Skocz do zawartości

instalator Fedory nie chce się uruchomić


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posypał mi się zupełnie Windows i zrobiłem format usuwając Fedorę i Win10. Zainstalowałem Win10 ponownie i chciałem to samo zrobić z Fedorą. Ściągnąłem Fedora Media Writer i zapisałem Fedorę 38. Niestety wielokrotnie to powtarzałem, ale instalator nie chce się uruchomić. Bardzo szybko mija komunikat, którego nie dało się przeczytać dlatego go nagrałem. Wszystko robię jak należy, mam płytę główną MSI więc wybieram F11 a następnie wybieram pendrive no i klops.

Cztery linijki:
 

nvalid image

failed to read header: unsupported

failed to load image: unsupported

start_image( ) returned unsupported

Ratujcie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sunrise napisał:

Bardzo dziękuję. Mam pytanie czy jeśli zainstaluję Fedorę 36 to mogę ją bezpośrednio zaktualizować do Fedory 39 przez graficzny interface Gnome?

I drugie pytanie - skąd wziąć obraz Fedory 36?  Można ściągnąć z jakiejś oficjalnej (bezpiecznej) strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SeeM napisał:

Możesz ściągać iso skąd tylko chcesz, trzeba tylko potem sumy kontrolne zwwryfikować. Najbezpieczniej jest z   https://torrent.fedoraproject.org/ , ponieważ błędne fragmenty pliku zostaną szybciej odrzucone i pobrane ponownie.

To znaczy, że nie da się z tej strony jaką podajesz trafić na system ze złośliwym kodem, trojanem czy coś? Pytam na wszelki wypadek, wolę chuchać na zimne... Bo jakoś torrenty kojarzą mi się z nieoficjalnym obiegiem.

Wiem, że kiedyś w innym temacie pytałem chyba o coś podobnego, ale czy da się zaktualizować fedorę 36 bezpośrednio do 39? Zawsze jakoś wolę to robić przez gnome.. ale jeśli się nie da to zaktualizuję przez terminal do 38.. Też coś mi świta, że trzeba raczej taką fedore 36 najpierw zaktualizować by miała jak najwyższa wersje, tzn dociągnąć wszystkie poprawki a dopiero później robić upgrade do wyższej wersji.. Ostatnio jednak na moim drugim, starym komputerze długo nie aktualizowałem systemu w wersji 36 chyba też i przed upgradem do chyba 38 albo już może 39 nie pamiętam próbowalem terminalem ściągnąć wszystkie poprawki ale się już nie dało i zrobiłem upgrade bez ściągania wszystkich poprawek do starszej wersji... I chyba się wszystko udało aczkolwiek na co dzień z tego komputera nie korzystam więc nie wiem czy wszystko działa.

Jeśli bym mógł chciałbym się też dopytać o co chodzi z tym:

A problem was identified and fixed in shim, an initial UEFI bootloader. Unfortunately, due to a difficult certification process for this component, the fix isn’t present on specified install media.

Czy to oznacza, że w przyszłości proces certyfikacji zakończy się sukcesem i będę mógł na moim komputerze instalować na czysto najnowsze wersje Fedory? Ile to może potrwać i skąd się dowiedzieć czy moja płyta główna jest już z powrotem obsługiwana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Toni napisał:

To znaczy, że nie da się z tej strony jaką podajesz trafić na system ze złośliwym kodem, trojanem czy coś? Pytam na wszelki wypadek, wolę chuchać na zimne...

Gwarancji nikt ci nie da, serwery też mogą zostać zhakowane :P

2 godziny temu, Toni napisał:

Ile to może potrwać i skąd się dowiedzieć czy moja płyta główna jest już z powrotem obsługiwana?

Potrwa tyle ile potrwa. Masz tam link do bugzilli, wystarczy go śledzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomcio napisał:

Gwarancji nikt ci nie da, serwery też mogą zostać zhakowane :P

Potrwa tyle ile potrwa. Masz tam link do bugzilli, wystarczy go śledzić ;)

Na pytanie w googlu "can i upgrade fedora 36 to fedora 39 directly?"  odpowiedź jest negatywna. Jedyna rzecz, której nie wiem jeszcze to czy ściągana wersja z torrenta fedory 36 jest od razu z wszystkimi poprawkami potrzebnymi do instalacji kolejnej wersji. Chciałbym wiedzieć czy muszę mieć ostatnią wersję fedory 36 by aktualizować do fedory 37.

