Skocz do zawartości

freesco


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie komputer z Pentium 120, 64 mega ramu i bez dysku. Włożyłem dwie karty sieciowe 3com 905B i utworzył się z tego router.

Okazało się, że Freesco (mam wersję w wersji 0.38) jest banalnie prosty i nie dziwię się, że to 20 lat temu było tak popularne. Wystarczy wiedzieć cokolwiek o sieci i przeklilać konfigurator: natowanie, pulę dhcp, dnsy i już. Freesco może sporo więcej: ma przeglądarkowy konfigurator, serwer DNS, SSH (jeszcze dropbear), serwer ftp, http i sporo innych bajerów. Najbardziej podoba mi  się ramdysk, dzięki czemu stacja dyskietek nie zużywa cennego nośnika. Można też dodać na firewallu różne ograniczenia, w tym ograniczenie transferu, co w dobie Neostrady 5 giga miesięcznie na pewno było ważne.

A skoro: zamówiłem pudełkowy zestaw Neostrata z modemem Sagem. Brakuje tylko kabelka usb, reszta wydaje się kompletna i w dobrym stanie. Chciałbym złożyć zestaw Neo-cfaniaka, który rozdziela net po sąsiadach. Kiedyś widziało się czasem kable prowadzone między oknami na osiedlu.

Z ciekawostek Neostrady, o kt≥órych mogliście nie wiedzieć:

  • modem usb był własnością abonenta; jak strzelił podczas burzy, trzeba było kupować nowy,
  • można było zalogować się z domu do panelu help-deska; mówili tylko, że nie wolno,
  • jeżeli wyciągnęło się login oraz hasło od znajomych, można było mieć szybszy net,
  • pracownicy infolinii mieli dostęp do skrzynek pocztowych abonentów,
  • Livebox był na Linuksie i można było się do niego zalogować przez telnet.

A pamiętacie stronę http://fakju.neostrada.pl/  ?

120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, SeeM napisał:

3com 905B

Fantastyczna karta nadal ją mam :)

U siebie dzieliłem internet na Pentium 3 550Mhz pod koniec miał nawet chyba nawet 1G ramu modem Sagem 330 i ta walka ze sterownikami pod RedHat 7.0, udostępniał m.in. internet dla Amigi po SLIPie, a wcześniej był normalny modem ZOOM V.34 48kb/s to była szybkość - tak jestem stary :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fedoras napisał:

Ładne. Ale tak się zastanawiam czy ze względu na wiek jądra i innych programów, nie postawiłeś noda dla botnetów. Teoretycznie można by ten router potraktować jako honey-pot, wpiąć się między niego a internet i poobserwować :)
http://freesco.org/index.php

Aż tak łatwo nie będzie. :) Freesco będzie stało za współczesnym routerem i będzie miało maskę 32 po stronie swojego "WAN", od strony którego dostęp do ssh oraz stronki konfiguracyjnej będą zamknięte . Do LAN Freesco będą podłączone stare komputery, żeby były w osobnej podsieci. Także będą miały internet, ale już o to zadbam, żeby nie miały go za dużo.

Jeszcze kilka rzeczy trzeba ogarnąć, zwłaszcza ze sprzętem sieciowym dla Amstradów i innych Atarynek. Nawet nie wiem, czy to obsługuje dhcp. Stare PCty i Macintoshe pójdą pewnie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...