Skocz do zawartości

Ponowna instalacja starej drukarki HP


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z zainstalowaniem starej drukarki HP na systemie Fedora. Problem prawdopodobnie wynika z tego, że w 2020 roku przy instalowaniu HPLIP nie włączyłem drukarki - wtedy po raz pierwszy podczas instalacji system zakomunikował błędy i nie działał mi skaner - na chybił trafił ściągnąłem jakiś plik ze strony HP z jakimś skryptem i podczas jego pracy zawiesił mi się o ile dobrze pamiętam komputer. Wszystko jakimś cudem zaczęło działać i nie wnikałem w problem gdyż zwyczajnie brak mi wiedzy. I tak sobie korzystałem z drukarki do marca tego roku.

Tydzień temu miałem mały romans z drukarką Neverstop którą w końcu oddałem do sklepu. Wtedy przed uruchomieniem jej usunąłem stare sterowniki drukarki oraz HPLIP oraz zainstalowałem ponownie HPLIP - sprawa się powtórzyła jednak - usunięcie HPLIP nic nie daje, stare ustawienia i błędy nie zostały przez to usunięte - system podczas instalacji HPLIP zakomunikował 14 błędów.

I tu zaczyna się sytuacja obecna. Oddałem Neverstop - usunąłem znowu Neverstop z ustawień oraz usunąłem HPLIP. Podobno niepotrzebnie. I rzeczywiście - uruchomiłem starą drukarkę jaką jest LaserJet Pro MFP M130a i okazało się, że tym razem nie tylko skaner nie działa, ale nawet drukowanie Za wszystkimi poprzednimi razami nie działało tylko skanowanie. Drukowanie zawsze instalowane było automatycznie, teraz nic nie działa. Zainstalowałem więc ponownie HPLIP i podczas tej ponownej instalacji znowu system zakomunikował 14 błędów.

Oto odpowiedź systemu na komendę hp-check -t

[dawid@localhost ~]$ sudo su -
[sudo] hasło użytkownika dawid:
[root@localhost ~]# hp-check -t
bash: hp-check: nie odnaleziono polecenia...
Zainstalować pakiet „hplip-gui”, aby dostarczyć polecenie „hp-check”? [N/y] y


 * Oczekiwanie w kolejce...
 * Wczytywanie listy pakietów....
Następujące pakiety muszą zostać zainstalowane:
 avahi-tools-0.8-16.fc36.x86_64    Command line tools for mDNS browsing and publishing
 hplip-3.22.10-3.fc36.x86_64    HP Linux Imaging and Printing Project
 hplip-common-3.22.10-3.fc36.x86_64    Files needed by the HPLIP printer and scanner drivers
 hplip-gui-3.22.10-3.fc36.x86_64    HPLIP graphical tools
 hplip-libs-3.22.10-3.fc36.x86_64    HPLIP libraries
 libart_lgpl-2.3.21-27.fc36.x86_64    Library of graphics routines used by libgnomecanvas
 libraqm-0.8.0-1.fc36.x86_64    Complex Textlayout Library
 libsane-hpaio-3.22.10-3.fc36.x86_64    SANE driver for scanners in HP's multi-function devices
 net-snmp-libs-1:5.9.3-1.fc36.x86_64    The NET-SNMP runtime client libraries
 python-qt5-rpm-macros-5.15.6-10.fc36.noarch    RPM macros python-qt5
 python3-olefile-0.46-16.fc36.noarch    Python package to parse, read and write Microsoft OLE2 files
 python3-pillow-9.1.0-1.fc36.x86_64    Python 3 image processing library
 python3-pyqt5-sip-12.9.0-3.fc36.x86_64    The sip module support for PyQt5
 python3-qt5-5.15.6-10.fc36.x86_64    Python 3 bindings for Qt5
 python3-qt5-base-5.15.6-10.fc36.x86_64    Python 3 bindings for Qt5 base
 python3-reportlab-3.6.10-1.fc36.x86_64    Library for generating PDFs and graphics
 qt5-qtconnectivity-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - Connectivity components
 qt5-qtlocation-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - Location component
 qt5-qtmultimedia-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - Multimedia support
 qt5-qtsensors-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - Sensors component
 qt5-qtserialport-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - SerialPort component
 qt5-qttools-common-5.15.8-1.fc36.noarch    Common files for qt5-qttools
 qt5-qttools-libs-designer-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 Designer runtime library
 qt5-qttools-libs-help-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 Help runtime library
 qt5-qtwebchannel-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - WebChannel component
 qt5-qtwebsockets-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - WebSockets component
 qt5-qtxmlpatterns-5.15.8-1.fc36.x86_64    Qt5 - QtXmlPatterns component
 usbutils-015-1.fc36.x86_64    Linux USB utilities
Kontynuować wprowadzanie zmian? [N/y] y


 * Oczekiwanie w kolejce...
 * Oczekiwanie na uwierzytelnienie...
 * Oczekiwanie w kolejce...
 * Pobieranie pakietów...
 * Żądanie danych...
 * Testowanie zmian...
 * Instalowanie pakietów...
/usr/bin/hp-check:685: SyntaxWarning: "is not" with a literal. Did you mean "!="?
  if 'getfacl' not in g and '' is not g and 'file' not in g:
Saving output in log file: /root/hp-check.log

