Jump to content

Fala użytkowników migrujących z Windows do Linux?


Recommended Posts

W lutym 2023 była słynna akcja kiedy to Microsoft publicznie zapowiedział że przeszuka dyski użytkowników i aby ci nie zwracali w ogóle uwagi na prywatność ("nie martwili się prywatnością")...
https://ithardware.pl/aktualnosci/microsoft_skanuje_dyski_i_rejestry_uzytkownikow_nowa_aktualizacja_przeszuka_komputery-25696.html

Windows ośmiela się na kolejne kroki wbrew woli użytkowników, wymuszając aktualizacje pomimo ich wyłączenia, Techspot pisze o fali poirytowanych użytkowników zgłaszających swoje oburzenie na mediach społecznościowych
https://www.techspot.com/news/99028-microsoft-reportedly-force-installing-graphics-drivers-windows-1011.html

Podobnie w przypadku wymuszonej aktualizacji do Windows 11, z której powrót jest coraz bardziej utrudniany aby użytkowników maksymalnie zniechęcić do tego
https://www.howtogeek.com/751145/how-to-downgrade-from-windows-11-to-windows-10/
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht512969-how-to-downgrade-from-windows-11-to-windows-10

Podobno nie da się zablokować automatycznych aktualizacji, nawet tych które psują działanie urządzeń:

Cytuj

niestety w W10 też już nie działa blokowanie :/ mamy w pracy partie laptopów, w których regularnie co miesiąc Windows sobie aktualizuje sterownik touchpada, po którym przestaje działać..

https://www.gry-online.pl/hardware/windows-instaluje-sterowniki-graficzne-wbrew-woli-uzytkownikow/zb25677

Niedawno wyszła na jaw informacja że Microsoft planuje przenieść Windows-a do chmury

Cytuj

W wielu firmach to nie przejdzie ze wzgldu na bezpieczeństwo - zostanie im przejść na linuxa. Podpowiem tylko, że oficjalnymi dokumentami w naszym kraju są pliki ODS, więc word do szczęścia nie jest potrzebny. Subskrybcje to rak ery informacji.

https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8743668,windows-na-abonament-microsoft-chce-przeniesc-go-do-chmury.html

Link to comment

Te wymuszone aktualizacje można było opóźnić, ale nie na domowej licencji Windowsa. One same w sobie nawet nie są problemem, ale problemem jest kończenie darmowych wersji różnych aplikacji, które po wymuszonej aktualizacji witają dwutygodniową wersją próbną. Na Androidzie też się to zdarza.

Chmurowy Windows na zdalnych pulpitach jest już popularny i znalazł swoją niszę na korpobiurkach. Może MS widzi, jakie są z tego pieniądze i utrzymywanie miliardów lokalnych instalacji przestaje mieć finansowo sens.

Link to comment
8 godzin temu, Jonshu napisał:

Niedawno wyszła na jaw informacja że Microsoft planuje przenieść Windows-a do chmury

Przestań czytać artykuły technologiczne na serwisach ogólnotematycznych :P Porządnie masz opisane tu i raczej nie ma się czego obawiać w najbliższej przyszłości.

https://www.purepc.pl/czy-subskrypcja-za-system-operacyjny-windows-to-przyszlosc-branzy-opublikowany-dokument-zdaje-sie-to-sugerowac

Link to comment
W dniu 3.07.2023 o 18:59, tomcio napisał:

Porządnie masz opisane

Mi to nie jest potrzebne bo nie używam Windowsa i nie zamierzam, każde z przytoczonych artykułów to kolejny impuls dla użytkowników tego systemu do tego aby rozejrzeć się na rynku alternatyw, z resztą widać to w  komentarzach, wielu z nich już przeszło na Linux.

pytania są następujące,
czy ludzie którzy nie są obeznani w świecie Linuksa będą wiedzieli od czego zacząć, jak odnaleźć się w terminologii, w gąszczu dystrybucji itp.?
skąd mają wiedzieć gdzie szukać pomocy?
czy polska społeczność Fedory może wyjść im naprzeciw?

Link to comment
24 minuty temu, Jonshu napisał:

Mi to nie jest potrzebne bo nie używam Windowsa i nie zamierzam,

Tak samo jak ja, ostatnio miałem Windowsa na swoim komputerze w 2011. Jednak lubię czytać dobre dziennikarstwo, a nie teksty rodem z pudelka.

 

28 minut temu, Jonshu napisał:

pytania są następujące,

Na wszystkie mam jedną odpowiedź. Jeśli użytkownik wykaże chęć poznania systemu to da radę niezależnie od tego co tu będzie się działo.

Link to comment

Uważam, że nie będzie żadnej fali migracji, podobnie jak nie ma fali migracji do krawiectwa, mimo że można kupić maszyny do szycia i wszystko szyć samemu. Obecny model cywilizacyjny zakłada istnienie tylko dwóch grup ludzi - zarządzających i zarządzanych. Systemy operacyjne jak i inne oprogramowanie, a nawet urządzenia tworzone są specjalnie dla tych grup. Jeśli chodzi o windows to według mnie wszystko zaczęło się w Viscie, przez wprowadzenie tzw. bitów spustowych (tilt bits), co opisuje Peter Gutmann:
https://ipsec.pl/peter-gutmann-drm-obcia-vist.html
Obawiam się, że dystrybucje linuksa też pójdą tą ścieżką, o ile już nie poszły, przynajmniej niektóre.

Link to comment

Też myślę, że żadnej fali ucieczki z Windows nie będzie, prawda jest taka, że ludzie maja swoje przyzwyczajenia i ciężko je zmienić, a dopóki firmy wykorzystują dane użytkowników dla swoich celów (zysk) a nie przeciwko im to większość się tym nie przejmuje. Telekomy muszą muszą zbierać i przechowywać np. dane po połączeniach i lokalizacyjne i jakoś nie widzę, żeby ludzie masowo rezygnowali z telefonów komórkowych i zakładali stacjonarne :)

 

Link to comment
15 minut temu, sunrise napisał:

dopóki firmy wykorzystują dane użytkowników dla swoich celów (zysk) a nie przeciwko im

myślę że ta granica już dawno temu została przekroczona, choć sporo osób nie zdaje sobie sprawy, a szkoda.

Link to comment
  • Jonshu changed the title to Fala użytkowników migrujących z Windows do Linux?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...