9 godzin temu, SeeM napisał:

Możesz ściągać iso skąd tylko chcesz, trzeba tylko potem sumy kontrolne zwwryfikować. Najbezpieczniej jest z   https://torrent.fedoraproject.org/ , ponieważ błędne fragmenty pliku zostaną szybciej odrzucone i pobrane ponownie.

SeeM - tam nie ma Fedory 36 - mógłyś podać link do również oficjalnej strony z fedorą 36?

P.S Z tego co pamiętam po pewnym czasie gdy wersja fedory nie jest już wspierana nie można już dociągnąć już aktualizacji komendą:

dnf update --refresh -y

Dlatego zależy mi by wiedzieć czy ściągana wersja Fedory 36 będzie najbardziej aktualna i gotowa to upgrade do wersji  37.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, są mi bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Toni napisał:

SeeM - tam nie ma Fedory 36 - mógłyś podać link do również oficjalnej strony z fedorą 36?

https://archives.fedoraproject.org/pub/archive/fedora/linux/releases/36/

11 minut temu, Toni napisał:

Chciałbym wiedzieć czy muszę mieć ostatnią wersję fedory 36 by aktualizować do fedory 37

Generalnie F36 zakończyła swój cykl i nie jest już wspierana, więc nie za bardzo masz wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sunrise napisał:

https://archives.fedoraproject.org/pub/archive/fedora/linux/releases/36/

Generalnie F36 zakończyła swój cykl i nie jest już wspierana, więc nie za bardzo masz wybór.

Na wszelki wypadek wolę spytać bo nie znam się dobrze na technice - czy wszedłem w dobre linki? Chodzi o 36/Workstation/x86_64?  Czy chodzi o ten link?:

https://archives.fedoraproject.org/pub/archive/fedora/linux/releases/36/Workstation/x86_64/

Przepraszam jeśli jestem irytujący - czy to oznacza, że ściągnę wersję 36 bez poprawek i będę aktualizować do 37 bez poprawek a następnie do 38 bez poprawek do 37?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Toni napisał:

Na wszelki wypadek wolę spytać bo nie znam się dobrze na technice - czy wszedłem w dobre linki? Chodzi o 36/Workstation/x86_64?  Czy chodzi o ten link?:

No jeżeli chcesz zainstalować wersję Workstation to tak.

14 minut temu, Toni napisał:

czy to oznacza, że ściągnę wersję 36 bez poprawek i będę aktualizować do 37 bez poprawek a następnie do 38

Wersje 37 i 38 nadal są wspierane, więc jeżeli chcesz, to możesz zainstalować poprawki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sunrise napisał:

No jeżeli chcesz zainstalować wersję Workstation to tak.

Wersje 37 i 38 nadal są wspierane, więc jeżeli chcesz, to możesz zainstalować poprawki 

Rozumiem, czyli ryzykuję tylko aktualizacją z 36 do 37.  Mimo teorii że powinno się aktualizować bo tak lepiej to jeśli raz się tak nie zrobi nie powinno się nic stać nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko poszło jak z płatka, piszę te słowa już pod Fedorą 38. Co ciekawe ani razu nie musiałem instalować poprawek poza Fedorą 36. Nie wiem czy wszystkie ale po zainstalowaniu Fedory 36 w gnome w Oprogramowanie/Aktualizacje pojawiło się sporo poprawek oraz możliwość upgradu do wersji 38. Zainstalowałem poprawki, które się pojawiły a następnie według artykułu do którego link podałem post wyżej z terminala zainstalowałem wersję 37 a następnie w ten sam sposób wersję 38. Za każdym razem dawałem polecenie instalacji poprawek, ale system twierdził że Nie ma nic do zrobienia. Ani w 37 ani w 38 po upgrade system nie widział poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...