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.22.10)
Dependency/Version Check Utility ver. 15.1

Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

Note: hp-check can be run in three modes:
1. Compile-time check mode (-c or --compile): Use this mode     
before compiling the HPLIP supplied tarball (.tar.gz or .run) to
determine if the proper dependencies are installed to           
successfully compile HPLIP.                                     
2. Run-time check mode (-r or --run): Use this mode to determine
if a distro supplied package (.deb, .rpm, etc) or an already    
built HPLIP supplied tarball has the proper dependencies        
installed to successfully run.                                  
3. Both compile- and run-time check mode (-b or --both)         
(Default): This mode will check both of the above cases (both   
compile- and run-time dependencies).                            

Check types:                                                    
a. EXTERNALDEP - External Dependencies                          
b. GENERALDEP - General Dependencies (required both at compile  
and run time)                                                   
c. COMPILEDEP - Compile time Dependencies                       
d. [All are run-time checks]                                    
PYEXT SCANCONF QUEUES PERMISSION                                

Status Types:
    OK
    MISSING       - Missing Dependency or Permission or Plug-in
    INCOMPAT      - Incompatible dependency-version or Plugin-version

 
---------------
| SYSTEM INFO |
---------------

 Kernel: 6.2.8-100.fc36.x86_64 #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Wed Mar 22 19:14:19 UTC 2023 GNU/Linux
 Host: localhost.localdomain
 Proc: 6.2.8-100.fc36.x86_64 #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Wed Mar 22 19:14:19 UTC 2023 GNU/Linux
 Distribution: 5 36
 Bitness: 64 bit


-----------------------
| HPLIP CONFIGURATION |
-----------------------

HPLIP-Version: HPLIP 3.22.10
HPLIP-Home: /usr/share/hplip
HPLIP-Installation: Auto installation is supported for fedora distro  36 version

Current contents of '/etc/hp/hplip.conf' file:
# hplip.conf.  Generated from hplip.conf.in by configure.

[hplip]
version=3.22.10

[dirs]
home=/usr/share/hplip
run=/var/run
ppd=/usr/share/ppd/HP
ppdbase=/usr/share/ppd
doc=/usr/share/doc/hplip-3.22.10
html=/usr/share/doc/hplip-3.22.10
icon=/usr/share/applications
cupsbackend=/usr/lib/cups/backend
cupsfilter=/usr/lib/cups/filter
drv=/usr/share/cups/drv/hp
bin=/usr/bin
apparmor=/etc/apparmor.d
# Following values are determined at configure time and cannot be changed.
[configure]
network-build=yes
libusb01-build=no
pp-build=yes
gui-build=yes
scanner-build=yes
fax-build=yes
dbus-build=yes
cups11-build=no
doc-build=yes
shadow-build=no
hpijs-install=yes
foomatic-drv-install=yes
foomatic-ppd-install=no
foomatic-rip-hplip-install=no
hpcups-install=yes
cups-drv-install=yes
cups-ppd-install=no
internal-tag=3.22.10
restricted-build=no
ui-toolkit=qt5
qt3=no
qt4=no
qt5=yes
policy-kit=no
lite-build=no
udev_sysfs_rules=no
hpcups-only-build=no
hpijs-only-build=no
apparmor_build=no
class-driver=no


Current contents of '/var/lib/hp/hplip.state' file:
[plugin]
installed = 1
eula = 1
version = 3.22.10



Current contents of '~/.hplip/hplip.conf' file:
warning: Could not access file: No such file or directory
 <Package-name>        <Package-Desc>      <Required/Optional> <Min-Version> <Installed-Version> <Status>   <Comment>

-------------------------
| External Dependencies |
-------------------------

 error: cups          CUPS - Common Unix Printing System                           REQUIRED        1.1             -               INCOMPAT   'CUPS may not be installed or not running'
 gs                   GhostScript - PostScript and PDF language interpreter and previewer REQUIRED        7.05            9.56.1          OK         -
 error: xsane         xsane - Graphical scanner frontend for SANE                  OPTIONAL        0.9             -               MISSING    'xsane needs to be installed'
 scanimage            scanimage - Shell scanning program                           OPTIONAL        1.0             1.2.1           OK         -
 dbus                 DBus - Message bus system                                    REQUIRED        -               1.14.4          OK         -
 error: policykit     PolicyKit - Administrative policy framework                  OPTIONAL        -               0.120           MISSING    'policykit needs to be installed'
 network              network -wget                                                OPTIONAL        -               1.21.3          OK         -
 avahi-utils          avahi-utils                                                  OPTIONAL        -               0.8             OK         -

