalną ilością pakietów (system + x + gnome bez żadnych aplikacji) i wtedy dopiero porównuj czas instalacji smile.gif.

wiem wiem ;) mozna przyjąć ze 2gb (_linuxa_ → Linuksa) ORT instaluje sie w 1h ;] juz z fw, oficem itd thats good

 

A jaki twój Windows ma uptime, co? cool.gif

 

najdluzej puszczalem do 2 dni... zazwcyzaj po 1 dniu robie restarta zapobiegawczo :) , ale xp moze dzialac dlugo .. chyba ze cos sie w nim zawiesi ;), nie to co 98 .. kompa i tak na noc zazwcyzaj wylaczam , wiec nie zobacze uptimea na linu >3dni ;)

 

up2date znany jest ze swojej niestabilności. Updatuj przez yuma lub apt (synaptic).

 

no i tu mam (_linuxa_ → Linuksa) ORT... sciagnalem zrodla i cos z nich uruchamialem ale okazalo sie ze brakuje sciezek czy nawet bibliotek ;) i dopiero wstukanie z jakiegos helpa roznych usatwien dla yum , pozwolilo na bezproblemowa instalacje apt i synaptica... a samemu to meczylem sie niemalo...

 

ktos pisał o łatkach w win... ja mam tylko na wormy i zyje... , jak zainstalowalem fc3 to bylo 110 updatow ;) , oczywiscie niektorych pakietow nie uzywam...

 

To zależy tylko od komputera - mi FC3 (GNOME) działa dużo szybciej niż Windows 98.

na moim Athlonie 850 , 256 ram - 98 dziala najszybciej :) ale jest mniej stabilny niz xp , xp dziala w miare szybko, jednak fc3 wolniej :[ , ale stale pracuje zeby to sie zmienilo

 

uwazam ze xp jest bezboleśnie prostym systemem.. a czas instalacji potrzebnych programow nijak ma sie do poswiecenia na rzecz linu... przynajmniej mojej fc3.. która jest juz na warsztacie ktorys z rzedu dzien ;) ... jakbym mial jakiemus kumplowi instalowac fc3 i siedziec tam kilka dni to nie wiem ;P .. ostateczne mozna zosatwic zainstalowany os +mp3+film...

... chcialbym sie mylic .. i zmienic zdanie za jakis czas ;)

 

Pozdrawiam , GL HF !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do was pytanie? Było że każdy system jest dobry jeśli spełnia wymaganie (_urzytkownika_ → użytkownika) ORT

 

Moje wymagania

- programy do nauki jak europlus, edurom lub mozliwosc odpalenia windosowskich

- tworzenie dokumentów (w win word) i jego szybkośc jak w word

- skład tekstu (w winie corel)

- encyklopedie i informacje w internecie (w internecie linux chyba najlepszy)

- słuchanie muzy gapienie sie w filmy :lammer: :)

- - wydajne drukowanie

- mozliwosc szybkiego wykonania prac biurowych

- bezawaryjosc (tu ponoc wygrywa linuch)

- nauka programowania i informatyki

- to ważne mimo że nasamym końcu -technologie webmasterskie jak flash, macormedia, dreamwaver,

- grafkia komputerowa (to tu chyba emulacja adobe będzie)

- 3d (cd max w winie, blender w linie jakiś dziwny :( )

 

Czy linux moze je w pełni spełnić?? Windows jakoś se radził tylko z wirusami i awariami systemu były problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...