Skocz do zawartości

Firefox chce zapamiętać hasło do banku


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy zdarzyło mi się, że firefox chce zapamiętać moje hasło do banku. Przy prawie ostatnim zalogowaniu się nie zauważyłem, że nie wybrałem trybu prywatnego i takie zachowanie przeglądarki zwaliłem na winę tego, że użyłem przeglądarki w zwykłym trybie. Dziś jednak znów zalogowałem się do banku w trybie prywatnym i zauważyłem w pasku adresu symbol klucza - kliknąłem go i pojawiło się okienko które pojawiło się ostatnim razem - wpisany login i hasło. Zrobiłem backspace i dodatkowo wybrałem opcję aby trwale nie pytał. Za drugim logowaniem dzisiejszego dnia już nic nie było.Ani nie pojawił się symbol klucza ani nie pojawiło się samo pytanie. Sprawdziłem dodatkowo w ustawianiach listę zapisanych haseł - pusto.

I teraz pytanie - czy Firefox gwarantuje bezpieczeństwo zapisanych haseł? I czemu do tej pory nigdy nie pytał o zapisanie hasła przy logowaniu się do banku a teraz tak? Czy coś się zmieniło w polityce bezpieczeństwa Mozilli Firefox?  Czy to bezpieczne i czy przypadkiem twórców nie pojebało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FF domyślnie pyta – pod tym względem nic się nie zmieniło od bardzo dawna. Widocznie musiałeś kiedyś zmienić ustawienia, żeby zapamiętywało hasła albo przypadkiem kliknąłeś zapamiętaj. W trybie prywatnym nie powinno pytać, ale może korzystać z już zapamiętanych haseł. Niby zapewniają, że to jest bezpieczne – i jeśli chodzi o programową stronę, szyfrowanie itp. to im wierzę – ale domyślne ustawienia jeśli chodzi o dostęp nie są zbyt bezpieczne, wystarczy, że na chwilę odejdziesz od komputera. Warto je trochę usprawnić :) Przede wszystkim ustaw hasło główne. Warto też zmienić w about:config parametr security.ask_for_password z 0 na 1 lub 2 – wtedy o ile dobrze rozumiem będziesz pytany o hasło główne za każdym razem lub po upływie określonego czasu (parametr security.password_lifetime) zamiast tylko za pierwszym razem na całą sesję.

 

Ja imho z Firefox Lockwise nie korzystam – w kwestii haseł z zasady nie ufam czemuś, co ma opcję synchronizacji z chmurą nawet jeśli można tę opcję wyłączyć.

 

Mnie bardziej niepokoją same praktyki sklepów i banków – ostatnio parę razy miałem okazję robić zakupy i gdy przychodziło do płatności login do banku już miałem wpisany – mimo że nigdy nigdzie go nie zapisywałem. I to nie tylko w przeglądarce, również w Steamie – mimo że nie wychodziłem z samej aplikacji. Rozumiem, że chodzi o ułatwienie życia, ale moim zdaniem to już jest przesada. Login nawet mimo, że zwykle może być w miarę bezpiecznie pokazany publicznie to jakby nie patrzeć wciąż jest część moich prywatnych danych – więc wolałbym mieć nad tym kontrolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie gwarantuje bezpieczeństwa przechowywanych haseł. Ja trzymam hasła jak najdalej od przeglądarki, używam dedykowanych i lokalnych aplikacji do haseł, które używają gpg do ich szyfrowana. Prawda, że trzeba przed zalogowaniem otworzyć terminal/okienko i to hasło skopiować, ale tak wolę. Mogę też używać różnych przeglądarek do różnych rzeczy, albo okien prywatnych i w ten sposób minimalizować ryzyko. No i niektóre hasła mają się nijak do przeglądarki: konta ftp, ssh i podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do tej pory nigdy mnie o zapamiętanie hasła na stronie mojego banku Firefox nie pytał.  I tak uważam powinno pozostać. Dlatego zdziwiłem się jak mnie zapytał. Jestem trochę paranoikiem na tym punkcie i wręcz zdenerwowało mnie to. W ustawieniach nigdy nic nie zmieniam. Chodzi mi o samo pytanie bo na szczęście jak zajrzałem do "Dane logowania i hasła" a następnie do "zachowane dane logowania" żadnego  hasła tam nie było. Właśnie dlatego, że wybrałem opcję by nie zapamiętywał. Ale serio to pierwszy raz jak Firefox się mnie o to pyta na stronie banku. Do tej pory nie pytał i nie zapamiętywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Toni napisał:

No właśnie do tej pory nigdy mnie o zapamiętanie hasła na stronie mojego banku Firefox nie pytał. 

To generalnie nie zależy od przeglądarki, tylko od tego jak jest napisana strona np https://online.mbank.pl/pl/Login nie zapamiętuje danych logowanie bo w swoim kodzie przy odpowiednich tagach ma:

autocomplete="off"

może twój ban pozmieniał coś na stranie, generalnie do haseł polecany jest (_menadżer_ → menedżer) ORT haseł w fedorze jest dostępny np. keepassxc, a dla przeglądarki jak chcesz jest odpowiedni plugin integrujący z keepassem.

https://niebezpiecznik.pl/post/keepass-jak-zaczac-swoja-przygode-z-managerem-hasel/

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/podstawy-bezpieczenstwa-menedzery-hasel-ktory-wybrac-i-jak-go-uzywac/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...