------------------------
| General Dependencies |
------------------------

 error: libjpeg       libjpeg - JPEG library                                       REQUIRED        -               -               MISSING    'libjpeg needs to be installed'
 error: cups-devel    CUPS devel- Common Unix Printing System development files    REQUIRED        -               -               MISSING    'cups-devel needs to be installed'
 error: cups-image    CUPS image - CUPS image development files                    REQUIRED        -               -               MISSING    'cups-image needs to be installed'
 libpthread           libpthread - POSIX threads library                           REQUIRED        -               b'2.35'         OK         -
 error: libusb        libusb - USB library                                         REQUIRED        -               1.0             MISSING    'libusb needs to be installed'
 sane                 SANE - Scanning library                                      REQUIRED        -               -               OK         -
 error: sane-devel    SANE - Scanning library development files                    REQUIRED        -               -               MISSING    'sane-devel needs to be installed'
 error: libavahi-dev  libavahi-dev                                                 REQUIRED        -               -               MISSING    'libavahi-dev needs to be installed'
 error: libnetsnmp-devel libnetsnmp-devel - SNMP networking library development files REQUIRED        5.0.9           -               MISSING    'libnetsnmp-devel needs to be installed'
 error: libcrypto     libcrypto - OpenSSL cryptographic library                    REQUIRED        -               3.0.8           MISSING    'libcrypto needs to be installed'
 python3X             Python 2.2 or greater - Python programming language          REQUIRED        2.2             3.10.10         OK         -
 error: python3-notify2 Python libnotify - Python bindings for the libnotify Desktop notifications OPTIONAL        -               -               MISSING    'python3-notify2 needs to be installed'
 python3-pyqt5-dbus   PyQt 5 DBus - DBus Support for PyQt5                         OPTIONAL        5.0             5.15.6          OK         -
 python3-pyqt5        PyQt 5- Qt interface for Python (for Qt version 4.x)         REQUIRED        5.0             5.15.6          OK         -
 python3-dbus         Python DBus - Python bindings for DBus                       REQUIRED        0.80.0          1.2.18          OK         -
 python3-xml          Python XML libraries                                         REQUIRED        -               2.5.0           OK         -
 error: python3-devel Python devel - Python development files                      REQUIRED        2.2             3.10.10         MISSING    'python3-devel needs to be installed'
 python3-pil          PIL - Python Imaging Library (required for commandline scanning with hp-scan) OPTIONAL        -               9.1.0           OK         -
 python3-reportlab    Reportlab - PDF library for Python                           OPTIONAL        2.0             3.6.10          OK         -

--------------
| COMPILEDEP |
--------------

 error: libtool       libtool - Library building support services                  REQUIRED        -               -               MISSING    'libtool needs to be installed'
 gcc                  gcc - GNU Project C and C++ Compiler                         REQUIRED        -               12.2.1          OK         -
 make                 make - GNU make utility to maintain groups of programs       REQUIRED        3.0             4.3             OK         -

---------------------
| Python Extentions |
---------------------

 cupsext              CUPS-Extension                                               REQUIRED        -               3.22.10         OK         -
 hpmudext             IO-Extension                                                 REQUIRED        -               3.22.10         OK         -

----------------------
| Scan Configuration |
----------------------

 hpaio                HPLIP-SANE-Backend                                           REQUIRED        -               3.22.10         OK         'hpaio found in /etc/sane.d/dll.conf'
 scanext              Scan-SANE-Extension                                          REQUIRED        -               3.22.10         OK         -

------------------------------
| DISCOVERED SCANNER DEVICES |
------------------------------

device `hpaio:/usb/HP_LaserJet_MFP_M129-M134?serial=VNC5202488' is a Hewlett-Packard HP_LaserJet_MFP_M129-M134 all-in-one
device `hpaio:/usb/HP_LaserJet_MFP_M129-M134?serial=VNC5202488' is a Hewlett-Packard HP_LaserJet_MFP_M129-M134 all-in-one


--------------------------
| DISCOVERED USB DEVICES |
--------------------------

  Device URI                 Model                    
  -------------------------  -------------------------
  hp:/usb/HP_LaserJet_MFP_M  HP LaserJet MFP M129-M134
  129-M134?serial=VNC520248                           
  8                                                   

---------------------------------
| INSTALLED CUPS PRINTER QUEUES |
---------------------------------

 
HP-LaserJet-MFP-M129-M134
-------------------------
Type: Unknown
Device URI: usb://HP/LaserJet%20MFP%20M129-M134?serial=VNC5202488
PPD: /etc/cups/ppd/HP-LaserJet-MFP-M129-M134.ppd
PPD Description: Generic Text-Only Printer
Printer status: printer HP-LaserJet-MFP-M129-M134 is idle.  enabled since nie, 2 kwi 2023, 13:03:59
warning: Printer is not HPLIP installed. Printers must use the hp: or hpfax: CUPS backend for HP-Devices.


--------------
| PERMISSION |
--------------

USB             None                           Required        -        -        OK       Node:'/dev/bus/usb/002/003' Perm:'  root  lp rw- rw- r--'
 
-----------
| SUMMARY |
-----------

Missing Required Dependencies
-----------------------------
error: 'cups' package is missing or 'cups' service is not running.
error: 'libjpeg-devel' package is missing/incompatible
error: 'cups-devel' package is missing/incompatible
error: 'cups-devel' package is missing/incompatible
error: 'libusb1-devel' package is missing/incompatible
error: 'sane-backends-devel' package is missing/incompatible
error: 'avahi-devel' package is missing/incompatible
error: 'net-snmp-devel' package is missing/incompatible
error: 'openssl-devel' package is missing/incompatible
error: 'python3-devel' package is missing/incompatible
error: 'libtool' package is missing/incompatible
error: 'rpm-build' package is missing/incompatible

Missing Optional Dependencies
-----------------------------
error: 'xsane' package is missing/incompatible
error: 'polkit' package is missing/incompatible
error: 'polkit-gnome' package is missing/incompatible
error: 'PKG_FROM_PIP:notify2' package is missing/incompatible

Total Errors: 14
Total Warnings: 2


Done.

[root@localhost ~]# 

Przy uruchamianiu HPLIP Graphical tools pojawia się kreator po którego przejściu nic się nie zmienia.

Zrzut ekranu z 2023-04-02 13-31-19.png

Podejrzewam, że uruchamiając skrypt w 2020 roku, nie włączając drukarki podczas instalacji bądź popełniając inny błąd namieszałem coś w ustawieniach - które należałoby przywrócić do wartości domyślnych i wyczyścić tak by ponowna instalacja się udała. Niestety nie mam wiedzy na temat systemów Linux i pojęcia nie mam jakich komend użyć. Obecnie drukarka i skaner działają mi tylko pod Windows. Mimo wszystko wolę używać Fedorę i bardzo bym chciał móc znów drukować i skanować. Czy moglibyście mi pomóc naprawić ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogłem nagrać tych filmów domyślnym nagrywaczem ekranu Gnome bo podczas odtwarzania nagranych przezeń plików występował jakiś błąd. Nagrałem pulpit programem SimpleScreenRecorder. Te dwa pliki załadowałem na stronę do dzielenia się plikami files.fm - linki prowadzą do nagrań, można je tam odtworzyć. Na pierwszym filmie widać jak próbuję przejść kreator ale występuje jakiś błąd i po jego przejściu nic się nie zmienia. Drugi film pokazuje jak próbuje wydrukować coś po tych operacjach i komunikat jaki się wtedy wyświetla. Nie mogę drukować ani skanować. Podczas instalacji wyżej jak opisałem występują jakieś błędy - w systemie coś jest namotane bo wiem, że drukarka może na Fedorze działać, korzystałem z niej tak przez lata. Dobrze byłoby się dowiedzieć jak przywrócić ustawienia dotyczących druku do wartości domyślnych tak bym mógł zainstalować HPLIP poprawnie bez sygnalizacji błędów. Nie wiem gdzie szukać plików albo jakich komend do tego użyć.

 

https://files.fm/u/q5c39hhcd

https://files.fm/u/bpuqx96s2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Toni changed the title to Ponowna instalacja starej drukarki HP

Strzelam, że problem leży w tym, że instalowałeś tą drukarkę jako root i teraz tylko root ma do niej dostęp. No i co do nagrań – nawet nie zainteresowałeś się komunikatem błędu – gdybyś w niego kliknął to podejrzewam, że pojawiłyby się dodatkowe szczegóły błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomcio napisał:

Strzelam, że problem leży w tym, że instalowałeś tą drukarkę jako root i teraz tylko root ma do niej dostęp. No i co do nagrań – nawet nie zainteresowałeś się komunikatem błędu – gdybyś w niego kliknął to podejrzewam, że pojawiłyby się dodatkowe szczegóły błędu.

Zainteresować to się zainteresowałem z tym, że żadnych wielkich szczegółów chyba tam nie było. Przynajmniej nic co ja bym rozumiał. Co do instalacji jako root. Spróbuję usunąć i zainstalować jako zwykły user. Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomcio napisał:

Strzelam, że problem leży w tym, że instalowałeś tą drukarkę jako root i teraz tylko root ma do niej dostęp. No i co do nagrań – nawet nie zainteresowałeś się komunikatem błędu – gdybyś w niego kliknął to podejrzewam, że pojawiłyby się dodatkowe szczegóły błędu.

Drukowanie działa (pomogła ponowna instalacja jako zwykły user)  - niestety program Skaner dokumentów nie widzi żadnego skanera.

By można było zacząć drukować najpierw zainstalowałem HPLIP jako zwykły user, następnie uruchomiłem kreator (zdjęcie u góry)  i gdy zobaczyłem, że nawet mi drukarki nie wykrywa to spróbowałem dodać nową drukarkę z poziomu ustawień - zadziałało ! Ustawiłem ją jako domyślną i mogę już drukować.

Gorzej ze skanowaniem - program Skaner dokumentów nie widzi nawet żadnego skanera. Kiedyś miewałem problem z tym że program ten nie mógł "połączyć się ze skanerem - wystarczało kliknąć HPLIP graphcal tools by uruchomić kreator wtyczki po którego przejściu można już  było skanować. Nigdy jednak nie było tak by program skaner dokumentów nie widział w ogóle skanera !

Martwią mnie te błędy podczas instalacji HPLIP - czy to coś czym powinienem się martwić? Z czego mogą one wynikać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Toni napisał:

Zainteresować to się zainteresowałem z tym, że żadnych wielkich szczegółów chyba tam nie było. Przynajmniej nic co ja bym rozumiał.

Ty może byś nie zrozumiał, ale inni na tym forum może już tak.

 

5 godzin temu, Toni napisał:

Martwi mnie jednak wciąż ta instalacja HPLIP - skąd tyle błędów?

Mówisz tylko o jakichś błędach bez konkretów czym się objawiają – bo z tego co rozumiem drukarkę i skaner udało się dodać i działają. Nie mam szklanej kuli aby wiedzieć albo snuć na ten temat przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem, że napisałem jasno. Sory jeśli nie zrozumiałeś. Chodzi mi o ten kod niżej. System po instalacji HPLIP komunikuje błędy. Z tego co dowiedziałem się już to możliwe jest, że nie powinienem był instalować pośrednio za pomocą komendy hp-check -t tylko bezpośrednio bo chodzi o to by zainstalować też pakiety zależne.

Nie wiem czy dobrze myślę.

[dawid@localhost ~]$ hp-check -t
bash: hp-check: nie odnaleziono polecenia...
Zainstalować pakiet „hplip-gui”, aby dostarczyć polecenie „hp-check”? [N/y] y


 * Oczekiwanie w kolejce... 
 * Wczytywanie listy pakietów.... 
Następujące pakiety muszą zostać zainstalowane:
 avahi-tools-0.8-16.fc36.x86_64	Command line tools for mDNS browsing and publishing
 hplip-3.22.10-3.fc36.x86_64	HP Linux Imaging and Printing Project
 hplip-common-3.22.10-3.fc36.x86_64	Files needed by the HPLIP printer and scanner drivers
 hplip-gui-3.22.10-3.fc36.x86_64	HPLIP graphical tools
 hplip-libs-3.22.10-3.fc36.x86_64	HPLIP libraries
 libart_lgpl-2.3.21-27.fc36.x86_64	Library of graphics routines used by libgnomecanvas
 libraqm-0.8.0-1.fc36.x86_64	Complex Textlayout Library
 libsane-hpaio-3.22.10-3.fc36.x86_64	SANE driver for scanners in HP's multi-function devices
 net-snmp-libs-1:5.9.3-1.fc36.x86_64	The NET-SNMP runtime client libraries
 python-qt5-rpm-macros-5.15.6-10.fc36.noarch	RPM macros python-qt5
 python3-olefile-0.46-16.fc36.noarch	Python package to parse, read and write Microsoft OLE2 files
 python3-pillow-9.1.0-1.fc36.x86_64	Python 3 image processing library
 python3-pyqt5-sip-12.9.0-3.fc36.x86_64	The sip module support for PyQt5
 python3-qt5-5.15.6-10.fc36.x86_64	Python 3 bindings for Qt5
 python3-qt5-base-5.15.6-10.fc36.x86_64	Python 3 bindings for Qt5 base
 python3-reportlab-3.6.10-1.fc36.x86_64	Library for generating PDFs and graphics
 qt5-qtconnectivity-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - Connectivity components
 qt5-qtlocation-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - Location component
 qt5-qtmultimedia-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - Multimedia support
 qt5-qtsensors-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - Sensors component
 qt5-qtserialport-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - SerialPort component
 qt5-qttools-common-5.15.8-1.fc36.noarch	Common files for qt5-qttools
 qt5-qttools-libs-designer-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 Designer runtime library
 qt5-qttools-libs-help-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 Help runtime library
 qt5-qtwebchannel-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - WebChannel component
 qt5-qtwebsockets-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - WebSockets component
 qt5-qtxmlpatterns-5.15.8-1.fc36.x86_64	Qt5 - QtXmlPatterns component
 usbutils-015-1.fc36.x86_64	Linux USB utilities
Kontynuować wprowadzanie zmian? [N/y] y    


 * Oczekiwanie w kolejce... 
 * Oczekiwanie na uwierzytelnienie... 
 * Oczekiwanie w kolejce... 
 * Pobieranie pakietów... 
 * Żądanie danych... 
 * Testowanie zmian... 
 * Instalowanie pakietów... 
/usr/bin/hp-check:685: SyntaxWarning: "is not" with a literal. Did you mean "!="?
  if 'getfacl' not in g and '' is not g and 'file' not in g:
Saving output in log file: /home/dawid/hp-check.log

HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.22.10)
Dependency/Version Check Utility ver. 15.1

Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP
This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to distribute it
under certain conditions. See COPYING file for more details.

Note: hp-check can be run in three modes:
1. Compile-time check mode (-c or --compile): Use this mode     
before compiling the HPLIP supplied tarball (.tar.gz or .run) to
determine if the proper dependencies are installed to           
successfully compile HPLIP.                                     
2. Run-time check mode (-r or --run): Use this mode to determine
if a distro supplied package (.deb, .rpm, etc) or an already    
built HPLIP supplied tarball has the proper dependencies        
installed to successfully run.                                  
3. Both compile- and run-time check mode (-b or --both)         
(Default): This mode will check both of the above cases (both   
compile- and run-time dependencies).                            

Check types:                                                    
a. EXTERNALDEP - External Dependencies                          
b. GENERALDEP - General Dependencies (required both at compile  
and run time)                                                   
c. COMPILEDEP - Compile time Dependencies                       
d. [All are run-time checks]                                    
PYEXT SCANCONF QUEUES PERMISSION                                

Status Types:
    OK
    MISSING       - Missing Dependency or Permission or Plug-in
    INCOMPAT      - Incompatible dependency-version or Plugin-version

 
---------------
| SYSTEM INFO |
---------------

 Kernel: 6.2.8-100.fc36.x86_64 #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Wed Mar 22 19:14:19 UTC 2023 GNU/Linux
 Host: localhost.localdomain
 Proc: 6.2.8-100.fc36.x86_64 #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Wed Mar 22 19:14:19 UTC 2023 GNU/Linux
 Distribution: 5 36
 Bitness: 64 bit


-----------------------
| HPLIP CONFIGURATION |
-----------------------

HPLIP-Version: HPLIP 3.22.10
HPLIP-Home: /usr/share/hplip
HPLIP-Installation: Auto installation is supported for fedora distro  36 version 

Current contents of '/etc/hp/hplip.conf' file:
# hplip.conf.  Generated from hplip.conf.in by configure.

[hplip]
version=3.22.10

[dirs]
home=/usr/share/hplip
run=/var/run
ppd=/usr/share/ppd/HP
ppdbase=/usr/share/ppd
doc=/usr/share/doc/hplip-3.22.10
html=/usr/share/doc/hplip-3.22.10
icon=/usr/share/applications
cupsbackend=/usr/lib/cups/backend
cupsfilter=/usr/lib/cups/filter
drv=/usr/share/cups/drv/hp
bin=/usr/bin
apparmor=/etc/apparmor.d
# Following values are determined at configure time and cannot be changed.
[configure]
network-build=yes
libusb01-build=no
pp-build=yes
gui-build=yes
scanner-build=yes
fax-build=yes
dbus-build=yes
cups11-build=no
doc-build=yes
shadow-build=no
hpijs-install=yes
foomatic-drv-install=yes
foomatic-ppd-install=no
foomatic-rip-hplip-install=no
hpcups-install=yes
cups-drv-install=yes
cups-ppd-install=no
internal-tag=3.22.10
restricted-build=no
ui-toolkit=qt5
qt3=no
qt4=no
qt5=yes
policy-kit=no
lite-build=no
udev_sysfs_rules=no
hpcups-only-build=no
hpijs-only-build=no
apparmor_build=no
class-driver=no


Current contents of '/var/lib/hp/hplip.state' file:
[plugin]
installed = 1
eula = 1
version = 3.22.10



Current contents of '~/.hplip/hplip.conf' file:
[commands]
scan = 

[fax]
email_address = 
voice_phone = 

[installation]
date_time = 04/07/23 15:30:03
version = 3.22.10

[last_used]
device_uri = "hp:/usb/HP_Neverstop_Laser_MFP_120x?serial=CNBRP792CS"
printer_name = 
working_dir = .

[polling]
device_list = 
enable = false
interval = 5

[refresh]
enable = false
rate = 30
type = 1

[settings]
systray_messages = 0
systray_visible = 0

[upgrade]
last_upgraded_time = 1580064577
notify_upgrade = false
pending_upgrade_time = 0


 <Package-name>        <Package-Desc>      <Required/Optional> <Min-Version> <Installed-Version> <Status>   <Comment>

-------------------------
| External Dependencies |
-------------------------

 error: cups          CUPS - Common Unix Printing System                           REQUIRED        1.1             -               INCOMPAT   'CUPS may not be installed or not running'
 gs                   GhostScript - PostScript and PDF language interpreter and previewer REQUIRED        7.05            9.56.1          OK         -
 error: xsane         xsane - Graphical scanner frontend for SANE                  OPTIONAL        0.9             -               MISSING    'xsane needs to be installed'
 scanimage            scanimage - Shell scanning program                           OPTIONAL        1.0             1.2.1           OK         -
 dbus                 DBus - Message bus system                                    REQUIRED        -               1.14.4          OK         -
 error: policykit     PolicyKit - Administrative policy framework                  OPTIONAL        -               0.120           MISSING    'policykit needs to be installed'
 network              network -wget                                                OPTIONAL        -               1.21.3          OK         -
 avahi-utils          avahi-utils                                                  OPTIONAL        -               0.8             OK         -

------------------------
| General Dependencies |
------------------------

 error: libjpeg       libjpeg - JPEG library                                       REQUIRED        -               -               MISSING    'libjpeg needs to be installed'
 error: cups-devel    CUPS devel- Common Unix Printing System development files    REQUIRED        -               -               MISSING    'cups-devel needs to be installed'
 error: cups-image    CUPS image - CUPS image development files                    REQUIRED        -               -               MISSING    'cups-image needs to be installed'
 libpthread           libpthread - POSIX threads library                           REQUIRED        -               b'2.35'         OK         -
 error: libusb        libusb - USB library                                         REQUIRED        -               1.0             MISSING    'libusb needs to be installed'
 sane                 SANE - Scanning library                                      REQUIRED        -               -               OK         -
 error: sane-devel    SANE - Scanning library development files                    REQUIRED        -               -               MISSING    'sane-devel needs to be installed'
 error: libavahi-dev  libavahi-dev                                                 REQUIRED        -               -               MISSING    'libavahi-dev needs to be installed'
 error: libnetsnmp-devel libnetsnmp-devel - SNMP networking library development files REQUIRED        5.0.9           -               MISSING    'libnetsnmp-devel needs to be installed'
 error: libcrypto     libcrypto - OpenSSL cryptographic library                    REQUIRED        -               3.0.8           MISSING    'libcrypto needs to be installed'
 python3X             Python 2.2 or greater - Python programming language          REQUIRED        2.2             3.10.10         OK         -
 error: python3-notify2 Python libnotify - Python bindings for the libnotify Desktop notifications OPTIONAL        -               -               MISSING    'python3-notify2 needs to be installed'
 python3-pyqt5-dbus   PyQt 5 DBus - DBus Support for PyQt5                         OPTIONAL        5.0             5.15.6          OK         -
 python3-pyqt5        PyQt 5- Qt interface for Python (for Qt version 4.x)         REQUIRED        5.0             5.15.6          OK         -
 python3-dbus         Python DBus - Python bindings for DBus                       REQUIRED        0.80.0          1.2.18          OK         -
 python3-xml          Python XML libraries                                         REQUIRED        -               2.5.0           OK         -
 error: python3-devel Python devel - Python development files                      REQUIRED        2.2             3.10.10         MISSING    'python3-devel needs to be installed'
 python3-pil          PIL - Python Imaging Library (required for commandline scanning with hp-scan) OPTIONAL        -               9.1.0           OK         -
 python3-reportlab    Reportlab - PDF library for Python                           OPTIONAL        2.0             3.6.10          OK         -

--------------
| COMPILEDEP |
--------------

 error: libtool       libtool - Library building support services                  REQUIRED        -               -               MISSING    'libtool needs to be installed'
 gcc                  gcc - GNU Project C and C++ Compiler                         REQUIRED        -               12.2.1          OK         -
 make                 make - GNU make utility to maintain groups of programs       REQUIRED        3.0             4.3             OK         -

---------------------
| Python Extentions |
---------------------

 cupsext              CUPS-Extension                                               REQUIRED        -               3.22.10         OK         -
 hpmudext             IO-Extension                                                 REQUIRED        -               3.22.10         OK         -

----------------------
| Scan Configuration |
----------------------

 hpaio                HPLIP-SANE-Backend                                           REQUIRED        -               3.22.10         OK         'hpaio found in /etc/sane.d/dll.conf'
 scanext              Scan-SANE-Extension                                          REQUIRED        -               3.22.10         OK         -

------------------------------
| DISCOVERED SCANNER DEVICES |
------------------------------

No Scanner found.

--------------------------
| DISCOVERED USB DEVICES |
--------------------------

No devices found.

---------------------------------
| INSTALLED CUPS PRINTER QUEUES |
---------------------------------

 
HP-LaserJet-MFP-M129-M134
-------------------------
Type: Unknown
Device URI: usb://HP/LaserJet%20MFP%20M129-M134?serial=VNC5202488
PPD: /etc/cups/ppd/HP-LaserJet-MFP-M129-M134.ppd
warning: Failed to read /etc/cups/ppd/HP-LaserJet-MFP-M129-M134.ppd ppd file
PPD Description: 
Printer status: printer HP-LaserJet-MFP-M129-M134 is idle.  enabled since pią, 7 kwi 2023, 15:27:48
warning: Printer is not HPLIP installed. Printers must use the hp: or hpfax: CUPS backend for HP-Devices.


--------------
| PERMISSION |
--------------

 
-----------
| SUMMARY |
-----------

Missing Required Dependencies
-----------------------------
error: 'cups' package is missing or 'cups' service is not running.
error: 'libjpeg-devel' package is missing/incompatible 
error: 'cups-devel' package is missing/incompatible 
error: 'cups-devel' package is missing/incompatible 
error: 'libusb1-devel' package is missing/incompatible 
error: 'sane-backends-devel' package is missing/incompatible 
error: 'avahi-devel' package is missing/incompatible 
error: 'net-snmp-devel' package is missing/incompatible 
error: 'openssl-devel' package is missing/incompatible 
error: 'python3-devel' package is missing/incompatible 
error: 'libtool' package is missing/incompatible 
error: 'rpm-build' package is missing/incompatible 

Missing Optional Dependencies
-----------------------------
error: 'xsane' package is missing/incompatible 
error: 'polkit' package is missing/incompatible 
error: 'polkit-gnome' package is missing/incompatible 
error: 'PKG_FROM_PIP:notify2' package is missing/incompatible 

Total Errors: 14
Total Warnings: 1


Done.

[dawid@localhost ~]$ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sunrise napisał:

Masz zainstalowany pakiet ipp-usb? Jeżeli tak to go usuń i spróbuj ponownie.

Pojęcia nie mam co to jest, ale jakoś nie palę się do usuwania czegokolwiek. Drukarka i skaner działają a ja tu się tylko chciałbym dowiedzieć czy nie powinienem na przyszłość instalować drukarki komendą    

sudo dnf install hplip hplip-gui

bo do tej pory instalowałem pośrednio poprzez wpisanie

hp-check -t

wtedy system się pytał czy doinstalować hplip i dawałem Y

ale dowiedziałem się, że prawdopodobnie nie instaluje w takim wypadku wszystkich zależności o ile dobrze zrozumiałem osobę która mi to powiedziała

Przepraszam bardzo ale nie chcę usuwać rzeczy o których nie wiem do czego służą.

innymi słowy próbuję się dowiedzieć czy mam szansę uniknąć ERRORS jeśli zainstaluję hplip odpowiednim poleceniem - czy ma to znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Toni napisał:

jakoś nie palę się do usuwania czegokolwiek. Drukarka i skaner działają

Skoro działa to nie ma potrzeby nic usuwać.

29 minut temu, Toni napisał:

a ja tu się tylko chciałbym dowiedzieć czy nie powinienem na przyszłość instalować drukarki komendą    

sudo dnf install hplip hplip-gui

bo do tej pory instalowałem pośrednio poprzez wpisanie

hp-check -t

To może tu masz problem, bo polecenie hp-check jest dostępne w pakiecie hplip-gui który to pakiet przy instalacji zaciąga jako zależność m.in. hplip

Więc aby uruchomić to polecenie musiałbyś wcześniej mieć zainstalowane oba pakiety, albo instalowałeś go w inny sposób (nie jako pakiet rpm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sunrise napisał:

Skoro działa to nie ma potrzeby nic usuwać.

To może tu masz problem, bo polecenie hp-check jest dostępne w pakiecie hplip-gui który to pakiet przy instalacji zaciąga jako zależność m.in. hplip

Więc aby uruchomić to polecenie musiałbyś wcześniej mieć zainstalowane oba pakiety, albo instalowałeś go w inny sposób (nie jako pakiet rpm)

No właśnie wiem, że to polecenie jest jego częścią, ale tak historycznie się złożyło, że po raz pierwszy gdy instalowałem tą drukarkę w 2018 roku to drukarka sama się zainstalowała a ja miałem tylko problem wtedy ze skanowaniem i napisałem tu na forum i tam krok po kroku , stopniowo dochodziliśmy o co biega i ktoś napisał bym wpisał hp-check -t  i wtedy system pokazał że nie ma zainstalowanego więc zainstalowałem i od tej pory skanowanie działało. To mój trzeci raz w życiu, teraz, w 2023 roku gdy instaluję z powodzeniem drukarkę na Linuxie. Nie mam żadnej wiedzy i ostatnie lata korzystam głównie tylko z przeglądarki bo uczę się angielskiego. Tak więc gdy przychodzi czas na instalację drukarki po prostu otwieram temat z forum i robię dokładnie to co ostatnim razem. W 2020 roku po raz pierwszy miałem z tym problem. W tym miesiącu okazało się, że powinienem to robić inaczej.

Mam do Ciebie pytanie - z czego wynika problem - czemu wpisując hp-check -t i zgadzając się na instalacje pakietu gdy system sygnalizuje że go brak i że może go doinstalować to system pokazuje błędy?  Jaka jest różnica pomiędzy taką pośrednią instalacją a komendą bezpośrednią jak ta:

sudo dnf install hplip hplip-gui

Czy wpisując komendę jak wyżej może się okazać, że system dociągnie zależności i nie będzie błędów?  Czy rozumiesz o co mi chodzi? Czy robiąc to poprzez komendę hp-check -t system nie doinstalowuje potrzebnych zależności a robiąc to przez sudo dnf install hplip hplip-gui system już te zależności doinstaluje?

Po prostu chciałbym wiedzieć jak robić na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Toni napisał:

czemu wpisując hp-check -t i zgadzając się na instalacje pakietu gdy system sygnalizuje że go brak i że może go doinstalować to system pokazuje błędy?  Jaka jest różnica pomiędzy taką pośrednią instalacją a komendą bezpośrednią jak ta:

sudo dnf install hplip hplip-gui

Czy wpisując komendę jak wyżej może się okazać, że system dociągnie zależności i nie będzie błędów? 

Tak naprawdę to w tym przypadku to nie ma znaczenie w obu przypadkach rezultat jest ten sam, w pierwszym to system proponuje zainstalowanie hplip-gui a w drugim to ty instalujesz ten pakiet.

A co do błędów, to wynikają one z tego że sprawdzasz cytując:

4 godziny temu, Toni napisał:
3. Both compile- and run-time check mode (-b or --both)         
(Default): This mode will check both of the above cases (both   
compile- and run-time dependencies).   

I nie których rzeczy potrzebnych do kompilacji nie ma (ale skoro instalujesz skompilowany pakiet, to nie są one potrzebne)

Jedyne co jest jest zastanawiające to brak zainstalowanego pakietu cups, ale skoro działa to widocznie tak musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...